Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 6,00 zł - 308,00 zł

Marka

Marka

Mechaniczne wkłady filtracyjne do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Akwarium morskie w domu i jego utrzymanie.

Akwaria morskie w domu i biurze to niewątpliwie jedna z najbardziej okazałych form akwarystyki, w szczególności akwaria rafowe.

Utrzymanie takiego akwarium morskiego w należytej kondycji i czystości wymaga wiele czasu, pracy, wiedzy i praktyki, znacznie więcej aniżeli w przypadku akwarium słodkowodnego.

Akwaria rafowe są zdecydowanie bardziej wymagające niż ma to miejsce w przypadku akwariów słodkowodnych. W akwarium słodkowodnym wszelkie procesy zachodzą delikatniej, i łatwiej nad nimi zapanować, niż ma to miejsce w zbiornikach morskich. Wszelkie zwierzęta morskie również wymagają od nad dużo więcej zaangażowania, uwagi i skupienia na detalach niż te w akwariach słodkowodnych, choć żadnych z nich nie można traktować w jakikolwiek sposób nieodpowiednio. Fachowe doradztwo w kwestii prowadzenia takiego akwarium niejednokrotnie może okazać się nieoceniona.

Równowaga biologiczna w przypadku akwarium, wodnego habitatu naszych zwierząt.

Równowaga biologiczna zbiorników morskich oznacza, iż nasz mały ekosystem jest w stanie optymalnie zbalansować popyt i podaż składników odżywczych i związków przemiany materii. Chodzi tutaj o to, aby cykl azotowy przebiegał nieprzerwanie, z taką skutecznością, aby nagromadzenie azotanów i fosforanów nie stało się na tyle wysokie, iż spowoduje wzrost glonów, lub choroby i śmierć naszych podopiecznych.

W filtrze i żywej skale musi namnożyć się tak duża ilość bakterii filtracyjnych, aby te mogły na bieżąco konsumować nadmiar wyżej wspomnianych związków.

Filtracja w akwarium morskim. Filtry kubełkowe, czy sump?

W zasadzie wyróżniamy 3 rodzaje filtracji. Mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Pierwsze dwie powinny być prowadzone nieustannie. Z filtracji chemicznej możemy korzystać doraźnie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jednak z niektórych wkładów możemy korzystać na co dzień. Węgiel aktywny jest jednym z takich mediów filtracyjnych. Wykorzystanie węgla aktywnego pozwala nam na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów wody akwariowej, a do tego nadać jej idealną przejrzystość. Węgiel aktywny pomaga w ograniczeniu tak zwanej wojny chemicznej pomiędzy koralowcami, wyciągając z wody w akwarium niektóre substancje znajdujące się w niej. Wkłady chemiczne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie świadomie musimy oczyścić wodę w akwarium z pozostałości leków, metali ciężkich, chloru, chloraminy i tym podobnym.

Obecność filtracji mechanicznej ma za zadanie wstępnie oczyścić wodę, zanim przejdzie do filtracji biologicznej.

Filtracja biologiczna opiera się o media filtracyjne, których budowa opiera się o miliony mikro porów. Sam wkład przeważnie wytwarzanych jest z ceramiki lub spiekanego szkła. W tych mikro porach osiadają pożyteczne bakterie filtracyjne, których zadaniem jest rozkład szkodliwych substancji do związków mniej lub nie toksycznych. Cały ten proces opiera się na zasadach cyklu azotowego. Wydajność filtracji biologicznej danego filtra zależy od ilości i jakości tego jakie wkłady ceramiczne użyjemy. Media biologiczne posiadają niejako wewnętrzną klasyfikację wydajności, poprzez podanie ich powierzchni filtracyjnej w przeliczeniu na m3. Procesy tego typu zachodzą w podobny sposób niezależnie od rodzaju środowiska wodnego, bez znaczenia czy jest to akwarium rafowe, słodkowodne, czy oczko wodne.

Wiemy już jakie rodzaje filtracji możemy wykorzystać, ale teraz w jakiej formie? Czy miałyby to być filtry zewnętrzne, czy może filtry wewnętrzne, a może sumpy?

Filtr wewnętrzny jest dobrym rozwiązaniem doraźnym, kiedy w zbiorniku wystąpiło nagłe zmętnienie wody, jej zazielenienie, i tym podobne sytuacje. Wtedy warto rozważyć wykorzystanie mocnego filtra wewnętrznego może okazać się bardzo pomocny w poradzeniu sobie z tym problemem. Jego pojemnik na wkład mechaniczny wypełniamy takimi mediami jak gęsta wata filtracyjna, lub gęste gąbki. Wtedy włóknina lub gąbki szybko i skutecznie poradzą sobie z wyłapaniem wszelkich nieczystości zawieszonych w toni wodnej.

Jeśli w akwarium mamy zakwit wody, czyli nagły, masowy rozwój glonów lub pierwotniaków, warto pokusić się o użycie lampy UV. Lampa ta emituje fale świetlne, które uszkadzają budowę tych organizmów, powodując ich obumieranie i finalnie przerwanie rozwoju ich populacji.

Filtr zewnętrzny jest lepszą alternatywą dla wariantu opisanego wyżej. Taki filtr charakteryzuje się większą pojemnością zbiornika na media filtracyjne. Sama pompa jest również dużej wydajności, przez co taki rodzaj filtra daje nam większą gwarancją pomyślnego działania, efektywności, a w konsekwencji uzyskamy lepszą jakość wody. Wydajność pompy ma niebagatelny wpływ na wydajność jaką będzie się charakteryzował filtr.

W dużych akwariach, choć w małych to również nie problem, znacznie lepiej sprawdzą się sumpy.

Czym jest sump?

Sumpy są typami filtrów w postaci drugiego akwarium, które znajduje się pod dnem zbiornika głównego. Tworząc sump, tak naprawdę decydujemy się na stworzenie drugiego mikrosystemu wewnątrz akwarium sumpa. Zbiornik tego typu ma specjalne komory, które ułatwiają podział wkładów. W prosty sposób uporządkujemy miejsce na wkłady biologiczne, filtrację mechaniczną, żywą skałę, którą również użyjemy jako medium biologiczne, które zasiedlą organizmy morskie odpowiedzialne za proces utrzymania akwariów morskich w czystości, a to wszystko, i wiele więcej w jednym akwarium.

Do sumpa możemy przełożyć grzałki, odpieniacze białek, czy reaktory wapnia, które są w stanie ubogacać wodę minerałami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania zbiorników morskich.

Filtracja mechaniczna w akwarium morskim i rafowym.

Filtracja mechaniczna, jest szalenie istotna w każdym zbiorniku, lecz w akwariach morskich jej brak może wyrządzić szczególnych szkód. Sam fakt, iż w akwarystyce morskiej używamy filtr ro, aby stworzyć świeżą solankę, bardzo pomaga w większej kontroli nad tym, co dzieje się w naszej wodzie morskiej. To my decydujemy, które pierwiastki śladowe i w jakiej ilości dodajmy do naszego zbiornika, a należy pamiętać, iż suplementacja pierwiastków śladowych jest konieczna do posiadania okazałych raf w naszych domach.

Wstępna filtracja, w postaci filtra mechanicznego pozwala nam na to, aby produkty przemiany materii nie dostały się do wkładu biologicznego, który mogłyby zapchać. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, kiedy decydujemy się na występowanie modelu biologicznego wkładu, medium takie jest w stanie funkcjonować lepiej, kiedy jego pory nie są zapychane przez muł, detrytus, pył, czy innego rodzaju zawiesiny, które skutecznie mogłyby ograniczyć jego sprawność.

Dobrym rozwiązaniem dla mechanicznego etapu filtracji jest gąbka filtracyjna, włóknina, lub skarpeta filtracyjna wielokrotnego użytku.

Skarpeta filtracyjna z pewnością jest najwygodniejszym rozwiązaniem, choć nie jest przeznaczona do pracy z wszystkimi typami filtrów.