Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 3,00 zł - 65,00 zł

Marka

Marka

Siatki na wkłady do akwarium

Poszukujesz skutecznych siatek na wkłady filtracyjne do Twojego akwarium słodkowodnego? W Plantica.pl oferujemy wysokiej jakości produkty zapewniające skuteczną filtrację wody. Nasze siatki filtracyjne chronią wkłady przed zanieczyszczeniami, zapewniając czystość i zdrowe środowisko dla Twoich ryb. Wybierz najlepsze rozwiązania dla swojego akwarium w Plantica.pl!

Aktywne filtry

Filtracja w domowym akwarium.

Filtracja w akwarium, nie ważne czy to słodkowodnym, morskim, czy jakimkolwiek innym, jest elementem kluczowym z wielu powodów.

Najłatwiej będzie porównać filtrację do ludzkich organów, równie kluczowych. Byłyby to na pewno nerki i płuca. Filtry, za sprawą swojej konstrukcji, wydajnej pompy i dużej pojemności na media filtracyjne zapewniają czystą i dobrze natlenioną wodę w naszych akwariach. Pod tym względem oczko wodne w żaden sposób nie różni się od akwariów.

Jeśli woda w naszym zbiorniku wodnym nie jest efektywnie oczyszczana i napowietrzana, na pewno napotkamy na swojej drodze serię problemów, z którymi przyjdzie nam się uporać. W przeciwnym przypadku nasze akwarium, lub oczko wodne, nie będzie cieszyło swym wyglądem. Będzie wręcz odstraszało, w niektórych przypadkach także zapachem, który wydobywa się z wody, a to za sprawą rozkładających się elementów materii organicznej, której nie są w stanie przetworzyć bakterie filtracyjne, a to z racji źle dobranych, nieefektywnych filtrów.

Wkłady filtracyjne i ich rodzaje.

Media filtracyjne najogólniej możemy podzielić na dwie grupy. Wkłady sypki i wkłady, które sypkie nie są.

Niewiele jest wkładów filtracyjnych, które nie mają formy sypkiej. Wkład tego typu to gąbka i wata lub włóknina filtracyjna. To najczęściej spotykane wkłady filtracyjne w mono formie. Zarówna wkład w postaci gąbki jak i włókniny cały czas powinien wypełniać nasze filtry w odpowiednim miejscu. Ta dwójka to najbardziej podstawowe i niezbędny wkłady, których obecność powinna poprzedzać obecność pozostałych mediów w filtrze.

Wkłady filtracyjne, które zaliczamy do sypkich to generalnie cała reszta. Węgiel aktywny, bioceramika, torf granulowany, żywice jonowymienne i wiele innych. Każdy producent ma w swojej ofercie kilkanaście rodzajów takich wkładów.

Skoro media filtracyjne są dostępne w tak bogatej ofercie każdego sklepu i producenta, które z nich najlepiej wybrać?

To zależy. Nie każdy spodziewał się takiej odpowiedzi, ale to jedyna słuszna. Część wkładów używa się jako podstawowe, które znajdują się w filtrze przez cały okres funkcjonowania akwarium. Inne, jak węgiel aktywny możemy stosować doraźnie, kiedy zajedzie taka potrzeba. Są jednak akwaryści, którzy wykorzystują ten wkład na co dzień, dzięki czemu cieszą się krystalicznie czystą, bezwonną wodą.

Bioceramika to również wkład, który powinien wypełniać wszystkie filtry zewnętrzne, a także i filtry wewnętrzne, jeśli tylko te mają taką możliwość.

Pamiętajmy zatem, aby media filtracyjne do naszych filtrów dobierać po względem zapotrzebowania naszego akwarium na dany wkład.

Jak poprawnie stosować wkłady filtracyjne w filtrze akwariowym.

Aby filtr akwariowy działał poprawnie, i nie sprawiał nam zanadto problemów musi być eksploatowany w konkretny sposób. Zanim podłączymy filtr do akwarium, a następnie do prądu, fachowe doradztwo może okazać się nieocenione, jeśli chcemy by nasze urządzenie działało optymalnie, a przy tym możliwie efektywnie. Szkoda, aby filtr w naszym akwarium pełnił jedynie rolę młynka do wody, nie oczyszczając jej przy tym.

Na czym zatem polega poprawne stosowanie wkładów filtracyjnych? Przede wszystkim ilość mediów w filtrze. Tutaj zaznaczam, iż będę posiłkował się odniesieniami do filtrów kubełkowych, lecz zasada jest analogiczna dla każdego filtra akwariowego.

To, że czegoś jest dużo wcale nie oznacza, że będzie lepiej. Jeśli wsypiemy do filtra za dużo wkładu filtracyjnego, a następnie zamkniemy i uruchomimy filtr, po jego napełnieniu się wodą, i kilkugodzinnej pracy może okazać się, że wnętrze lekko rozpycha filtr. W niedługim czasie zastaniemy wodą w naszej szafce akwariowej, na podłodze, i wszędzie tam, gdzie tylko ta woda będzie miała okazję się dostać. Zawsze zostawmy odrobinę luzu w filtrze.

Wkłady filtracyjne zawsze należy bardzo dokładnie wypłukać. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której w urządzeniu znajdują się pył, drobinki połamanego wkładu, czy inne przypadkowe zanieczyszczenia. Każdy wkład ma swoje miejsce, i ma w nim pozostać. Nieprzestrzeganie tej zasady grozi zepsuciem urządzenia, jego zapchaniem lub rozszczelnieniem się filtra.

Kolejność ułożenia mediów jest również kluczowa. Nikt nie daje na kołdrę prześcieradła, bo to nie spełnia wtedy swojej funkcji. Nie inaczej jest w filtrami.

Zadaniem gąbek i włóknin jest wyłapywanie zanieczyszczeń mechanicznych, i niedopuszczenie do tego aby te zanieczyszczenia przedostały się do kolejnych wkładów.

Co do włókniny szkoły są niejako dwie. Jedna mówiąca, iż włóknina idzie na początek filtracji, wyłapując też pyły, dzięki czemu przez kolejne media przepływa wyłącznie ciecz, która ma ulec jeszcze oczyszczeniu biologicznemu i chemicznemu.

Druga szkoła mówi, iż włókninę daje się na sam koniec filtracji, jako ostatni szlif dla przefiltrowanej wody. Ilu akwarystów tyle technik, i każdy uważa, że jego jest lepsza.

Prawda jest jednak taka, iż media, które mają zadanie filtracji biologicznej nie powinny mieć kontaktu z zanieczyszczeniami stałymi, aby nie zapychać ich porów.

Przestrzegając tych kilku zasad będziemy mogli cieszyć się bezawaryjną i skuteczną filtracją w akwarium.

Siatka na wkłady filtracyjne - praktyczny sposób używania mediów filtracyjnych.

Wkłady filtracyjne sypkie mają to do siebie, że są...sypkie. Lubią wypadać, wpadać tam gdzie nie powinny, a tym samym wywoływać nieporządek i zbędne awarie.

Jak wspomnieliśmy, należy wystrzegać się sytuacji, w której media wydostają się poza koszyk na wkłady filtracyjne.

Z pomocą przychodzi siatka na wkłady filtracyjne. Siatka na media ma za zadanie utrzymać sypkie wkłady w ryzach, i nie pozwolić im swobodnie się przemieszczać po urządzeniu.

Siatka to również praktyczny sposób na czyszczenie filtrów i wymianę wkładów, kiedy zachodzi taka potrzeba. Nie musimy wtedy 'bawić się' w przesypywanie wkładów. Siatka, w której medium się znajduje ułatwia zadanie. Za jej pomocą wyciągamy cały wkład na raz, bez zbędnego bałaganu.

Siatki z zamkiem błyskawicznym - wymiana wkładów nigdy nie była jeszcze tak prosta!

Siatka z zamkiem błyskawicznym to następne praktyczne i dosyć innowacyjne rozwiązanie. Siatka, która posiada zamek błyskawiczny pozwala na łatwe, szybkie i wielorazowe użycie takiego woreczka.

Kiedy pojawia się potrzeba wymiany np. węgla aktywnego, siatka z nim ląduje poza filtrem, otwieramy zamek błyskawiczny, wysypujemy stary i dodajemy nowy węgiel aktywny, zamykamy zamek błyskawiczny, a następnie siatka wraca do filtra. To bananie proste!

Zakupy mediów filtracyjnych i siatek w sklepie plantica.pl

Oferta naszego sklepu opiewa na kilkaset różnych wkładów do filtrów. Dodatkowo, jest to oferta, która stale się poszerza, a co za tym idzie, zaspokoi potrzeby każdego akwarysty.

Na stronę sklepu plantica.pl tym bardziej warto zaglądać ze względy na liczne promocje. Każdy znajdzie dla siebie idealny produkt, który przybliży go do posiadania wymarzonego akwarium.