Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 19,00 zł - 1 461,00 zł

Marka

Marka

Lampy UV i żarniki UV

Aktywne filtry

Lampy i żarniki uv do akwarium morskiego

Czy lampa UV to urządzenie niezbędne do prowadzenia każdego akwarium? Promieniowanie UV zabija wszystkie zarodniki glonów oraz eliminuje z wody czynniki chorobotwórcze. W prawidłowo funkcjonującym zbiorniku podłączenie lampy uv nie jest konieczne. Nie należy także nadmiernie używać tego urządzenia, ponieważ zbyt długie stosowanie lampy wyjaławia wodę. Lampa uv zabija wszystkie bakterie, nawet te pożyteczne, które znajdują się w filtrze. Jeśli w akwarium wszystko jest w porządku działanie lampy należy ograniczyć do kilku godzin na dobę lub całkowicie ją wyłączyć. Promieniowanie uv zabija powiem nawet pożyteczne bakterie. Długotrwałe używanie lampy UV może doprowadzić do destabilizacji zbiornika. Jak powszechnie wiadomo, akwarystyka słodkowodna wymaga cierpliwości, ponieważ akwarium morskie dojrzewa bardzo długo. Zabicie bakterii mogłoby spowodować zaburzenie cyklu azotowego. Nasze akwarium zaczęłoby na nowo dojrzewać od początku. Takie akcesoria jak lampa nie powinny być więc ciągle podłączone.

Montaż lampy uv do akwariów morskich

Lampy UV montowane są przepływowo na przewodach od filtrów zewnętrznych. W akwariach morskich nie stosuje się filtrów kubełkowych. Lampę można więc zainstalować na instalacji od sumpa, jeśli ktoś takowy posiada lub trzeba zainwestować w dodatkową pompę. Pompa montowana jest na wężach, tłoczy wodę do lampy, następnie woda wraca do akwarium. Oprócz pompy do takiej instalacji konieczne jest więc dokupienie odpowiedniej średnicy węża. Wąż musi pasować zarówno do pompy jak i do króćców, które są w zestawie z lampą UV. Poza wężem do instalacji konieczny jest także zakup wlotu i wylotu do filtra zewnętrznego. Przed podłączeniem pompy, należy upewnić się, że może ona pracować w wodzie słodkiej. Nie każdy producent bowiem, montuje w swoich pompach ceramiczne wirniki, które jako jedyne nadają się do słonej wody. Pompy do zasilania lamp znajdą Państwo w dziale akwarystyka słodkowodna w kategorii akcesoria.

Jaką lampę UV wybrać do swojego akwarium, a jaką do oczka wodnego?

Nie zależnie od tego czy fascynuje nas bardziej akwarystyka słodkowodna czy akwarystyka morska wybór lampy powinniśmy zacząć od dobrania odpowiedniej mocy do wielkości zbiornika. Producent lamp zawsze podaje do jakiej wielkości dany model będzie odpowiedni. Przyjmuje się, że lampa UV o mocy 7W będzie odpowiednia do akwarium od 100 d0 300 litrów. Lampa o mocy 9W będzie odpowiednia do zbiorników w przedziale 300 do 500 litrów. Lampy mocy 11W przeznaczone są od 500 do 800 litrów. Do mniejszych akwariów z filtrami zewnętrznymi można zastosować lampę o mocy 5W lub filtry wewnętrzne, które mają już wbudowaną lampę. Urządzenie wspiera proces eliminacji glonów oraz pierwotniaków. Akwarystyka to nie jedyne zastosowanie tych urządzeń. Najczęściej wykorzystywane są one w oczkach wodnych w walce z glonami. Słońce, które nagrzewa wodę w oczku sprzyja rozwojowi glonów i powoduje, że woda zakwita. Lampa jest najlepszym, a zarazem najtańszym rozwiązaniem do walki z glonami w oczku wodnym. Filtry ciśnieniowe, które są najlepszym rozwiązaniem do małych i średnich oczek mają zazwyczaj już wbudowaną lampę. Do oczek wodnych powinno wybierać się filtr z wbudowaną lampą UV lub takie urządzenie, które będzie pasowało do pompy jaką posiadamy w oczku wodnym. Każdy producent informuje jaki jest maksymalny przepływ wody przez urządzenie i nie należy go przekraczać. Lampy mogą się uszkodzić i nie będziemy w stanie już naprawić urządzenia. Producent lamp firmy aqua nova do dużych oczek wodnych oferuje lampy wykonane ze stali nierdzewnej, są one przystosowane do pomp dużej wydajności.

Konserwacja i serwis lampy UV w akwarium morskim. Akcesoria do lamp.

Budowa lampy UVC do akwarium morskiego niczym nie różni się od lamp uv do akwariów słodkowodnych. Większość modeli może być stosowana zarówno w wodzie słonej jak i słodkiej. Serwis zaczynam od odłączenia wtyczki od kontaktu. Następnie musimy się upewnić, że po odłączeniu węża woda z akwarium nie zacznie się wylewać. Kolejny krok to rozkręcenie lampy UV. Najważniejszym elementem każdej lampy jest żarnik, który schowany jest za szklaną osłoną potocznie nazywaną tubusem. Żarnik ma ograniczoną ilość godzin pracy. Mniej więcej raz w roku żarnik należy wymienić na nowy, nawet jeśli ten, który znajduje się w lampie świeci. Spada bowiem natężenie światła i promieniowanie UVC jest na tyle słabe, że nie zabija bakterii i patogenów. Szklany tubus należy delikatnie zdjąć i wyczyścić go z kamienia, którym jest pokryty. Żarnik delikatnie wyciągamy i zastępujemy go nowym. Wciskając nową żarówkę musimy usłyszeć kliknięcie, które symbolizuje nam, że żarnik właściwie został zamontowany. Producent lamp zabezpiecza urządzenie blokadą, która powoduje, że lampa nie świeci jeśli nie jest prawidłowo zamontowana. Producent dzięki temu zabezpiecza klientów przed szkodliwym promieniowaniem światła UV. Po każdym czyszczeniu lampy, wszystkie znajdujące się uszczelki należy przesmarować smarem silikonowym. Taki zabieg sprawi, że lampa nie będzie przeciekać w miejscach połączeń. Silikon znajdą Państwo na naszej stronie w dziale akcesoria akwarystyczne.

Czy istnieją zamienniki lamp uvc?

W sklepach akwarystycznych dostępne są akcesoria, urządzenia oraz preparaty do prowadzenia zbiorników słodkowodnych i morskich, czy da się jednak zastąpić lampę? Niestety nie istnieje substytut dla tego produktu, można jednak w zależności od sytuacji zastosować inne rozwiązanie niż promieniowanie uv. Nie wszędzie jest ono zresztą konieczne. Najprostszym sposobem jest znalezienie preparatu, który pomoże nam w danej chwili z problemem. Akwarystyka coraz bardziej się rozwija i coraz częściej niektóre urządzenia i akcesoria da się zastąpić preparatami chemicznymi. Istnieją już produkty na usuwanie mętnej czy zielonej wody. Powstały także akcesoria do zabijania zarodników glonów w zbiorniku. Najbardziej popularnym z nich jest jonizator. Producent tego urządzenia zapewnia, że działa ono zabójczo na zarodniki glonów i świetnie sprawdza się w świeżo założonym zbiorniku. W akwarium montuje się reaktor, który uwalnia powolni drobną mgiełkę. Reaktor jest częścią eksploatacyjną całego zestawu i należy go wymieniać nie rzadziej niż raz na pół roku. Akcesoria zamienne do tego produktu znajdą Państwo w naszym internetowym sklepie akwarystycznym www.plantica.pl. Wysoka skuteczność jonizatorów sprawia, że są one coraz bardziej popularne w naszych akwariach. Nie jest to jednak złoty środek i należy pamiętać o tym, że akwarystyka to hobby dla cierpliwych ludzi. Każdy proces zachodzący w akwarium wymaga czasu.

W jakich sytuacjach warto zainwestować w lampę uv?

Lampa UV, która zabija wszystkie bakterie, patogeny oraz zarodniki glonów nie sprawdzi się idealnie w każdej sytuacji. Bez wątpienia jednak jest to najlepsze urządzenie do walki z zakwitem wody oraz z problemem dotyczącym pierwotniaków na starcie zbiornika. Wybierając lampę uv należy zwrócić uwagę na to do jakiego akwarium producent poleca podłączyć dany model. Lampa nie powinna być zbyt słaba, ponieważ nie spełni ona swojej roli w akwarium. Do mniejszych akwariów można kupić filtry, które mają już wbudowaną lampę uv. Takie akcesoria sprawdzą się do akwariów nie większych niż 100 litrów. Lampa sprzyja także walce z chorobami ryb, ponieważ zabija wszelkie patogeny i bakterie. Należy jednak sprawdzić czy producent leku, który podajemy nie zakazuje podłączenia tego urządzenia. Akwarystyka zna przypadki, w których lampa UV niekorzystnie wpływa na podawane leki do akwarium. Tak więc przy użyciu każdego preparatu należy przeczytać etykietę. Po zakończeniu leczenia należy zasięgnąć po akcesoria ułatwiające skuteczne usuwanie z wody pozostałości leków. Najlepszym, a zarazem znanym preparatem jaki zna akwarystyka jest węgiel aktywny. Producent węgla zaleca, by węgiel wkładać w filtry, następnie usunąć go z akwarium po tygodniu. Węgiel nie powinien zbyt długo przebywać w naszej wodzie, ponieważ usuwa z niej minerały.

Lampy UV i żarniki dostępne w sklepie akwarystycznym Plantica. Akwarystyka słodkowodna i akwarystyka morska w jednym miejscu.

Sklep akwarystyczny Plantica oferuje klientom szereg produktów oraz akcesoria do akwariów morskich. W naszym internetowym sklepie znajdą Państwo wszystkie niezbędne akcesoria dla organizmów morskich, dostępna jest także woda morska. Akwarystyka morska to trudniejszy poziom niż akwarystyka słodkowodna. Wymaga więcej nakładów finansowych oraz większej wiedzy. Do akwariów morskich jest jednak więcej urządzeń ułatwiających obsługę. Automatyczna dolewka, metoda balinga, pompy dozujące to wszystko ma sprawić by prowadzenie akwarium było dla nas nieco prostsze. Akwarystyka morska wymaga także większej cierpliwości niż akwarystyka słodkowodna. Samo dojrzewanie akwarium trwa od 3 do 6 miesięcy. Można je przyśpieszyć dodając do wody wysokiej jakości bakterie. Mogą Państwo się przestraszyć otwierając takie bakterie ich bardzo nieprzyjemnym zapachem. Producent zapewnia, że jest to w pełni normalne i jeśli bakterie śmierdzą to oznacza, że cały czas nadają się do użycia w akwarium. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo oświetlenie do akwariów morskich. Dostępne są dwa rodzaje lamp. Lampa ledowa, która zyskuje coraz większą popularność i coraz częściej montowana jest nad akwarium morskim. Alternatywą dla niej jest lampa na świetlówki. Świetlówka pobiera jednak znacznie więcej energii od lamp led. Jest także mniej żywotna. Każdy producent informuje o tym, że po roku od podłączenia świetlówki należy wymienić, ponieważ znacznie zmniejsza się ich jakość świecenia. Wypala się gaz znajdujący się wewnątrz, co powoduje pogorszenie jakości światła. Oferuje szeroki wybór akwariów, zestawów, odpieniaczy, dozowników, a także drobniejszych rzeczy jak filtry czy pokarmy dla ryb. Zachęcamy do składania zamówień przez stronę naszego sklepu internetowego. Gwarantujemy najniższą cenę oraz wysyłkę gratis dla zamówień, które przekroczą wartość 99 zł. Wysyłka możliwa jest firmą GLS na adres domowy, do paczkomatu Inpost lub przy pomocy poczty polskiej, która oferuje dostawę do domu lub do wskazanych punktów odbioru paczek. Stacjonarny sklep mieści się we Wrocławiu przy ulicy Kwidzyńskiej 6E. Na miejscu spotkają Państwo miłą i pomocną obsługę, która chętnie pomoże dobrać odpowiedni produkt i odpowie na nawet najtrudniejsze pytania.