- PRODUKTY
-
Akwarystyka słodkowodna
- Akwaria i zestawy
- Filtracja
-
Technika CO2
-
Zestawy CO2 do akwarium
-
Komputery akwariowe pH
-
Butle CO2 do akwarium
-
Elektrozawory CO2
-
Reduktory
-
Reduktory - zestawy
-
Sondy pH
-
Płyny kalibracyjne
-
Reaktory CO2, mixery
-
Dyfuzory CO2 do akwarium
-
Zaworki i dławiki
-
Kolanka
-
Liczniki bąbelków
-
Zaworki zwrotne
-
Złączki, nyple, redukcje
-
Wężyki
-
Środki czyszczące
-
Indykatory
-
Zestawy CO2 do akwarium
- Oświetlenie akwarium
- Napowietrzanie
- Nawożenie akwarium
- Preparaty
- Podłoże do akwarium
- Pokarmy
- Pompy i głowice
- Produkty dla krewetek
- Rośliny akwariowe
- Temperatura
- Testy do wody
- Aquascaping
- Dekoracje do akwarium
- Czyszczenie akwarium
- Akcesoria do akwarium
- Pozostałe produkty
- Akwarystyka morska
- Oczko wodne
- Produkty na wymiar
- Outlet
- Promocje
- INFORMACJE
- O firmie
- Dostawa i płatność
- Rabaty
- Raty
- Blog
- Kontakt
Filtruj według
Cena
Cena
-
7,00 zł - 2 530,00 zł
Marka
Marka
Wkłady filtracyjne
67 produktów
Aktywne filtry
O skuteczności oczyszczania w oczku wodnym decyduje nie tylko moc i wydajność pompy połączonej z filtrem, ale przede wszystkim rodzaje materiałów filtracyjnych. Na rynku dostępne są różnorodne wkłady do filtrów. Które z nich warto wybrać i dlaczego?
Wkład do filtra – gąbka filtracyjna, mata kokosowa
Wysokiej jakości filtr do oczka wodnego posiada kilka wkładów filtracyjnych. Poszczególne materiały odpowiadają za zbieranie konkretnych zanieczyszczeń. Najpopularniejsze są wkłady gąbkowe – to podstawa. Gąbka filtracyjna ma największe znaczenie przy wychwytywaniu odpadów mechanicznych, np. resztek roślin. Z czasem staje się platformą, na której rozwijają się pożyteczne bakterie. Wtedy służy także jako ochrona biologiczna. Dobrą jakością charakteryzują się maty kokosowe, podobnie jak powyżej, służące do filtracji mechanicznej i biologicznej. Odpowiednia struktura materiału sprzyja rozwojowi bakterii nitryfikacyjnych. Barwa (w tym i powyższym przypadku) nie ma większego znaczenia. Materiały można przyciąć tak, aby pasowały do konkretnego modelu filtra.
Inne materiały filtracyjne
Skutecznym wkładem oczyszczającym zbiornik wodny z nadmiaru związków azotowych jest ceramika. Dzięki bakteriom nitryfikacyjnym amoniak i azotyny są przetwarzane w azotany, te z kolei są pobierane przez rośliny wodne. Materiał często ma postać drobnych kulek lub pierścieni. Poza rozkładem produktów przemiany materii ryb (i innych organizmów) niweluje nieprzyjemny zapach. Podobną rolę pełni biot-substrat filtracyjny. W filtrze nie powinno zabraknąć zeolitu, który usuwa nadmiar azotu i fosforu. Klaruje wodę, stabilizuje odczyn i wiąże metale ciężkie. To biologiczno-chemiczna metoda oczyszczania. Aby go rozłożyć, potrzebna jest siatka filtracyjna o gęstych oczkach (zapobiegająca wypłukiwaniu). Jako dodatkowy wkład – do usuwania nadmiaru odpadów mechanicznych – sprawdza się włóknina (wata polipropylenowa). Do ograniczenia mętnienia i żółknięcia wody warto natomiast wykorzystać węgiel aktywowany.