Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 116,00 zł - 13 151,00 zł

Marka

Marka

Oczka wodne z kaskadą

Aktywne filtry

Oczko wodne w ogrodzie

Zbiornik wodny jest bardzo dużą atrakcją dla ogrodu z wielu powodów. Ogród z akwenem jest pewnego rodzaju oazą natury, przyciąga pszczoły, ważki, żaby i przelatujące ptaki. Oczko wodne stanowi efektowny element aranżacyjny, możemy urządzić je według własnej wizji (wybór dekoracji, ryb, roślin wodnych oraz kształt zbiornika). Z pomocą oczka wodnego ogród staje się dynamiczny – szum wody, dźwięki odwiedzających zwierząt. Stanowi miejsce do relaksu w weekend bądź w tygodniu po ciężkim dniu w pracy. Można się wylegiwać na leżaku, “zwolnić” i oderwać się od pędzącego świata, oglądać naturę - ryby, roślinność oraz inne zwierzęta odwiedzające oczko. Dla zapalonych akwarystów aranżacja oczka wodnego to będzie czysta przyjemność, przełożenie swojej pasji do ogrodu. W oczku wodnym można hodować różnorodne ryby zależy to tylko od jego powierzchni i głębokości. Dodatkowo do oczka wodnego można zasadzić liczne rodzaje roślin. Od typowo wodnych, bagiennych po uprawę roślin ozdobnych lubiących wilgotne warunki.

Budowa oczka wodnego – krok po kroku

W tym tekście odpowiem Państwu na często zadawane pytania na temat oczka wodnego na terenie ogrodu. Przejdziemy przez cały proces budowy zbiornika. A poniższy tekst pozwoli Państwu na samodzielne stworzenie cudnego akwenu jakim jest oczko wodne. Budowa oczka wodnego nie jest trudna, jednak wymaga wkładu finansowego oraz poświęcenia kilku dni. Pierwszym krokiem, jeszcze przed rozpoczęciem budowy oczka wodnego jest zaplanowanie miejsca, rozmiaru oraz funkcji jaką ma pełnić. Lokalizacja oczka wodnego jest bardzo ważna, powinno to być miejsce oświetlone przez 4-6 godzin dziennie, większość roślin potrzebuje światła, jednak dłuższy czas naświetlenia może skutkować porostem niechcianych glonów oraz przegrzaniem wody. Przydatnym może okazać się obiekt (np. Dom, drzewo) który będzie stanowił cień dla zbiornika w godzinach popołudniowych, gdy słońce będzie najsilniejsze. Należy jednak pamiętać, iż wspomniane drzewo powinno być oddalone w pewnej odległości od oczka wodnego ze względu na opadające jesienią liście, ponieważ zanieczyszczą taflę wody, a następnie opadną na dno i zaczną gnić, tworzyć muł, co wpłynie negatywnie na parametry oraz jakość wody. Kolejna rzecz, która będzie osłaniała taflę wody to rośliny wodne np. Duże liście lilii wodnych.

Temat powierzchni oczka jest zależny od naszej wizji, możliwości w ogrodzie oraz tego czy chcemy hodować w zbiorniku ryby. Bezpieczna głębokość, aby nasze ogrodowe pupile przezimowały bez zagrożenia życia to przynajmniej 1.0 - 1.2m. Natomiast jeżeli zależy nam tylko na uprawie roślin wodnych to głębokość bądź rozmiar oczka nie ma szczególnego znaczenia. Należy wspomnieć, że im większy litraż oczka tym łatwiej zachować równowagę biologiczną.

Jeżeli mamy już wszystko zaplanowane, możemy zacząć bardzo ważny etap budowy oczka - wybór folii bądź gotowej formy.

Folia służy jako wkład akwenu. Bardzo często stosowana jest dobrej jakości folia PVC (folia basenowa). Ma wiele zalet m.in. jest duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, odporność na skrajne temperatury oraz środki chemiczne. Rośliny wodne oraz ryby są w 100% bezpieczne.

Gotowe formy oczka wodnego (niecki) to świetne i szybkie rozwiązanie, aby założyć nieduże oczko wodne, a budowa oczka wodnego szybko i sprawnie przebiegła. Na stronie internetowej naszego sklepu jest spory wybór form o różnych kształtach i rozmiarach. Są wykonane z wysokiej jakości tworzywa, bardzo trwałe, odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych oraz skrajnych temperatur. Co więcej budowa oczka wodnego tego typu jest bardzo prosta i świetnie się nada do mniejszego ogrodu. Wystarczy wybrać odpowiednią formę, wykopać nieco większą dziurę niż zakupiona niecka. Wysypać kilku centymetrową warstwę piasku pod spód, a następnie bardzo dokładnie wypoziomować zbiornik. Niestety z reguły gotowe formy są zbyt płytkie, aby ryby mogły w nich bezpiecznie zimować. W takim przypadku należy je przezimować w zbiorniku w domu.

Gdy już posiadamy rolkę folii oraz wyznaczone miejsce to kolejnym krokiem jest wykonanie wykopu. Przemieniamy nasz ogród w chwilowy plac budowy, jednak nie jest to proces długotrwały, wystarczy zaledwie kilka dni pracy, a efekt będzie oszałamiający. Jeżeli zbiorniki mają posiadać rośliny to należy dodatkowo wymodelować półki o szerokości około 30cm, na których można ustawić później doniczki z roślinami wodnymi. Zanim wyłożymy folię do oczka wodnego, należy przygotować pod nią podłoże. Jest to kluczowy element, ponieważ jego zadaniem jest chronienie folii przed uszkodzeniami mechanicznymi bądź przez korzenie rosnącej rośliny. Usuwamy kamienie, korzenie, wsypujemy podkład z piasku, gliny i na koniec rozkładamy podstawę pod folię z geowłókniny. Do tego zabiegu polecamy geowłókniny Aqua Nova oraz Oase, które znajdą Państwo w naszym sklepie.

Kiedy już skończyliśmy rozkładanie podkładu, przyszedł czas na końcowy etap budowy - można zacząć rozkładać folię. Należy ją układać od najniższego punktu oczka wodnego w górę, powinna luźno spoczywać w wykopie. Najlepiej zrobić to, kiedy na zewnątrz jest ciepło i sucho, wtedy folię najłatwiej się rozkłada. Z dodatkową pomocą będzie o wiele prościej, gdyż bardzo trudno rozściela się samemu większe powierzchni oczek wodnych i stawów. Należy zostawić delikatny zapas folii na brzegach, resztę można przyciąć bądź ukryć za pomocą kamieni lub żwirku.

Tak przygotowane oczko wodne, płuczemy i stopniowo zalewamy wodą, tak by folia całkowicie osiadła. Następne zabiegi to sadzenie wymarzonych roślin, dekoracje i kosmetyka okolic oczka, które wykonujemy według własnych pomysłów. Budowa oczka wodnego jest zakończona, a my możemy się cieszyć naszym pięknym oczkiem.

Filtry ogrodowe do oczka wodnego

Filtracja jest kluczową sprawą oczka przy naszym domu. Filtry do oczka wodnego odpowiadają za czystą, klarowną, pozbawioną nieczystości wodę w oczku wodnym. Przetwarzanie poziomu trujących azotanów za pomocą mediów biologicznych w których znajdują się bakterie nitryfikacyjne oraz denitryfikacyjne. Ponadto, filtry ogrodowe do oczek wodnych natleniają wodę, odpowiednia ilość tlenu jest wymagana do prawidłowego rozwoju zwierząt oraz rośliny. Narażone na długotrwały brak tlenu zwierzęta oraz organizmy uduszą się. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji to najczęściej pierwszym objawem braku tlenu jest wypływanie ryb na powierzchnię wody. Filtry poruszają taflą wody, umożliwiając wymianę gazową dokonującą się w czasie mieszania cząsteczek wody i powietrza. Należy pamiętać, że oczko wodne wymaga utrzymania biologicznego. Tworząc ogród z oczkiem wodnym odwiedzać nas będą rozmaite zwierzęta, dla których okolice oczka będą stanowić schronienie. Naturalne stawy radzą sobie “same” z utrzymaniem równowagi biologicznej, w przeciwieństwie do założonego przez nas stawu. Jeżeli zaniedbamy stan akwenu dojdzie do rozwoju glonów - zielenic, sinic, na dnie zgromadzi się muł, a jakość wody będzie tragiczna. Oczka wodne do bezproblemowego funkcjonowania wymagają bardzo dobrej filtracji. Jest to podstawowy element, o który należy zadbać.

Wartymi polecenia są firmy Oase, Aqua Nova oraz Aquael. Czołowi producenci produktów do oczka wodnego, cieszą się ogromną popularnością.

Filtr firmy Oase to gwarancja czystej wody w oczku wodnym, sprawdzony produkt najwyższej jakości, lider sprzedaży produktów do oczka.

Filtry Aqua Nova to świetny stosunek ceny do jakości. Firma posiada globalne doświadczenie, bogata oferta produktów do stawu.

Aquael to firma z polskiego “podwórka”, oferuje sprawdzone trwałe produkty bardzo wysokiej jakości w dobrych cenach.

Doskonałym rozwiązaniem jest gotowy zestaw filtracyjny do zbiornika. Najczęściej zestaw zawiera akcesoria ogrodowe do oczka – filtr do stawu, lampę UVC oraz pompę do zbiornika.

Wybór pompy do oczka wodnego

Przy wyborze pompy do oczek wodnych należy zwrócić szczególną uwagę na wydajność. Parametr wskazuje, ile dana pompa może przepompować wody w ciągu godziny. Stosunkowo większy przepływ będzie potrzebny do większego stawu, jednak sytuacja jest również zależna od obsady oczka wodnego, ponieważ oczka ogrodowe bez ryb nie wymagają, aż tak wydajnej pompy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli pompa będzie pracować z filtrem, aby przepływ przez media filtracyjne był odpowiedni.

W sytuacji zastosowania pompy do fontann bądź kaskady niezwykle ważnym parametrem jest wysokość podnoszenia wody (H max), ten parametr mówi nam na jaką maksymalną wysokość pompa do oczka wodnego może podnieść wode z zbiornika. Fontanny bądź kaskady są to niezwykle efektowne akcesoria do oczek wodnych. Fontanny i kaskady doskonale dbają, aby woda zbiornika była natleniona.

Pompa wodna zarówno przy pracy z filtrem jak i innymi urządzeniami musi chodzić cały czas bez przerwy, aby zapewnić odpowiedni poziom natlenienia wody. Przy tym fakcie należy zwrócić uwagę na zużycie energii danej pompy. Aktualnie największą popularnością cieszą się urządzenia energooszczędne, które przy ciągłej pracy nie zaskoczą nas ogromnymi kosztami za prąd. Dodatkowo odwdzięczą się dobrym stosunkiem wydajności do poboru prądu.

Filtracja w oczku wodnym

Filtracja wody w oczku dzieli się na 3 rodzaje:

Filtracja mechaniczna – odbywa się za pomocą gąbek, mat japońskich, włókniny, szczotek itp. Woda jest filtrowana z zanieczyszczeń mechanicznych tj. odchody zwierząt, resztki pokarmu oraz nieczystości, które wpadną do wody. Dodatkowo umieszczenie najpierw w linii mechanicznych mediów filtracyjnych pozwala na uchwycenie znacznej części zanieczyszczeń przed dotarciem do innych mediów filtracyjnych, pozwoli to uniknąć zatkanie w innych obszarach filtra. Gąbki i włóknina mogą służyć zarówno jako nośniki mechaniczne, jak i biologiczne. Najlepiej zastosować kilka warstw o różnych stopniach chropowatości. Najgrubszy materiał jest umieszczony jako pierwszy, aby blokował największe nieczystości.

Filtracja biologiczna – Media biologiczne np. Ceramika, biobale, lawa, matrix itp. Umieszcza się po mediach mechanicznych. Ważne jest, aby nie uległy zatkaniu, ponieważ służą one jako gospodarz dla korzystnych kolonii bakterii. W przypadku zatkania przepływ tlenu jest utrudniony, a pożyteczne bakterie nitryfikacyjne umierają.

Filtracja chemiczna – do chemicznych mediów filtracyjnych należą: zeolit skutecznie wiąże amoniak oraz krystalizuje wodę, węgiel aktywny usuwa metale ciężkie, chlor oraz pozostałości leków dodatkowo krystalizuje wodę, torf zawiera cenne humusy i pierwiastki śladowe. Ten rodzaj filtracji używa się do usuwania toksyn i zmieniania parametrów wody.

Szczególnie ważną rolę w ekosystemie wodnym odgrywają bakterie np. Evolution Aqua Pure Pond, HydroIdea EcoGerm, Oase AquaActiv BioKick. Są to żywe wyselekcjonowane szczepy i kultury bakterii, które pomagają utrzymać czystą i zdrową wodę , odpowiadają za przetwarzanie zgromadzonych w akwenie związków organicznych. Usuwają trujący dla zwierząt amon, amoniak i azotyny.

Serwisy oczka wodnego

Sezon oczka wodnego rozpoczyna się w marcu/kwietniu, gdy temperatura wody przekracza 10 °C. W tym czasie należy wyczyścić muł z dna, wyczyścić folię, uprzątnąć okolicę oczka po zimie. Zainstalować pompę, filtr oraz inne niezbędne akcesoria ogrodowe do zbiornika, które nie były używane podczas zimy. Oczko wodne wypełniamy świeżą wodą. Nie można również zapomnieć o dodaniu do wody specjalnie wyselekcjonowanych bakterii. Oczyszczą wodę, usuną szkodliwe związki azotowe oraz zadbają o odpowiednie parametry wody.

Przy serwisie niezwykle przydatny będzie odkurzacz. Dzięki niemu w bardzo łatwy sposób możemy usunąć z wody liście, muł oraz resztki pokarmu. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na moc (min. 1600W) oraz możliwość pracy ciągłej. Skorzystają na tym również rośliny w ogrodzie, ponieważ woda z dna może posłużyć jako naturalny nawóz do podlania roślin. Zawiera mnóstwo pierwiastków, które znacznie poprawią wzrost roślin.

Ogród z oczkiem wodnym – w skrócie

Warto zainwestować w własny staw, ponieważ uzupełnia ogród o piękne miejsce, przy którym można się relaksować, przebywać z rodziną i wspólnie oglądać ryby w naturalnym środowisku. Jest to świetny pomysł dla osób, które uwielbiają przebywać nad wodą. Dzięki akwenowi ogród odwiedzają liczne zwierzęta, a oczka wodne stanowią dla nich rodzaj schronienia. Oczka wodne nie musza być ogromnych rozmiarów, a ogród nie wymaga wiele miejsca do zagospodarowania. Oczka wodne można w łatwy sposób założyć przy pomocy gotowej niecki wykonanej z polietylenu – rodzaj tworzywa. Do dobrego funkcjonowania oczka wodne potrzebują roślin, pełnią one rolę schronienia dla ryb oraz woda jest przez nie filtrowana. Ponadto, pojawienie się roślin wodnych wypełnia ogród, uatrakcyjnia, sprawia, że jest unikatowy. Ogród z szeroką gamą roślin wpływa pozytywnie na samopoczucie, co więcej przetwarza dwutlenek węgla w tlen, a to zapewnia nam w naszym otoczeniu czystsze powietrze. Jest wiele różnych gatunków roślin wodnych do oczka, a rodzaj roślin przekłada się na jej cenę. Ogród to prywatna oaza dla właściciela, strefa relaksu. Ogród za sprawą oczka korzysta bardzo pod względem estetycznym. Ogród z akwenem do prawidłowej jakości wody wymaga specjalne filtry ogrodowe do oczka. Dbanie o ogród z oczkiem jest czasochłonne, ponieważ zbiornik i urządzenia filtracyjne wymagają regularnego serwisu. Ogród to szeroki wachlarz możliwości dla właściciela. Ogród pozwala na stworzenie swojego zakątka natury. Ogród to miejsce gdzie rosną prześliczne rośliny, odpoczywamy na świeżym powietrzu oraz spędzamy czas wraz z rodziną w cudowne letnie wieczory. Duży ogród jest częstym marzeniem wielu osób z miasta. Taki ogród to nie tylko ozdoba, ale również miejsce, gdzie można własnoręcznie uprawiać ekologiczne warzywa i owoce. Ogród może stać się wspaniałym hobby i zainteresowaniem. Należy pamiętać, że ogród to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Ogród wymaga regularnego koszenia trawy. W okresie jesiennym ogród wymaga grabienia i zebrania liści, które opadły z drzew. Jednak mimo wielu wyrzeczeń z tym związanych, ogród jest zdecydowanie opłacalną inwestycją. W dodatku ogród z oczkiem wodnym będzie spełnieniem akwarysty i pasjonatów wędkarstwa. Jeżeli posiadają Państwo ogród, serdecznie zachęcamy do założenia w nim oczka wodnego.

Słowa klucz: Ogród - oczka wodne. Ogród niecka oczka wodnego. Ogród - wyposażenie, akcesoria, filtry do oczka wodnego. Ogród - sklep akwarystyczny plantica.pl. Ogród - budowa oczka wodnego, porady. Ogród - budowa stawu. Ogród - pojemniki na rośliny. Ogród - oczko wodne z kaskadą. Ogród - baseny. Ogród - filtr do basenu, skimmer do basenu.