Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

 • 115,00 zł - 16 298,00 zł

Marka

Marka

Wodospady do oczka wodnego

Aktywne filtry

Wodospady do oczka wodnego

Oczko wodne - Rola kaskady oraz wodospadów

Zrobić oczko wodne - to coraz częstsze marzenie wielu osób , którzy mają ku temu możliwości. Oczywiście do budowy oczek wodnych potrzebna jest różna powierzchnia w zależności od założonego projektu założyciela. Mniejsze oczka wodne można ulokować na dosłownie metrze kwadratowym , większe projekty jak duże oczka czy stawy rzecz jasna pochłoną dużo więcej miejsca. Oczywiście kaskady czy wodospady również generują dodatkowe miejsce , dlatego nie mogą być montowane w każdym przypadku. Jednak jaka jest rola kaskady oraz wodospadów w oczkach wodnych , gdzie mogą być zamontowane ?

 • Dekoracyjna - Kaskadę lub wodospad możemy wykonać z kamieni co podkreśli naturalność tej koncepcji. Kamienie z których ściekająca lub wręcz wartko spadająca woda w dół (wszystko zależy od wykorzystanej pompy) wpływa do oczka w układzie zamkniętym. Całe zdarzenie tworzy bardzo uroczy oraz naturalny charakter a każdy właściciel oczka wodnego dąży właśnie do tego. Oczka wodne powinno mieć jak najbardziej naturalny charakter a wodospad lub kaskada wykonana z kamieni , ułożona na skarpie tę scenerię naturalności tworzy. Oczywiście kaskady mogą być również wykonane z drewna , istnieją również gotowe ściany , które aby wyglądać naturalnie dekorują rośliny. Pomysł budowy wodospadu w naszym oczku wodnym może okazać się strzałem w dziesiątkę i być dodatkową dekoracją w naszym ogrodzie.

 • Napowietrzająca - Kaskada czy wodospad dokładnie tak samo jak kaskady montowane na ściankach akwarium powodują ruch wody. Kaskada na skarpie (czy nasyp ie) zamontowana jest nad oczkiem wodnym, w większym lub mniejszym stopniu nachylenia. Woda spadająca z wodospadu lub kaskady wzburza taflę oczka wodnego tworząc ruch wody. Ruszająca się tafla napowietrza oczko wodne. Jest do bardzo istotne dla naszego zbiornika wodnego w ogrodzie szczególnie latem. W ciepłych miesiącach roku liczba tlenu w wodzie drastycznie maleje , stwarzając zagrożenie dla życia w naszym oczku wodnym. Oczywiście możemy zakupić pompę napowietrzającą , która będzie napowietrzać oczko , lub pompę fontannową , fontanna również będzie tworzyć ruch za pomocą dysz fontannowych. Niemniej jednak wodospad w dużym stopniu będzie najbardziej naturalnym i cieszącym oko rozwiązaniem.

  Rodzaje wodospadów do oczka wodnego

 • Wodospady Naturalne - Tak jak poniekąd przedstawiłem możliwość wykonania kaskady lub wodospadów z kamieni. Jest to moim zdaniem najpopularniejsza i najczęściej wybierana kaskada przez klientów , ponieważ jest to stosunkowo budżetowe rozwiązanie ,a w rzeczywistości może się okazać najbardziej klimatyczne. Odpowiednio obsadzone roślinnością stworzy odpowiedni mikroklimat i odda naturalny charakter całego oczka. Zwykle w takich przypadkach brzeg oczka w zbiorniku jest głównym punktem oczka , ponieważ spadająca woda przykuwa uwagę obserwującego. Kolejnym atutem skały użytej do zbudowania oczka czy kaskady jest możliwa ilość użycia materiałów. Kamienie możemy zbudować dosłownie kilka metrów w górę, lub w którąkolwiek stronę. W tym momencie wodospad staję się jeszcze bardziej pokaźny i ciekawszy. Nasyp ziemi do zbudowania tak ogromnej naturalnej budowli również musi być ogromny , więc aby cieszyć się z takiego wodospadu potrzeba włożyć dużo pracy. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie pompy ,które trzeba użyć aby dały radę podać wodę na szczyt takiego wodospadu. Tak jak wspominałem wodospad może być zakończony kilka metrów nad poziomem oczka , oraz wysunięty kilka metrów w bok. Pompa leżąca na dnie oczka wodnego musi mieć zatem bardzo dużą wysokość podnoszenia wody. Ważne również aby pompa nie leżała bezpośrednio na dnie żebym po prostu nie wciągała zanieczyszczeń razem z wodą.

 • Wodospady gotowe - W ofercie naszego sklepu znajduję się kilka gotowych produktów marki oase ,które pokrótce przedstawię. Są to wylewki wodospadowe wykonane ze stali nierdzewnej ,które swoją charakterystyką pasuję jednak bardziej do nieco innej scenerii.

 • Oase Waterfall - te wylewki są dostępne w kilku wymiarach np. 30 , 60 oraz 90cm , zatem wylewkę można dopasować dla swoich potrzeb. Oase Waterfall można bardziej nazwać wodospadem niż wylewką, ponieważ woda dostanie się dość mocnym strumieniem prosto w dół. W tym wypadku wylewka zwana wodospadem może być zamontowana jako część wolnostojąca , lub wbudowana w ścianę wykonaną z różnych kamieni lub dowolnych materiałów.

  • Informacja -Aby ułatwić właściwe zakupy wylewek wodospadowych do oczka wodnego , firma oase przy każdym egzemplarzu podała dedykowaną moc pompy , która będzie w pełni kompatybilna z wylewką. Na ten przykład wylewka wodospadu waterfall 30 pełni integralna z pompą o mocy między 2500-4000 L/H

  Ryby w zbiorniku - czy wodospad ma wpływ wybór obsady do oczka wodnego ?

 • Oczko wodne nawet zlokalizowane w malowniczej części naszego ogrodu , zadbane , dopieszczone moim zdaniem bez kilku ryb nie jest odbierane tak samo. Nawet jeśli aranżacja oczka wodnego podobnie jak w przypadku akwarium naturalnych jest głównym atutem projektów , ryby oraz organizmy wodne jako dodatek do całości są bardzo ważne. Dostojnie pływające między roślinnością a kamieniami duże karpie Koi na pewno dodatkowo wzmocnią zainteresowanie naszym oczkiem wodnym. Chciałbym nieco więcej czasu poświęcić tym bardzo mocny kultywowanym w niektórych częściach globu rybom. Mimo , że do tematu tekstu bardziej pasuję pojęcie folii, skały, rury czy fontanny lekkie zapakowanie Karpi koi w ten temat niczemu nie zaszkodzi.

 • Karpie Koi - kilka słów o tych pięknych rybach - Karpie Koi w Japonii są nazywane Nishikigoi co w dosłownym tłumaczeniu na nasz język oznacza Karpia Brokatowego. Jest to zdecydowanie najbardziej pożądana ryba hodowana przez Polskich Miłośników budowy oczek wodnych. Karp Koi we wschodnich krańcach świata jest symbolem długowieczności , dzielności , odwagi czy szczęścia. Nic więc dziwnego , że każdy chciałby ją mieć u siebie. Niestety chcieć nie zawsze znaczy móc. Karpie Koi są to ryby wymagające , nie można ich porównywać do Karasi , czy innych dość odpornych ryb. Przede wszystkim potrzebują bardzo dobrej filtracji wody (np. jako dodatkowo wodospadu). W zbiorniku , w oczku wodnym rośliny wodne również będą bardzo pożądane. Nie twierdzę , że Nishikigoi zmuszają nas do budowy wodospadu , natomiast jak już wspominałem wcześniej wodospad jest dodatkowym oraz naturalnym napowietrzaczem oczka wodnego , który może zapewnić Karpiom Koi lepsze warunki bytowania. Zastosowanie korzeni , wydrążone konary drzew, tak zwana naturalność nie są konieczne w oczku wodnym aby skutecznie i zdrowo hodować karpie koi. Podkreślam najważniejsza jest odpowiednia najlepiej nadfiltracja oczek wodnych , dbanie o parametry wody oraz odpowiednie odżywianie tych ryb.

 • Jesiotry Hodowlane - Jesiotry również należą do ryb z gatunku tych bardziej wymagających , które są trzymane w oczkach wodnych. Jesiotr wymaga od oczek wodnych bardzo dużego ruchu wody , częstych podmian , dbania o parametry wody oraz dobrej jakości karmy. Ryby karmione są dość często , można korzystać nawet z karmników , które są dostępne dla tych ryb 24h na dobę. Przez to ,że ryby rosną bardzo szybko możemy karmić je stosunkowo dużo. Niestety przez taki sposób podawania karmy rośnie ryzyko podwyższonego fosforu. Tym bardziej ,tak jak wspomniałem bardzo ważna jest karma wysokiej klasy , która nie oddaje do wody fosforu , który w nadmiarze może a nawet na pewno stanowi zagrożenie. Glony najczęsciej do swojego rozrostu korzystają właśnie z nadmiaru fosforu. Jesiotry są to ryby żerujące wyłącznie w dolnych partach oczka wodnego , coś na wzór glonojada w akwarium. W oczku z jesiotrami nie może panować przerybienie , odpowiedni dobór ilości osobników do wielkości oczek wodnych jest kluczem do sukcesu. Powodem są ogromne wymiary jesiotrów , które mogą osiągnąć. Ryby te praktycznie w ogóle nie są łączone w hodowlach z karpiami koi , wyjątkiem są oczywiście bardzo duże oczka wodne oraz duże stawy , gdzie te wyjątkowe ryby po prostu nie wchodzą sobie w drogę i żerują osobno. Ostatnią ważną radą w przypadku jesiotrów jest to , że pokarm który im podajemy musi być tonąćy i lądować na dnie zbiornika. Fontanna czy w przypadku wielkiego stawu fontanny są bardzo dobrym pomysłem w przypadku hodowli Jesiotrów.

 • Karasie - Karasie są to stosunkowo najbardziej wytrzymałe gatunki ryb , które zamieszkują oczka wodne. Potrafią dostosować się do warunków panujących na terenie zbiornika wodnego. Karasie tolerują nieco mniej napowietrzaną wodę niż Karpie Koi czy Jesiotry. Ze względu na proste utrzymanie tego gatunku w oczku wodnym są najczęstszymi rybami wybieranymi do oczek wodnych przez początkujących właścicieli. Karasie swoimi rozmiarami nie dorównują Karpiom oraz jesiotrom. Z tego względu mogą być hodowane w mniejszych zbiornikach , lub nawet gotowych plastikowych nieckach w których zamontowane są zestawy filtracyjne , czyszczące wodę.

Jak podłączyć wodospad?

Podłączenie gotowej wylewki jest bardzo proste. Wystarczy podłązzyć rurę lub wąż karbowany o odpowiedniej średnicy, do króćców, które są dołączone w zestawie. Pompa głębinowa , lub zwykła powinna być zamontowana na kamiennej podstawie zamiast położona na dnie ,aby nie zaciągała brudów co może skrócić jej żywotność. Najprościej mówiąc pompę musimy połączyć na sztywno za pomocą rury , lub za pomocą węża karbowanego z wylewką i gotowe. Oczywiście pompa być wyposażona w fontanny (duża wydajność ) lub w jedną fontannę. Wtedy połowę swojej mocy poświęci aby podać wodę do wylewki a połową zasilona zostanie fontanna. Wydaje się proste prawda ? Najtrudniejsze są estetyczne względy. Aby połączenie wyglądało estetycznie i naturalnie należy je zakamuflować np poprzez kamień , lub mniejsze kamienie , które zasłonią przewód doprowadzający wodę do wylewki. Kamienie dodadzą zbiornikowi naturalnego uroku oraz zamaskują wąż. Zwykłe kamienie mogą okazać się niezbędne w projektowaniu naszych oczek wodnych w ogrodzie. Ogrodzie ,który rzecz jasna zyskuję mnóstwo niepowtarzalności im bardziej przemyślana i zadbana jest inwestycja w oczko wodne oraz kamień ,który je upiększa.

Podłączenie natualnego wodospadu jest bardzo podobne , tyle że drugi koniec węża karbowanego lub rury musimy sstabilnie zamontować na szycie wodspadu. Z pomocą znów przychodzi duży kamień , ewentualnie przystosowane do tego folię. Wyposażone wodospady w różne stopnie nierówności są dużo bardziej naturalne niż wylewki a odpowiednio dodany zamgławiacz , generujący naturalną mgłę możę być bardzo ciekawym pomysłem.