Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 1,00 zł - 138,00 zł

Marka

Marka

Żwirki i piaski do akwarium

37 produktów

Wyświetlono 1-24 z 37 produktów
Aktywne filtry

Żwirek i piasek do akwarium to podstawa przy zagospodarowaniu dna. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie ukorzeniania się i tym samym prawidłowego wzrostu roślin. Ponadto mają znaczenie przy aranżacji akwarium (np.: podkreślaniu walorów ryb i elementów dekoracyjnych) a odpowiednio dobrane nie utrudniają oczyszczania dna.

Żwirek akwarystyczny czy piasek kwarcowy do akwarium?

Wybierając podłoże do akwarium, warto kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim jest to wielkość zbiornika, ilość uprawianych roślin (a w zasadzie ich wymagania) oraz preferencje ryb zasiedlających dolną strefę. Ponadto warto dobierać podłoże tak, aby dawało pewien kontrast i umożliwiało swobodną obserwację ryb.

Chociaż w rzeczywistości pod uprawę roślin wodnych stosuje się różne podłoża (nawet żyzną ziemię), najczęściej pod uwagę bierze się żwir lub piasek. W przypadku żwiru najlepsza granulacja oscyluje w granicach 2-6 mm. Taka frakcja umożliwia zieleni sprawny rozwój systemu korzeniowego. Żwir w tym wypadku można wykorzystywać jako podłoże jednorodne (ewentualnie w górnych warstwach można postawić na grubsze frakcje oraz kamienie). Warto przy tym sprawdzić, z jakiej skały powstał (np.: kwarc jest obojętny, bazalt i marmur może zwiększać twardość wody). Żwirek może mieć różną barwę. Od białej (warto go mieszać, gdyż nie zawsze jest lubiany przez ryby) po prawie czarną (z reguły lepiej podkreśla atuty ryb i roślin). Bardzo często sprzedawany jest żwir wielobarwny, dający efekt brunatnego lub marmurkowego dna. W niektórych przypadkach korzystniejszy jest wybór piasku. Należy jednak korzystać z produktów przystosowanych do celów akwarystycznych (inne mogą być zanieczyszczone, mają nieodpowiednią frakcję lub zawierają szkodliwe dodatki). Zaleca się przy tym wybierać gruboziarnisty piasek (ten drobny ma tendencję do tworzenia grubych, nieprzepuszczalnych warstw, gdzie może nawet pojawiać się problem z brakiem tlenu). Piasek powinno się stosować w przypadku hodowli m.in. kirysków, glonojadów syjamskich oraz piskorków. Ciała tych ryb są na tyle delikatne, że żwir (o ostrych krawędziach) może powodować zranienia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o podłożu?

Podłoże może być jednorodne lub wielowarstwowe (często korzystniejsze pod uprawę roślin). W sprzedaży dostępne są także gotowe substraty. Lepiej przy tym nie żałować materiału i usypać grubą warstwę (co najmniej 5 cm w małych zbiornikach, proporcjonalnie więcej w dużych). Niekiedy wcześniej układa się także nawozy (jeśli nie korzystamy z produktów w płynie). Podłoże nie musi mieć równej powierzchni. Często od strony frontu jest cienkie (np.: 5 cm) a najgrubsze jest z tyłu (10-12 cm). Daje to dobry efekt wizualny (łatwiej obserwować podwodny świat), a przy tym umożliwia harmonijny wzrost wysokim roślinom uprawianym jako tło.