Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 57,00 zł - 1 100,00 zł

Marka

Marka

Pompy obiegowe

39 produktów

Wyświetlono 1-24 z 39 produktów
Aktywne filtry

Pompy obiegowe są standardem w oczkach wodnych i przydomowych stawach. Napowietrzają wodę, zapewniając prawidłowy rozwój żyjących w niej organizmów, a w połączeniu z systemem filtrującym skutecznie oczyszczają wodę (poprzez wymuszenie obiegu). Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry. Pompa obiegowa powinna być dopasowana do pojemności zbiornika, głębokości, obsady i zarybienia.

Pompy obiegowe - co warto o nich wiedzieć?

Najważniejsze parametry przy wyborze pomp do oczka wodnego (obiegowych i innych) to moc mierzona w watach (W) oraz wydajność liczona ilością litrów wody, jakie przepłyną przez nie w ciągu danej jednostki czasu (zwykle l/h). Oba atrybuty są ściśle ze sobą związane i dopasowuje się je do wielkości zbiornika wodnego. Warto także zwrócić uwagę na wysokość poboru mocy. Pompy obiegowe w sezonie powinny działać regularnie (zaleca się nawet tryb ciągły, nieprzerwany), wybór energooszczędnego urządzenia ma więc niemałe znaczenie ekonomiczne. Jeśli pompa będzie wykorzystywana również (lub wyłącznie) do obsługi fontanny lub kaskady, trzeba baczniej zwrócić uwagę na wysokość słupa wody.

Bardziej zaawansowane atrybuty – subtelne, ale istotne różnice pomiędzy modelami

Producenci oferują szereg rozwiązań technologicznych, które decydują o zwiększonej funkcjonalności, bezawaryjności i wytrzymałości sprzętu do oczek wodnych. Przykładowo - wykonanie osi wirnika z ceramiki podnosi żywotność urządzenia. Dobre pompy obiegowe posiadają kontrolery regulacji wydajności pracy, a także automatyczne zabezpieczenie przed przegrzaniem. W tym drugim wypadku pompa (np.: niewłaściwie używana) po prostu się wyłącza. Urządzenie może posiadać też tryb przerywany – co pewien czas dezaktywuje się dla „odpoczynku”. Modele wyposażone w elektronikę w sterownikach zewnętrznych są praktyczniejsze, gdyż przy ewentualnej awarii nie trzeba wymieniać całego sprzętu, jedynie podzespoły.