Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 54,00 zł - 245,00 zł

Marka

Marka

Świetlówki do akwarium morskiego

Aktywne filtry

Oświetlenie akwarystyczne - czyli co zrobić aby żyło i rosło.

Mówi się, że woda to życie. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak woda to nie wszystko. Innym czynnikiem, który pasowałby do tego powiedzenia jest światło. Światło to życie.

Co wie każdy z nas to, że bez światła nie ma fotosyntezy, a co za tym idzie - nie ma roślin, podstawy diety zwierząt na świecie. Nawet mięsożercy posiadają w diecie roślinożerców, a bez tych żadne mięsożerca nie przetrwa. Nie inaczej jest w akwarium morskim.

Najważniejszą informacją jest fakt, iż koralowce to zwierzęta. Jednak nie takie zwykłe zwierzęta, a zwierzęta fotosyntetyczne. Co to oznacza? Otóż większość koralowców pobiera pokarm z wody, oraz poprzez konsumpcję pokarmów stałych, takich jak zooplankton, fitoplankton, etc. Pobierają część nutrientów z wody, jak np. azotany NO3 oraz fosforany PO4. Jednakże mają jeszcze asa w rękawie. Są to symbiotyczne glony zwane zooksantellami. Glony te przeprowadzają wewnątrz koralowców proces fotosyntezy, tym samym odżywając koralowca. Proces ten jest nam znany z życia roślin. Jak zatem możemy wywnioskować, brak światła oznacza śmierć koralowca, gdyż nie jest on w stanie przeżyć bez obecności światła.

Korale, podobnie jak w przypadku roślin, potrzebują również tego światła sporo, i dobrej jakości, aby zapewnić właściwy rozwój koralowców. Koralowce twarde, tak zwane SPS potrzebują tego światła wyjątkowo dużo, aby móc prawidłowo funkcjonować i rozwijać się. Na rafie koralowej, która znajduje się w rejonach równikowych i zwrotnikowych koralowce mają naturalnego światła całkiem dużo, zatem obowiązkiem akwarystów jest starać się możliwie jak najlepiej odzwierciedlić te warunki w domu.

Światło dzienne w akwarium morskim - korzystać, czy unikać?

Logicznym zatem by się wydawało, iż światło słoneczne padające na akwarium morskie stworzy w naszych zbiornikach dobre warunki do rozwoju koralowców, prawda? Nic bardziej mylnego. Dla ludzkiego oka światło dzienne wydaje się być ok, jednak jego obecność w naszym zbiorniku przysporzy nam tylko wielu problemów, głównie z glonami. Sytuacja jest identyczna, kiedy dotyczy to hodowli roślin w akwarium słodkowodnym.

Rodzaje dostępnego oświetlenia do akwarium morskiego.

Czym zatem kierować się przy wyborze oświetlenia do akwarium morskiego?

W akwariach morskich decydujących czynników jest kilka. Są to moc oświetlenia mierzona wartością PAR, barwa światła, której wartość możemy znaleźć jako temperaturę barwową, będzie to również spektrum światła, które możemy często zobaczyć w formie wielokolorowego diagramu, który pokaże nam, które długości fal światła są najbardziej wyeksponowane.

W przypadku akwarium morskiego, czy też będąc bardziej precyzyjnym - akwarium rafowego, najbardziej istotne są barwy niebieskie, aktyniczne, ultrafioletowe oraz białe, choć te ostatnie w dużo mniejszym stopniu. Ta czwórka to rodzaje światła, które najmocniej stymulują rozwój i wybarwienie korali. Współczynnik oddawania kolorów nie jest wtedy najważniejszym czynnikiem, gdyż zależy nam na wydobyciu nie tylko naturalnych kolorów, ale również tych fluorescencyjnych, które robią największe wrażenie na osobach je obserwujących.

Chcąc jak najlepiej odzwierciedlić warunki panujące na naturalnych rafach koralowych, dobrze jest poznać ich charakterystykę, oraz czynniki, które sprawiają, iż koralce z nich pochodzące prezentują się i rozwijają tak, a nie inaczej. Głębokość na jakiej żyją koralowce sprawia, iż naturalne światło jest w naturalny sposób filtrowane, i do korali dochodzą jedynie niektóre długości fal światła.

Planując oświetlenie w naszym zbiorniku musimy uwzględnić parametr głębokości zbiornika. Nie tyle będzie to miało wpływ na to jaką barwę będzie miało światło w akwarium, ale na to ile użytecznego koralowcom światła dochodzi do dna akwarium.

Dla samych ryb kwestia oświetlenia, jak choćby barwa światła nie są tak szalenie istotna, jak to ma miejsce w przypadku korali.

Poniżej omówimy oświetlenie dostępne na rynku akwarystycznym, z którego możemy skorzystać w swoim akwarium.

Pamiętajmy jeszcze o jednej kwestii. Oddzielając źródło światła od samego akwarium, np. szybą nakrywkową, część tego światła zostanie stracona. Niedużo, ale jednak. Szyba w tym przypadku działa jak filtr, który ucina pewną część energii, którą generuje koralowcom oświetlenie.

Lampy T5 i T8.

Zacznijmy od wyjaśnienia skrótów T5 i T8. Są to tak zwane tradycyjne świetlówki, potocznie zwane jarzeniówkami, czy lampami fluorescencyjnymi. Świetlówki T5 i T8 różnią się od siebie wielkością i generowaną mocą oświetlenia.

Standard świetlówek T8 jest starszym od świetlówek T5. Co za tym idzie, świetlówka T8 jest już niemal całkowicie wyparta z rynku akwarystycznego.

Standard T5 jest młodszą wersją technologii oświetlenia świetlówkowego, jednakże też już na tyle przestarzałym, iż gdzieś daleko na horyzoncie widać jego koniec, zapewne za kilka lat.

Lampy T5 i T8 są oświetleniem opartym o tradycyjne świetlówki. Nie mamy tu na myśli zwykłych jarzeniówek sprzedawanych w sklepach budowlanych, czy tych z oświetleniem do pomieszczeń.

Świetlówka która ma posłużyć za oświetlenie akwarium morskiego musi być wybrana spośród oferty producenta, którego świetlówki są przeznaczone do tegoż celu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, będą to na pewno świetlówki niebieskie, świetlówki aktyniczne, świetlówki z dużym udziałem promieniowanie utrafioletowego, a także świetlówki o barwie białej.

Zaletą, którą posiada oświetlenie akwarium świetlówkami jest stałość i niezmienność tegoż oświetlenia. Korale nie lubią zmian, są typem zwierzą, które cenią stabilność i niezmienność. Jest niewiele lamp, które dają możliwość ściemniania jarzeniówek, choć nie to jest niekorzystne do korali. Dużo gorsze przyrosty uzyskamy często przełączając raz na światło białe, potem niebieskie, etc., etc. Korale nie będą w stanie w pełni zaadaptować się o tych warunków.

Lampy HQI.

Lampy HQI to standard oświetlenia równie wiekowy co oświetlenie oparte o świetlówki.

Jego największą zaletą była wielka moc, równie duża zdolność przenikania tegoż światła przez taflę wody, a także tzw. bliki świetlne na dnie. Są to połyskujące refleksy światła, które nadają akwarium dużo bardziej naturalnego wyglądy.

Woda morska, jej gęstość i zasolenie nie stanowiły problemu dla oświetlenia HQI, kiedy chodziło o przekazanie energii koralowcom, nawet w akwariach o dużej głębokości.

Lampy LED.

Oświetlenie w technologii led to najnowsze rozwiązanie dla akwarystyki w obecnych czasach.

Lampy led, wyposażone w wysoce wydajne diody led oferują nam ogromną ilość światła, której nie są w stanie zaoferować pozostałe metody, porównując zużycie prądu w odniesieniu do gabarytów, skuteczności i możliwości jakie dale oświetlenie led.

Lampa led to rozwiązanie najchętniej wybierane z racji swojej energooszczędności, długości życia jaką posiadają ledy, bo nawet 50 000 godzin.

Oświetlenie led, w przeciwieństwie do swojej konkurencji, nie traci z czasem na wydajności. Lampa T8, T8 lub HQI z czasem się wypala, i nie posiada właściwości z początkowego okresu jej używania. Konstrukcje oparte o diody LED nie posiadają tej ułomności.

Lampy led mają też tę przewagę, iż możemy zmieniać ich moc, barwę, porę świecenia i wiele innych za pomocą aplikacji, którą producent dołącza do swojego produktu. To trochę tak jak byśmy mieli wirtualne filtry do naszego oświetlenia. Filtry, które zakładamy na naszą lampę, kiedy tylko stwierdzimy, iż barwa naszego światła nie do końca prezentuje się tak, jakbyśmy tego chcieli. Aplikując takie 'filtry' w naszej aplikacji możemy sprawić, iż światło będzie bardziej niebieskie, białe, jakie tylko chcemy.

Jeśli powyższy artykuł zainteresował Państwa tematyką oświetlenie, i spowodował pojawienie się dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu z obsługą sklepu plantica.pl , która rozwieje wszelkie wątpliwości.