Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 10,00 zł - 171,00 zł

Marka

Marka

Indykatory

7 produktów

Wyświetlono 1-7 z 7 produktów
Aktywne filtry

Indykator to wygodne wyposażenie dodatkowe do akwarium, montowane przy stosowaniu zestawów CO2. Umożliwia sprawdzanie poziomu nasycenia wody dwutlenkiem węgla. Zmiany są określane za pomocą kolorów płynu wskaźnikowego. Jak wybrać odpowiedni model do konkretnego akwarium?

Design ma znaczenie

Indykator, nazywany potocznie stałym testem CO2, to proste urządzenie monitorujące zawartość dwutlenku węgla w wodzie. Ma niewielkie rozmiary (np.: 4,2x2,2x2,2cm), a więc nie zajmuje dużo miejsca. Jest przezroczysty. Najczęściej montuje się go do szyby zbiornika za pomocą przyssawki. Najtańsze modele są zbudowane z tworzywa sztucznego, te lepszej jakości, o dobrej wytrzymałości i nowoczesnym designie, powstają ze szkła. W skład zestawu wchodzi indykator oraz płyn wskaźnikowy do indykatorów. Poszczególne elementy można kupić razem lub osobno.

Sposób działania indykatora

Indykator należy umieścić wewnątrz akwarium, najlepiej na wysokości połowy zbiornika. Wlewa się do niego kilka kropel płynu (dokładna dawka jest podana na opakowaniu) i dolewa wody z akwarium. Sprzęt działa na podobnej zasadzie co test pH, jednak pomiar dokonuje się nie w środowisku wodnym, lecz na styku wody i powietrza. Początkowo najczęściej indykator pokazuje kolor niebieski (mało CO2,), potem po nasyceniu barwa jest zależna od aktualnego poziomu gazu.

Niedobór CO2, a nadmiar – jakie są rezultaty?

Dwutlenek węgla jest wykorzystywany w akwarystyce dla poprawienia wzrostu i wyglądu uprawianych roślin wodnych. Przy odpowiednim stężeniu nawozów, CO2 i światła można cieszyć się mini-ogrodem botanicznym. Jednocześnie jednak nadmiar dwutlenku węgla jest niekorzystny. Jeśli taki stan utrzymuje się – może to spowodować efekt przyduchy i śnięcie ryb. Indykator może zapobiec tragedii, gdy przykładowo dojdzie do awarii elektrozaworu w zestawie CO2.