Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 34,00 zł - 135,00 zł

Marka

Marka

Skimmery

3 produktów

Wyświetlono 1-3 z 3 produktów
Aktywne filtry

Skimmery kojarzą się przede wszystkim jako przypowierzchniowe pływające filtry, stosowane do oczyszczania oczek wodnych i mniejszych stawów. Technologia sprawdziła się jednak także przy pielęgnacji akwariów, zdobywając rynek i zyskując popularność. Skimmer w akwarium jest nieocenioną pomocą w utrzymaniu wody w dobrej jakości. Stałe oczyszczanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju ryb i innych organizmów wodnych, gdyż ogranicza występowanie chorób. Nie bez znaczenia są sprawy estetyczne – zanieczyszczony zbiornik po prostu brzydko wygląda i częściej dochodzi w nim do masowego zakwitu glonów.

Jak działa skimmer w akwarium?

Skimmer to filtr powierzchniowy, który w mniejszych akwariach może być głównym sprzętem oczyszczającym i napowietrzającym wodę i w takim przypadku jest dobrą alternatywą dla filtrów kubełkowych. Natomiast w dużych zbiornikach (powyżej 100 l) warto go instalować jako filtr pomocniczy, a jako pierwszy zastosować duży filtr zewnętrzny z kilkoma rodzajami materiałów filtracyjnych. Urządzenia mogą być stosowane zarówno w akwariach słodkowodnych (w tym w krewetkarium), jak i w słonowodnych.

Na co zwracać uwagę wybierając skimmer?

Kluczowymi parametrami, którymi warto kierować się przy zakupie skimmera, jest moc (W) i wydajność pompy (mierzona w l/h). Im mocniejszy podzespół, tym więcej wody „przerobi”, a więc skuteczniej oczyści akwarium. Ma to szczególne znaczenie w dużych zbiornikach, w tym małych lepiej postawić na bardziej energooszczędne rozwiązanie. Warto przy tym zaznaczyć, że mocny skimmer nadaje się do mniejszych akwariów (zawsze można wyregulować siłę przepływu wody – względem pojemności oraz potrzeb konkretnych gatunków ryb i roślin), mało wydajny natomiast nie wystarczy do tych większych. Skimmer powinien posiadać zabezpieczenie chroniące małe ryby i krewetki przed wessaniem. Nie bez znaczenia jest także jego wielkość i wygląd – powinien możliwe jak najefektywniej wtapiać się w otoczenie, dlatego w cenie są modele czarne i półprzezroczyste.