Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 379,00 zł - 3 564,00 zł

Marka

Marka

Akcesoria do filtrów do oczka wodnego

Aktywne filtry

Akcesoria do filtrów do oczka wodnego

Filtr do oczka wodnego - jaki wkład filtracyjny wybrać?

Wybierając filtr do oczka wodnego należy zastanowić się nie tylko nad jego wyborem - filtry przepływowe, filtry przelewowe czy filtry ciśnieniowe, ale również trzeba dobrać odpowiednie wkłady filtracyjne, aby filtry znakomicie pełniły swoją rolę, a efekt czystej wody zachwycał.

Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna odbywa się za pomocą mediów mechanicznych takich jak np. gąbka, włóknina (wata), mata japońska. Pełnią również rolę filtracji biologicznej, ponieważ są porowatym miejscem do życia dla mikroorganizmów. Elementy zbierają resztki pokarmu, szczątki roślin akwariowych oraz odchody ryb. Wkład mechaniczny jest umieszczane w filtrze jako pierwsze medium filtracyjne. Wyłapuje grube zanieczyszczenia, następnie czysta woda przechodzi przez wkład biologiczny oraz chemiczny gdzie poddawana jest dalszemu filtrowaniu. Na tym dziale filtracji spoczywa rola wyłapywania wszystkich mechanicznych zabrudzeń, a więc po jakimś czasie produkty takie jak gąbka będą mocno zanieczyszczone, to z kolei spowoduje spadek przepływu wody przez filtr do oczka wodnego i może spowodować zbyt słabą filtrację oraz niewystarczającą wymianę gazową w akwarium. Mechaniczne wkłady filtracyjne takie jak gąbka zaleca się czyścić w momencie zauważenia spadku przepływu filtra.

Filtracja biologiczna

Filtracja biologiczna zachodzi na mediach biologicznych np. ceramika, biobale oraz wszelkich porowatych materiałach na których osadzają się bakterie nitryfikacyjne - to one odpowiadają za ten typ filtracji. Bakterie nitryfikacyjne przemieniają amoniak NH3 w azotyny NO2, a następnie w azotany NO3. Amoniak i azotyny stanowią zagrożenie dla ryb, ponieważ przekraczając pewną wartość staja się dla nich trujące. Azotany natomiast stanowią nawóz dla roślin na terenie oczek wodnych. Filtracja biologiczna jest niezwykle istotna, ponieważ usuwa efekty przemiany materii w oczkach wodnych i odpowiada za czystość wody oraz jej jakość.

Filtracja chemiczna

Filtracja chemiczna jest stosowana w celu usunięcia z wody konkretnych związków lub poprawy jej klarowności i jakości. Wkład do filtracji chemicznej to m.in. węgiel aktywny, zeolit. Stanowią zazwyczaj ostatni w kolejności umiejscowienia wkład do filtra.

Lampa UV

Lampa UV-C w oczkach wodnych stosowana jest jako urządzenie do sterylizacji wody. Niszczy wszelkie drobnoustroje, pierwotniaki, glony pływające i zalążki mikroorganizmów chorobotwórczych. Świetnie sprawdza się w likwidowaniu dokuczliwych zakwitów wody (z glonami zielonej wody). Lampa nie wpływa na zmianę parametrów w wodzie w oczku, która znajduje się w ogrodzie. Do działania lampy konieczna jest pompa tłocząca wodę do urządzenia, lampa UV najczęściej montowana jest na wylocie z filtra.

Skimmery do oczka wodnego

Skimmer jest bardzo przydatnym akcesorium wyposażenia oczka wodnego w ogrodzie. Jego rolą jest wyłapywanie zanieczyszczeń oraz materii organicznej z powierzchni wody np. liści z drzew, obumarłych roślin oraz innych zabrudzeń znajdujących się na tafli wody. Użycie skimmera sprawia że oczko wodne lepiej przeprowadza wymianę gazową, zwiększa poziom natlenienia oczka. Dodatkowo za pomocą skimmera zbierane są wszystkie elementy z powierzchni, dzięki temu w oczku nie dochodzi do procesów gnilnych, które przekładają się na parametry wody, a następnie na wzrost glonów. Opisany skimmer działa na zasadzie odkurzacza, zasysa z lustra wody wszystkie zanieczyszczenia, które wpadają do środka kosza. Skimmer zależnie od jego rodzaju można umiejscowić w niemal każdym miejscu. W wielu sytuacjach najbardziej efektywny będzie na środku oczek wodnych. Dodatkowo, w okresie zimowym przy niskich temperaturach zapobiega zamarzaniu powierzchni dzięki stałemu przepływowi wody. Zastosowanie dobrej jakości tworzywa gwarantuje że urządzenie jest bezpieczne na działanie niskich temperatur. Niektóre modele skimmerów wymagają podłączenia pompy do zasysania wody. Dodatkowo pompa poza skimmerem może być podłączona do filtra, kaskady bądź fontanny. Oczka wodne o małej i średniej powierzchni będą świetnie natleniane z pomocą skimmera podłączonego pod pompę oraz filtr.

Odkurzacz do oczka wodnego

Oczka wodne wymagają serwisów podobnie jak domowe akwaria. Odkurzacze posiadamy w ofercie naszego sklepu. Mogą przydać się w momencie, gdy dno ulegnie zamuleniu i przyjdzie potrzeba wybrania zabrudzeń na dnie oczka. Odmulenie dna znacząco poprawi wizualny efekt oczka, woda stanie się bardziej przejrzysta, ale również samo zebranie substancji organicznych osadzających się na folie zmniejszy ryzyko glonów oraz poprawi samopoczucie ryby zamieszkującej oczko wodne. Kolejnym momentem w którym odkurzacz może okazać się bardzo atrakcyjnym akcesorium jest okres jesienno-zimowy. Wtedy trwa przygotowanie oczka do zimowania. Podczas jesieni duża ilość liści opadająca na oczko wodne, a następnie na dno może okazać się utrapieniem i stworzyć grubą warstwę małych liści. Z pomocą przychodzi zakupiony odkurzacz, który z łatwością wybierze wszystkie liście, a folia zostanie idealnie oczyszczona przed zimą. Dobór odpowiedniego odkurzacza zależy od preferencji kupującego - mocy, możliwości które daje dany odkurzacz oraz budżetu przeznaczonego na zakupy.

Pompa zasilająca filtr

Kluczową cechą przy wyborze pomp jest rozmiar oczka wodnego i zastosowany w nim filtr. Każdy producent zazwyczaj podaję w opisie filtra wymagany przepływ pomp. Będzie się to różnić w zależności od tego jakie filtry zostaną zastosowane w oczku. Większa wydajność urządzenia będzie potrzebna do większego filtra o większej pojemności na media filtracyjne. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na “wydajność” urządzeń tłoczących wodę, czyli ilość, którą pompa może przepompować w ciągu godziny. Jest to szczególnie ważne, jeżeli będzie pracować z filtrem, aby przepływ przez media filtracyjne był odpowiedni.

W sytuacji zastosowania pomp do fontanny bądź kaskady niezwykle ważnym parametrem jest wysokość podnoszenia wody (H max), ten parametr mówi nam na jaką maksymalną wysokość pompa do oczka wodnego może podnieść wodę. Im wyżej pompa musi tłoczyć wodę tym większy opór będzie musiała pokonać co przełoży się na jej efektywność i zmniejszenie przepływu. Pompy wodne zarówno przy pracy z filtrem jak i innymi urządzeniami musi chodzić cały czas bez przerwy, aby zapewnić odpowiedni poziom natlenienia wody. Przy tym fakcie należy zwrócić uwagę na zużycie energii danego urządzenia. Aktualnie największą popularnością cieszą się urządzenia energooszczędne, które odwdzięczą się dobrym stosunkiem wydajności do poboru prądu.

Kilka przykładowych pomp zasilających filtry

  • Aquajet PFN Eco 15000 (producent Aquael) - Filtry Aquajet charakteryzujące się wysoką wydajnością i energooszczędności, urządzenie do pompowania wody zarówno w stawach, fontannach. basenach jak i oczkach wodnych. Dodatkowo producent zapewnia odporność na działanie wody morskiej.

  • NCM - 13000 Eco (producent Aqua Novsa) - pompa zanurzeniowa, której zadaniem jest zasilanie filtrów ciśnieniowych, przelewowych, a także podnoszenia wody na kaskadę lub wodospad. Podobnie jak Aquajet Pen Eco, NCM charakteryzuje się wysoką energooszczędnością- którą gwarantuje producent

  • EP 3500 Eco (producent Happet) - solidna konstrukcja głowicy oparta na turbinie z ceramicznymi panewkami oraz wylot z przegubem kulowym. Korundowy trzpień ceramiczny praktycznie nie podlega zużyciu, dzięki temu producent zapewnia długowieczność urządzenia. Duży kosz filtracyjny gwarantuje długą pracę nawet w bardzo zanieczyszczonych zbiornikach wodnych bez ryzyka zatrzymania i zatarcia wirnika, oraz ułatwia czyszczenie produktu. Woda transportowana jest do systemów filtracyjnych lub kaskad. Dodatkowo woda transportowana jest na wyskość 3 m.

  • PondoMax Eco 1500 (producent Pontec)- Energooszczędna pompa świetnie sprawdzi się do zasilania filtrów stawowych, kaskad oraz wodospadów.