Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 23,00 zł - 187,00 zł

Marka

Marka

Skimmery do akwarium

Zanurz się w świecie akwarystyki słodkowodnej z Plantica.pl. Odkryj naszą szeroką gamę skimmerów - kluczowych urządzeń do utrzymania idealnie czystej wody w Twoim akwarium.

Aktywne filtry

Brudna tafla wody. Czym jest, jak sobie z tym poradzić.

Tzw. akwaria otwarte są jednymi z najpiękniejszych typów akwarium. Jeśli dołożyć do tego widoku piękną, wiszącą lampę, akwarium Optiwhite, w którym woda jest niemal do samej krawędzi, akcesoria szklane – mamy widok, który zapiera dech w piersi. Mamy delikatne wrażenie, iż sześcian wody jest zawieszony w powietrzu, a cała reszta lewituje w wodzie. Zestawiając to z akwarium, w którym rolę oświetlenia spełnia pokrywa oświetleniowa, różnice estetyczne są rażące. Tak piękny widok otwartego akwarium może szybko zepsuć jedna rzecz – film białkowy na powierzchni wody w akwarium. Czym zatem jest ten paskudny film białkowy? Może nazywać się również błoną białkową. Wygląda jak tłusta, lekko mętna substancja pokrywająca taflę wody w akwarium. Tak naprawdę jest to zlepek zanieczyszczeń w postaci bakterii i białka, który zbiera się w takiej postaci.

No dobrze, ale co on właściwie robi, tan film białkowy?

Na pewno nie robi on dla akwarium i wody w nim nic dobrego. Odpowiedzialny jest za to za szereg złych rzeczy. Zacznijmy od ograniczenia wymiany gazowej. Kiedy film białkowy jest już naprawdę pokaźny, a warstwa gruba, woda nie ma możliwości mieszania się z tlenem. Natomiast w drugą stronę, woda nie ma możliwości oddawania nadmiaru dwutlenku węgla do atmosfery. Idąc kilka kroków dalej, takie nagromadzenie się filmu białkowego może spowodować przyduchę w akwarium, a w konsekwencji śnięcie ryb. Kolejną wadą posiadania filmu białkowego jest utrudnione przenikanie światła do kolumny wody. Taki film białkowy jest swego rodzaju filtrem, który obcina do pewnego stopniu właściwości posiadanego przez nas oświetlenia.

Jak sobie poradzić z uciążliwym filmem białkowym, i jak pozbyć się tych zanieczyszczeń z akwarium?

Jest jednak na to pomoc w postaci kilku sposobów pozbycia się zanieczyszczeń z powierzchni wody akwarium. Każde ma różną skuteczność. Najbardziej podstawową metodą na pozbycie się zanieczyszczeń jest ich ręczne zbieranie z powierzchni wody. Ale jest to dosyć uciążliwe, mało efektywne i dosyć niedokładne. Kolejną techniką jest położenie listka ręcznika papierowego na powierzchni wody. Ręcznik wchłonie zanieczyszczenia. Jest to metoda skuteczniejsza, aczkolwiek wciąż niewygodna dla klienta. Zostały jeszcze trzy. Molinezje. Molinezje to gatunek ryby, który zjada zanieczyszczenia z powierzchni akwarium. Ich pomoc jest skuteczna, naturalne, ale nie każdy chce mieć w akwarium Molinezje, tym bardziej, iż te bardzo łatwo się rozmnażają. W niedługim czasie może okazać się, iż mamy zbiornik pełen Molinezji. Przedostatnia metoda jest to preparat akwarystyczny, którego zadaniem jest redukcja tego typu zanieczyszczeń z powierzchni wody. A teraz nasz faworyt. Skimmer.

Czym jest skimmer wody?

Skimmer jest to rodzaj filtra, z tą różnicą, iż jest to tzw. filtr powierzchniowy. Najprościej mówiąc, jego zadaniem jest oczyszczenie powierzchni wody w akwarium z zanieczyszczeń, w naszym przypadku jest to film białkowy. Lecz nie wyłącznie. Skimmery gwarantują, iż akwarium klienta zachowa nieskazitelnie czystą powierzchnię akwarium, wolną od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Skimmery nie czyszczą powierzchni wody wyłącznie z filmu białkowego, ale wciągają również niezjedzony pokarm z powierzchni, lub obumarłe części roślin. Jest to szczególnie przydatna funkcja w momencie kiedy przycinamy tzw. trawnik w akwarium. Skimmer pomaga nam pozbyć się resztek roślin pływających po powierzchni wody. Zanieczyszczona woda z powierzchni tafli wpada do wlotu skimmera, a następnie zostaje przefiltrowana przez gąbkę umieszczoną wewnątrz urządzenia. Tak oczyszczona woda zostaje wyrzucona do kolumny wody w akwarium, przez wylot umieszczony wewnątrz zbiornika. Jak widać, skimmer nie tylko oczyszcza powierzchnię wody, ale wodę w ogóle, dodatkowo ją natleniając, i wymuszając silniejszą cyrkulację.

Urządzenia tego typu są produkowane przez kilku producentów sprzętu akwarystycznego. Każdy produkt wygląda nieco inaczej. Ma inną moc pompki wewnątrz urządzenia. Ale ogólna zasada działania jest taka sama. Zacznijmy jednak od początku. Wyróżniam dwie kategorie skimmerów. Nasz sklep posiada w swojej ofercie oba typy. Pierwszy jest to skimmer montowany na wlotowy przewód filtra zewnętrznego. Filtr zewnętrzny, poprzez ciąg wbudowanej pompy, i regulację stopnia zanurzenia skimmera na skimmerze, sprawia iż skimmer zaciąga wodę z powierzchni akwarium, prosto do grzebieniowego kielicha filtra powierzchniowego. Produkt tego typu był pierwszym typem skimmera dostępnym na rynku. Drugi typ skimmera to urządzenia całkowicie autonomiczne. Są to urządzenia kompletne, które nie potrzebują dodatkowego, zewnętrznego źródła ciągu wody, aby ta była zbierana z powierzchni akwarium. Skimmer w postaci osobnego filtra działa trochę na zasadzie standardowego filtra wewnętrznego. Posiada on wbudowaną pompę. Taki filtr także oczyszcza wodę.  Owszem, dzieje się to na mniejszą skalę, ale wciąż. Największa różnica to sposób zasysania wody, i miejsce ulokowania takiego wlotu. Mieści się ono na górze skimmera. Woda pada do skimmera przez ruchomy pływak. Moc pompy, kształt i wielkość pływaka zostały zaprojektowane w taki sposób aby skimmer ściągał wodę wyłącznie z powierzchni akwarium. W ten sposób z powrotem otwieramy akwarium na wymianę gazową, oraz umożliwiamy przenikanie pełnego spektrum światła do kolumny wody. Kiedy na ogół stosuje się porównania producent cena, tak w tym miejscu robiąc zestawienie typ cena, uważamy, iż drugi typ wygrywa już na samym starcie. Omówmy tutaj kilka przykładowych produktów.

To w czym mogę wybierać spośród skimmerów?

Pierwszy produkt to ISTA Surface Skimmer I-521. Mimo, iż jest to skimmer najstarszego typu, jego cena nie jest najniższa. Pisaliśmy, że istnieją dwie kategorie skimmera. To jest pierwsza. W ofercie sklepu posiadamy również konstrukcje bliźniacze do tych firmy ISTA, z tą różnicą iż są wykonane ze szkła i akrylu, przez co są niemal całkowicie niewidoczne w wodzie. Później mamy jeden z najstarszych i niezawodnych produktów na rynku. Eheim Skim 350. Cena tego skimmera jest względnie wysoka, ale jest to produkt, który zrobi za klienta całą pracę, dając krystalicznie czystą taflę wody. Z tego typu urządzeń należy korzystać 24 godziny na dobę, aby nie stracić dostępu do idealnie czystej powierzchni wody, wolnej od zanieczyszczeń. Kolejnym produktem, który znajdziesz w  ofercie, którą posiada nasz sklep jest Juwel EccoSkim. Jest to z tych urządzeń w naszej ofercie, o którym warto wspomnieć ze względu na jego funkcjonalność. Cena produktu firmy Juwel plasuje się niewiele wyżej od ceny skimmera Eheim. Juwel w swoim produkcie daje nam możliwość korzystać z urządzenia w dwojaki sposób. Tradycyjny, po zamocowaniu skimmera przyssawkami do ściany akwarium przy powierzchni wody. Opcja dodatkowa skierowana jest do posiadaczy zbiorników firmy Juwel wyposażonych w kolumny filtracyjne. Takie zastosowanie pozwala na bezpośrednie wtłoczenie zanieczyszczeń  pobranych z powierzchni akwarium bezpośrednio na wkłady filtrujące kolumny filtracyjnej. Dzięki zachowaniu identycznej kolorystyki ich widoczność w wodzie została zminimalizowana. Cały proces instalacji urządzenia w akwarium jest dla klienta bardzo prosty i intuicyjny. W pudełku znajdziesz również instrukcję instalacji i użytkowania produktu. Potem mamy do wyboru kilka dalekowschodnich konstrukcji, których cena jest dużo niższa od konkurencji. Często jest to podyktowane większym apetytem na prąd, niższą jakością tworzywa, lub mniej przemyślanymi rozwiązaniami. Znajdziemy tak takich producentów jak Aqua Nova (polska marka, produkcja w Chinach), Jeneca, Azoo.  Planując zakupy skimmera musimy pamiętać, iż każde z tych urządzeń charakteryzuje różny wygląd, kultura pracy, wydajność pompy, czy zapotrzebowanie na energię. Bez wątpienia warto korzystać z takich urządzeń jakim są skimmery do oczyszczania powierzchni wody z zanieczyszczeń. Ich pomoc w utrzymaniu czystości tafli wody jest nie do przecenienia. Wybierając się na zakupy do sklepu Plantica zawsze gorąco zachęcamy do poproszenia obsługi sklepu o pomoc. W ten sposób zakupy będą odpowiednio dobrane do naszych potrzeb. Sklep plantica.pl