- PRODUKTY
-
Akwarystyka słodkowodna
- Akwaria i zestawy
- Filtracja
-
Technika CO2
-
Zestawy CO2 do akwarium
-
Komputery akwariowe pH
-
Butle CO2 do akwarium
-
Elektrozawory CO2
-
Reduktory
-
Reduktory - zestawy
-
Sondy pH
-
Płyny kalibracyjne
-
Reaktory CO2, mixery
-
Dyfuzory CO2 do akwarium
-
Zaworki i dławiki
-
Kolanka
-
Liczniki bąbelków
-
Zaworki zwrotne
-
Złączki, nyple, redukcje
-
Wężyki
-
Środki czyszczące
-
Indykatory
-
Zestawy CO2 do akwarium
- Oświetlenie akwarium
- Napowietrzanie
- Nawożenie akwarium
- Preparaty
- Podłoże do akwarium
- Pokarmy
- Pompy i głowice
- Produkty dla krewetek
- Rośliny akwariowe
- Temperatura
- Testy do wody
- Aquascaping
- Dekoracje do akwarium
- Czyszczenie akwarium
- Akcesoria do akwarium
- Pozostałe produkty
- Akwarystyka morska
- Oczko wodne
- Produkty na wymiar
- Outlet
- Promocje
- INFORMACJE
- O firmie
- Dostawa i płatność
- Rabaty
- Raty
- Blog
- Kontakt
Filtruj według
Cena
Cena
-
6,00 zł - 2 530,00 zł
Marka
Marka
Wkłady filtracyjne
80 produktów
Aktywne filtry
Jakie wkłady filtracyjne należy wybrać do oczka wodnego?
Do zapewnienia odpowiedniej filtracji wody w oczku wodnym należy zastosować odpowiednie wkłady. Najlepszym połączeniem jest użycie w filtrze wkładów mechanicznych oraz wkładów biologicznych. Standardowo każdy filtr wyposażony jest w gąbki oraz biobale. Jeśli planujemy oczko z dużą ilością ryb warto dodać więcej mediów biologicznych. Szczególnie polecam zakup wkładów o dużej porowatości. Biologiczne wkłady filtracyjne są trwalsze niż wkłady mechaniczne. Nie trzeba ich wymieniać, wystarczy regularnie płukać je w wodzie z oczka wodnego. Duża ilość bakterii osiedlająca się na wkładach przyśpieszy usunięcie zanieczyszczeń w oczku. Wkłady biologiczne skutecznie redukują szkodliwe dla ryb azotyny.
Rodzaje wkładów filtracyjnych do oczka wodnego.
Każdy użytkownik oczka wodnego marzy o tym, by woda w jego oczku była krystalicznie czysta. Do uzyskania czystej wody w oczku niezbędna jest jego dobra filtracja. Wyróżniamy trzy rodzaje wkładów filtracyjnych do oczka wodnego :
- wkład mechaniczny
Jego zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń, które trafiły do naszego oczka. Głównie są to liście, resztki pokarmu, szczątki roślin. Zanieczyszczenia zatrzymują się na gąbkach, łatwo jest je później usunąć z filtra. Do filtrów mechanicznych zaliczamy szczotki filtracyjne, gąbki, włókniny czy flizelinę. Wkłady mechaniczne należy ułożyć w kolejności od najrzadszych do najgęstszych tak by przepływ wody nie zatrzymał się na pierwszym z nich. Najlepiej zacząć od szczotek filtracyjnych, następnie układamy gąbki, na samym końcu watę. Mechaniczny wkład filtracyjny czyścimy nie rzadziej niż raz w miesiącu, chyba że wcześniej zauważymy zmniejszony przepływ wody. Do tego celu należy użyć wodę pochodzącą z naszego oczka. Unikniemy w ten sposób zachwiania równowagi biologicznej. W mniejszych oczkach do filtracji mechanicznej doskonale sprawdza się także wata filtracyjna. Wata filtracyjna bardzo szybko się jednak zapycha, ciężko ją również wypłukać. Ze względów ekonomicznych nie jest stosowana w dużych filtrach.
- wkład biologiczny
Biologiczne wkłady filtracyjne mają za zadanie usunięcie z wody szkodliwych substancji za pomocą bakterii nitryfikacyjnych. Filtracja biologiczna odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu oczka wodnego. W oczku bakterie należy uzupełniać przy każdej wymianie wody. Częściej bo nawet raz w tygodniu dodajemy bakterie likwidujące zanieczyszczenia.
- wkład chemiczny
Służy do usunięcia nadmiaru metali ciężkich z wody, a także leków podawanych na wszelkie choroby ryb. Wkłady chemiczne używane są również do poprawienia klarowności wody oraz likwidacji glonów z oczek wodnych. Najpopularniejszą firmą produkującą wkłady filtracyjne do oczka wodnego jest Hydroidea.
Filtr biologiczny do oczek wodnych. Jaki wybrać?
Nie każdy filtr do oczek wodnych jest filtrem biologicznym. Wielu producentów zwłaszcza do mniejszych oczek wodnych proponuje filtry zawierające jedynie wkłady mechaniczne. Woda po zastosowaniu takiego filtra wprawdzie jest czysta, ponieważ zatrzymują się na nim wszystkie zanieczyszczenia. Niestety nie jest to najlepsze miejsce dla bakterii nitryfikacyjnych. Potrzebują one do życia bardziej porowatej powierzchni przez co najlepsze są dla nich wkłady biologiczne. Najbardziej popularne wkłady to : ceramika, kaldness, biobale, matrix. Bardzo popularnym wkładem wśród miłośników oczek wodnych jest keramzyt. Budując samodzielnie filtr do oczka z beczki jest to najtańsze medium filtracyjne. Należy jednak pamiętać, że nie jest tak wydajny jak pozostałe wkłady. Co za tym idzie musimy używać go w dużej ilości. Przepływ wody przez wkłady biologiczne nie może być zbyt mocny.
Filtry do dużego oczka wodnego lub stawu.
Właściciele dużych oczek wodnych często mają problem ze znalezieniem odpowiedniego filtra do swojego zbiornika. Sklep Plantica w swojej ofercie posiada także duże filtry do stawu. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest filtr bioklar marki happet. Producent oferuje największe filtry do oczek wodnych. Ze względu na swoją dużą objętość doskonale sprawdza się jako filtr biologiczny do oczka. Pierwsza komora filtra wyposażona jest w szczotki filtracyjne oraz matę japońską. Świetnie zatrzymuje większe zanieczyszczenia. Następna komora to również wkład mechaniczny, w skład którego wchodzi gąbka filtracyjna. Gąbka filtracyjna wychwytuje drobniejsze zanieczyszczenia. Następne przegrody filtra przeznaczone są na wkłady biologiczne.To właśnie na nich osiedlają się kolonie pożytecznych bakterii. Należy zapewnić im stały przepływ wody. Wkłady filtra biologicznego można dodatkowo napowietrzać.
Najnowsze rozwiązanie to filtr firmy Oase. Jest to połączenie filtra mechanicznego z filtrem biologicznym. Producent oferuje modele do oczka o pojemności do 90.000 m3. Filtry Oase można kupić także w komplecie z lampą UV oraz odpowiednio dobraną pompą. Filtry oase wyróżniają się innowacyjnym rozwiązaniem. Każdy z nich posiada taśmociąg, na którym zatrzymują się zanieczyszczenia. Następnie większość zanieczyszczeń trafia do specjalnie przygotowanej kuwety. Czyszczenie filtra ogranicza się jedynie do wyrzucenia zebranych zanieczyszczeń.
Co zrobić z filtrami podczas zimy? Jak odpowiednio przygotować oczko na tą porę roku?
Filtry do oczka wodnego należy zdemontować na zimę. Zamarzająca woda może rozsadzić nasze filtry. Tak więc, by uniknąć ich uszkodzenia najlepiej je rozłączyć. Wkłady filtracyjne powinniśmy dokładnie wypłukać, następnie wysuszyć i schować do wiosny. Jeśli nasz zbiornik jest zbyt płytki na zimowanie ryb, należy przenieść je w cieplejsze miejsce. Dobrze sprawdzi się np akwarium, w którym umieścimy ryby na czas zimy. Do zapewnienia rybom odpowiednich warunków akwarium powinno mieć filtr oraz napowietrzacz. Wodę w akwarium podmieniamy na świeżą nie rzadziej niż raz w tygodniu. Pamiętajmy, by czyszcząc filtr gąbka filtracyjna była płukana zawsze w wodzie z akwarium. Woda z wodociągu zawiera dużą ilość chloru, który jest śmiertelny dla bakterii. Gąbka filtracyjna po wypłukaniu w niej została by pozbawiona wszelkich bakterii. Doprowadzi to do zachwiania równowagi biologicznej. Przez to woda zrobi się mleczna, a ryby mogą zatruć się przez zbyt dużą ilość azotynów.
Jak zamontować zestaw filtracyjny w oczku?
Montaż filtra do oczka wodnego odbywa się na brzegu. Jedynie pompa filtracyjna zanurzona jest na dnie. Pompa filtracyjna powinna być przymocowana 20-30 cm powyżej dna. Do tego celu można użyć np kamieni. Chodzi o to by pompa nie zaciągała mułu znajdującego się na dnie. Nie jest to pompa filtracyjna do brudnej wody. Ułożenie jej w ten sposób znacznie skróci jej żywotność. Do pompy montujemy wąż filtracyjny. Ważne by wąż nie był zbyt małej średnicy. Ograniczy to przepływ wody. Najlepiej sprawdzi się wąż karbowany do filtrów o średnicy 32mm lub 40mm. Drugi koniec węża montujemy do filtra stojącego na brzegu naszego oczka. Dostępne są dwa rodzaje filtrów. Filtry przelewowe oraz filtry ciśnieniowe. Z doświadczenia wiem, że do budowy kaskad, wodospadów lepiej sprawdzają się filtry ciśnieniowe. Filtry przelewowe do dobre rozwiązanie do dużych oczek i stawów. Ze względu na swój rozmiar mają dużo miejsca także na wkład biologiczny. Filtry ciśnieniowe bardzo często są już wyposażone w lampę UV. Jest ona wbudowana w korpus filtra. Do filtrów przelewowych lampę trzeba zamontować za pomocą węża do króćca, z którego woda wraca do oczka. Lampa filtracyjna UV to niezbędne urządzenie w każdym oczku wodnym. Zabija bakterie, patogeny, glony. Efekty działania lampy widać zwłaszcza, gdy zbiorniki wodne zrobią się zielone od zakwitu glonów. Już po kilku dniach filtracji znika efekt zielonej wody. Zakładając zbiorniki wodne warto zakupić to urządzenie od razu. Lampę można stosować zapobiegawczo po kilka godzin na dobę.
Urządzenia wspomagające utrzymanie czystości w oczku wodnym.
Poza zestawem filtracyjnym służącym do oczyszczania oczka dobrym rozwiązaniem jest zakup odkurzacza wodnego. Zaciąga on wodę z dna oczka następnie przepływa ona przez zestaw filtrów i oczyszczona wraca do oczka. Regularne czyszczenie naszego stawu za pomocą odkurzacza pozwala na usunięcie odchodów ryb, rozkładających się liści czy też resztek pokarmów. Usunięte zanieczyszczenie nie rozkładają się w wodzie przez co nie pogarszają się jej parametry. Korzystnie wpływa to na ryby w naszym oczku. Również pozwala rzadziej podmieniać wodę w naszym zbiorniku. Wiodącą marką odkurzaczy do oczek wodnych jest firma Oase. Niemiecki producent posiada sprzęt zarówno do małych oczek jak i dużych stawów hodowlanych mocno zanieczyszczonych przez ryby.
Oczywiście oprócz mechanicznego oczyszczania oczka wodnego dostępne są także preparaty bakteryjne rozkładające zamulenie i usuwające nieprzyjemny zapach. Do tego celu doskonale sprawdzają się w pełni naturalne preparaty marki Hydroidea. Jest to polski producent preparatów, wkładów oraz sprzętu do oczek wodnych. Preparaty do oczka wodnego tej marki są w 100% bezpieczne dla ryb nawet tak wrażliwych jak jesiotry. Biodegradowalne opakowania ułatwiają podanie preparatów do oczka. Produktem wspomagającym procesy filtracyjne w oczku są bakterie ecogerm ponds. Już niewielka ich ilość wystarczy do rozłożenia osadu dennego. Trzeba pamiętać, że podczas dodawania bakterii lampa filtracyjna musi zostać wyłączona na kilka dni.
Ofera sklepu Plantica na produkty do oczka wodnego.
W naszym internetowym sklepie www.plantica.pl znajdą Państwo wkłady filtracyjne, filtry, pompy, lampy uv,pokarmy dla ryb oraz wszystkie niezbędne akcesoria do prowadzenia oczka wodnego. W swojej ofercie posiadamy także gotowe zestawy filtracyjne do oczek wodnych o różnej objętości. Na stronie znajdą Państwo gotowe formy oczka wodnego,pompy fontannowe, nawozy dla roślin. Oprócz atrakcyjnych rabatów oferujemy darmową wysyłkę towarów przy zamówieniach powyżej 500 zł. Świadczymy usługi w zakresie założenia oczka wodnego, a także jego pielęgnacji. W celu uzyskania oferty zapraszamy do kontaktu z obsługą sklepu. Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku.