Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 1,00 zł - 204,00 zł

Marka

Marka

Napowietrzanie

125 produktów

Wyświetlono 1-24 z 125 produktów
Aktywne filtry

Podstawą pielęgnacji ryb (i innych organizmów wodnych), a także ograniczenia występowania różnorodnych problemów (od chorób po zakwity glonów) jest dobre napowietrzanie akwarium. Wysoka ilość tlenu eliminuje zjawisko śnięcia ryb i zmniejsza zanieczyszczenie wysokim stężeniem związków azotowych. Dlatego poza standardowym wykorzystaniem filtra z pompą warto korzystać także z innych sposobów.

Napowietrzacz do akwarium – jak i po co stosować?

Sprawdzonym sposobem na zwiększenie zawartości tlenu w akwarium jest wykorzystanie napowietrzacza. Jest to szczególnie potrzebne w akwariach wysokich oraz przy „tropikalnych” temperaturach (niektóre ryby preferują temperatury nawet 30°C). Warto przy tym zauważyć, że większość akwariów (zwłaszcza u osób początkujących czy dzieci) jest nadmiernie zarybiona. W powyższych warunkach częściej niż normalnie występuje problem z niewystarczającą ilością tlenu. Może wtedy dochodzić do chorób, a nawet śmierci wszystkich żywych organizmów wodnych. Od ryb i krewetek po rośliny. Napowietrzacz w dużej mierze rozwiązuje te problemy. Zestaw napowietrzający może działać niezależnie do pompy połączonej z filtrem (i np.: zakończonej deszczownią). Zwykle jednak korzysta się w akwariach z jednej pompy, a napowietrzanie zwiększane jest przez montowanie kamienia lub listwy napowietrzającej. Takie rozwiązanie jest skuteczniejsze od wykorzystania standardowych napowietrzaczy dołączonych do pompy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy wyborze napowietrzacza w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na maksymalną pojemność akwarium, w którym będzie działał efektywnie. Z wydajnością powiązane są dwa główne parametry: moc urządzenia oraz przepływ wody (w litrach na godzinę). Im wyższe parametry, tym sprzęt jest skuteczniejszy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pobór mocy (urządzenie jest użytkowane przez wiele godzin w czasie dnia, czasem nawet w sposób ciągły), więc przy zakupie energooszczędnego modelu w ciągu miesiąca, czy przynajmniej kwartału można poczuć pewne różnice w rachunkach. Nie bez znaczenia jest także wielkość napowietrzacza i zakończenia (kamienia lub listwy). Duże zbiorniki dają dużą swobodę aranżacji, a więc i wyboru konkretnego modelu. W małych trzeba zdecydować się na możliwie najmniejszy sprzęt i akcesoria, które w dodatku da się, chociaż w części zamaskować dekoracjami (aby akwarium nie wyglądało sztucznie).

Napowietrzacze i co jeszcze?

Dobrym sposobem na doraźne dostarczenie rybom (lub innym organizmom wodnym) tlenu jest wykorzystanie kapsułek. Preparaty wydzielające aktywny tlen mogą przydać się szczególnie przy hodowli narybku (jeśli w małym pojemniku nie ma podłączonego sprzętu), a także w czasie transportu ryb. Jednocześnie, aby poprawić rybom warunki w czasie przenoszenia (i tak są już wystarczająco zestresowane) lub zakupu drogą online powinno się skorzystać dodatkowo z „oddychających” worków, które są szczelne (w przypadku cieczy), ale umożliwiają wymianę gazową z powietrzem atmosferycznym (pobieranie tlenu, oddawanie nadmiaru dwutlenku węgla).