Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Czyszczenie akwarium morskiego

247 produktów

Wyświetlono 1-24 z 247 produktów

Aktywne filtry

Czyszczenie akwarium morskiego

Utrzymać ładne, dobrze prezentujące się akwarium morskie, które będzie cieszyć nie tylko nasze oko ale pełnić też funkcję dekoracyjną domu dla niektórych z nas wydaję się nie lada wyzwaniem. Aby jednak tak było należy sumienie czyścić i dbać o nasz zbiornik. Dla miłośników akwarystyki czyszczenie i pielęgnacja akwarium może być dobrym sposobem na odstresowanie się od codziennych obowiązków. Powyższy tekst stanowi odnośnik podstawowej wiedzy o morszczaku.

W akwarystyce morskiej bardzo ważnym aspektem jest utrzymywanie parametrów wody takich jak pH, zasolenie, temperatura, alkaiczność i wiele innych na odpowiednim poziomie. Gdyby to było takie łatwe jak się wydaje, każdy z nas byłby ekspertem w tym temacie. Nie mniej jednak aby zachować estetyczność w szkle ważne jest czyszczenie go, podmiana wody oraz dbanie o wszystkie wyżej wymienione parametry. Innym ważnym aspektem akwarium jest jego zagospodarowanie w zwięrzęta. To jak zagospodarujemy nasz akwen w roślinność, zwierzęta i sprzęt będzie miało wpływ na parametry w tym ekosystemie, tworząc, cykl skutkowo-przyczynowy. Ten krótki tekst nie będzie zawierał zawartości jedynie czyszczenia zbiorników. Postaramy się w nim wyjaśnić również zasady działania niezbędnego wyposażenia jak i podamy kilka propozycji zwierząt, które przeznaczone są do tego typu zbiorników.

Utrzymywanie czystości w słonowodnym zbiorniku jest niezbędnym procesem aby cieszyć się wyglądem naszego zbiornika. Wykonując podmiany wody w akwarium jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednie parametry wody. Woda w akwarium słonowodnym jest słona, a ze zbiornika odparowuje tylko określony procent wody słodkiej, co wpływa na zwiększającą się ilość soli w ekosystemie, dlatego tak ważne jest wykonywanie podmiany wody wykorzystując do tego tzw. solankę. Do przygotowania odpowiedniej wody (solanki) korzysta się z przeznaczonych soli do akwarystki morskiej. Sole te mogą Pastwo dostać w naszym sklepie. Załączamy odnośnik.

Czyszczenie akwarium słonowodnego opiera się na okresowym czyszczeniu wody i zawartości akwarium poprzez krótko chwilowe przeniesienie ryb w inny pojemnik. Najłatwiej byłoby usunąć całą wodę, jednakże zakładanie akwarium od nowa jeżeli nie mamy tego w planach może być bardzo czasochłonne. Utrzymanie czystości może być jednak dużo prostsze, korzystając z czyścika magnetycznego jesteśmy wstanie usunąć cały osad z szyb. Czyścik magnetyczny może dotrzeć prawie wszędzie, a pokarm który nie został zjedzony przez naszych domowników może zostać usunięty przy użyciu ślimaków, które głownie poruszają się po piasku. Dzięki czyścikowi magnetycznemu nie mamy problemu z czyszczeniem szyb. Ważne jest aby dobrać czyścik odpowiednio do grubości posiadanego szkła. Jedynym minusem czyścika magnetycznego jest to, że gdy ziarenka piasku dostaną się pod ostrze możemy porysować szybę. Mimo wszystko jest to najlepsze rozwiązanie związane z czyszczeniem szkła.

Gospodarując akwarium słonowodne możemy zdecydować się na kilka rozwiązań w jego aranżacji. Począwszy od wybrania szkła, szyby takiego zbiornika wykonane mogą być w szkle OPTIWHITE, które w przeciwieństwie do szkła normalnego jest szkłem odbarwionym, tzn. szkło te jest niemalże pozbawione żelaza a przez to również zielonego odcienia, co wpływa na lepszą jakoś obrazu. Następnie podłoże może stanowić czyste szkło jak i użycie piasku. Kolejnym ważnym czynnikiem jest zaopatrzenie się w filtry, które pełnią tak jak nazwa wskazuje funkcję filtracyjo-czyszczącą. Filtry są urządzeniami służącymi do utrzymywania odpowiednich parametrów chemicznych i fizycznych wody przez wymuszanie jej obiegu przez złoże absorbcyjne (filtry zawierają złoże filtracyjne) o różnych właściwościach. Dodatkowo warto wyposażyć akwarium słonowodne w cylkulatory przepływu wody tzw. falowniki, które wymuszają ruch wody. Głównym zadaniem cyrklulatorów jest wytworzenie naturalnych i powtarzalnych ruchów wody w celu wyeliminowania martwych stref w wodzie, powodując przy tym prawidłową dystrybucję substancji odżywczych, pierwiastków oraz minerałów. W naszym przypadku falowniki, dzięki funkcji wymuszenia ruchów wody umożliwiają prawidłowe odżywianie korali, które są podstawą dla akwarii morskich. Na wielu stronach internetowych znajdą Państwo szczegółowe informację na ten temat. Następnym ważnym czynnikiem jest źródło światła, które posiadamy. Światło do utrzymania odpowiednich warunków w słonowodnym ekosystemie wpływa na odpowiedni rozwój koralowców. Oświetlenie powinno być niebieskiej barwy o temperaturze dwudziestu tysięcy Kelvinów, czyli arktyczne bądź białe. Oczywiście barwa temperaturowa uzależniona jest od rodzaju koralowców, które sobie wybierzemy. Tutaj również polecam szczegółowo zgłębić temat na różnych stronach poświęconych akwarystyce morskiej. W naszym sklepie aukcję zawierają dowolne oferty na lampy do akwarystyki słonowodnej. Załączamy odnośnik do oferty w naszym sklepie.

Co innego stanowią automatyczne dolewki wody, która z czasem może odparować. Te są równie ważne jak podmiany wody, ponieważ ze zbiornika odparowuje woda słodka, tak jak już wspominaliśmy w akapicie wcześniej. Automatyczne dolewki są niezbędne, ponieważ przy parowaniu wody słodkiej zwiększa się zatężenie składników soli w zbiorniku. Przy niedopilnowaniu tego a w zasadzie tych czynników w naszym zasobniku mogą pojawić się glony.

Podmianę wody w akwarium morskim należy wykonywać w zależności od "obłożenia" i wielkości zbiornika. Podmianę wody można wykonywać raz w miesiącu lub rozbić to na tygodnie, wszystko uzależnione jest od obsady zbiornika. Parametry wody są bardzo ważne w utrzymaniu akwarium morskiego. Akwaria morskie oprócz podmian wody wymagają wykonywania okresowej konserwacji i czyszczenia np. filtra z pompą. Filtry oraz pompy, które wykorzystujemy przy utrzymaniu czystości naszego ekosystemu powinny być czyszczone minimum 3-4 razy w roku. Ciężko jednak konkretnie sprecyzować liczbę serwisów filtra w roku. Idealny odnośnik nie istnieje. Nad każdym przypadkiem należy się pochylić indywidualnie a częstotliwość serwisów jest uzależniona przede wszystkim od zanieczyszczeń Na różnych stronach internetowych , można przeczytać różne informację , dlatego zamiast kierować się częstotliwością podmian wody u innych akwarystów powinniśmy nauczyć się reagować i bacznie obserwować swoje akwarium. Zapamiętaj ,że posiadasz jedyny , niepowtarzalny ekosystem i nie należy porównywać go w stosunku jeden do jednego z jakimkolwiek innym akwarium , niezależnie od tego co przeczytasz na innych stronach internetowych. Reasumując podmiana wody jest sprawą indywidualną i nie ma co komentować zawartość akwarium każdy akwarysta ma inną.

Czyszczenie akwarium morskiego powinno się wykonywać przynajmniej raz na dwa tygodnie tj. oczyszczanie szyb po kilku stronach, pozbywanie się pozostałości glonów wapiennych itd. Pomóc nam może w tym "zatrudnienie" ekipy czyszczącej np. rozgwiazda piaskowa dobrze sobie w tym radzi. Przy większej ilości zwierząt w akwarium dobrze jest urozmaicać ekipę czyszczącą np poprzez dokupienie ślimaków czy krewetek. W akwarium morskim ważne są również bakterie, które są podstawą dobrej filtracji każdego akwarium morskiego. Bakterie osiedlają się w filtrach akwariowych i przemieniają odchody ryb w nieszkodliwe dla ekosystemu substancje. Ich obecność jest niezbędna jeżeli chcemy się cieszyć wyglądem pięknego i zadbanego zbiornika.

Zdarza się, że w zbiorniku pojawić się mogą zawartości niedojedzonego pokarmu, akwarium musimy poddać większemu czyszczeniu (pomoc ekipy czyszczącej może nie wystarczyć aby zlikwidować jedzenie). W celu usunięcia związków chemicznych powstających w wyniku rozkładania się pokarmu oraz wydalania resztek pokarmu przez ryby pomóc może odpieniacz. Odpieniacz pełni rolę filtra usuwającego z wody tłuszcze, aminy, kwasy tłuszczowe, organiczne i inne. Działanie odpieniacza jest bardzo łatwym do zrozumienia procesem. Idealny odnośnik do jego pracy stanowi domowy spieniacz białek. (oczywiście nie jest to identyczna praca ) Wprowadzana woda do urządzenia jest spieniana przez pęcherzyki powietrza zbierając z wody wyżej wymienione związki chemiczne. Następnie piana która unosi się na powierzchni wody jest transportowana do specjalnego zbiornika, zbiornik ten zawiera wysoce porowaty absorbent, który oddziela związki wychwycone z akwarium przez proces absorbcji na porowatym wypełnieniu i powoduje powrót oczyszczonej wody do zbiornika. Załączamy odnośnik do odpieniacza dostępnego w naszym sklepie.

Podsumowanie

Oczyszczanie zbiorników morskich to bardzo ważna czynność ułatwiająca bezproblemowe funkcjonowanie przysłowiowego morszczaka. Na stronach naszego sklepu są Państwo w stanie zakupić niezbędne ku temu oprzyrządowanie. Pamiętajcie w zbiornikach morskich nie potrzeba dużej ilości podłoża a nawet ze względu na utrzymywanie czystości nie jest to wskazane. Na stronach czy forach akwarystycznych możemy zdobywać wiedzę , natomiast tak jak podkreślałem wcześniej każdy ekosystem jest inny i nie należy generalizować różnych informacji z dziedziny akwarystyki morskiej. Szerszy odnośnik znajdą Państwo w powyższym tekście.