Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 15,00 zł - 505,00 zł

Marka

Marka

Nawożenie roślin wodnych oczko wodne

Aktywne filtry

Nawożenie roślin wodnych oczko wodne

Nawożenie roślin wodnych jest to bardzo szeroki obszar poprawiający kondycję hodowanych przez nas roślin. Nawożenie roślin jest tak samo ważne w akwarium jak w oczku wodnym. Można pokusić się o stwierdzenie ,że dozowanie nawozów , karmienie roślin dużą ilością potasu , fosforu czy azotu jest ważniejsze oraz częściej stosowane w zbiornikach ,które mamy w domu. Z resztą moją tezę popiera sam rynek. Zwróćmy uwagę ile nawozów , ile linii nawozowych jest w tym momencie dostępnych w rynku akwarystycznym. Całe mnóstwo , prawda ? Porównując ofertę mikroelementów czy makroelementów do oczek wodnych , jest ona zdecydowanie mniejsza. Świadczy to o tym , że nawożenie roślin wodnych w oczkach jest nieco bardziej bagatelizowane niż w akwarium.

Główne składniki -nawóz dla roślin do oczka wodnego

Głównymi składnikami odżywczymi substancji odżywczych do oczek wodnych oprócz związków azotu są również związki potasu , fosforu czy żelaza. Podobnie jak w akwarium roślina hodowana w oczku wodnym do prawidłowego wzrostu potrzebuję mikroelementy. Zasadnicza różnica jest taka ,że sadzenie rośliny wodnej do oczka wodnego, często lub prawie zawsze odbywa się nad wodą , często przy linii brzegowej zbiornika zewnętrznego. Rośliny sadzimy w specjalnych doniczkach , w ziemi ,która również podobnie jak podłoże aktywne nie jest jałowa tylko zawiera w sobie substancje odżywcze. Przez to ,że roślina nie jest znajduję się w całości pod wodą sposób na nawożenie gleby , gliny czy innego podłoża w którym rosną rośliny jest prosty. Wystarczy umieścić granulki (inaczej nawozy) aby jeszcze bardziej użyźnić glebę , zająć się podłożem i uzyskać piękne kwiaty. Sposób nawożenia w wodzie zasadniczo jest taki sam i odbywa się poprzez dolanie odpowiedniej ilości azotu, fosforu czy innego pierwiastka do wody w oczku. Przez to ,że liście roślin są nad wodą dozowanie co2 nie jest konieczne , ponieważ dla rośliny wystarcza dwutlenek węga znajdujący się w atmosferze.

Czy nadmierne dodawania nawowozów sprzyja rozwojowi glonów ?

Oczka wodne a dawkowanie nawozów ? Czy obie te rzeczy są jakoś ze sobą powiązane ? Oczywiście , że tak biopierwiastki , więc dobrze nam znane pierwiastki śladowe mogą mieć duży wpływ na rozwój glonów. Mikroelementy w nadmiarze to podobnie jak w akawrium gotowa recepta na nadmiar glonów. Glony podobnie jak w akwarium konkurują z roślinami w oczkach wodnych o swoją pozycję pokarmową. Liczba glonów jest uzależniona od liczby roślin posadzonych wokół zbiornika. (oczywiście rośliny mogą by również pływające np. lilie ) Zasada obsadzenia zbiornika zewnętrznego ( oczka ,stawów ) jak i zbiornika wewnętrznego (akwarium , paludarium ) jest taka sama . Im więcej roślin tym mniej glonów. Obszerne sadzenie roślin w podłoże , czy też roślin pływających ma korzystny wpływ na zbiornik wodny przez cały sezon. Rośliny w dużej ilości nie zostawiają zbyt dużo wolnych , niezużytych substancji odżywczych , przez co glony głodują i obumierają. Oczywiście piszę to w dużym uproszczeniu , natomiast mam nadzieję ,że dzięki temu jest to bardziej zrozumiałe. Nawet w najgorszym przypadku gdy znacznie przesadzimy z nawozem , duża ilość rośliny jest w stanie zjeść więcej substancji odżywczych niż mniejsza ilość roślinek. Brzmi to banalnie , natomiat kluczem do pozbycia się glona i zapanowania nad nimi jet bujna roślinność. Takie działania mają same plusy wszak oczko wygląda zdecydowanie lepiej gdy na jego powierzchni unoszą się piękne, urodziwe lilię a efekt kwitnienia naszych kwiatów ,których korzenie posadzone są w doniczkach w oczku możemy podziwiać , kiedy tylko wykonujemy jakieś prace w pobliży oczka wodnego lub udajemy się na odpoczynek.

Obecność ryb w oczku a nawożenie oczek

Ryby w oczkach wodnych produkują najważniejszy nawóz do roślin wodnych jakim jest azot. Ryby a dokładniej liczba ryb w oczku wodnym powinna mieć duży wpływa na nawóz jaki stosujemy. Specjalne nawozy często rzutują na rośliny , na ich odpowiedni wzrost oraz kondycję. Niestety składniki odżywcze w wodzie w zbyt dużej ilości mogą te rośliny hamować. Rośliny posadzone w oczku , czy rośliny pływające spożywają określoną ilość makro oraz mikroelementów. Ilość składników odżywczych jaką przejadają można wyliczyć a z pomocą przychodzą nam testy akwarystyczne. Testy wykonywane raz w tygodniu pomogą dobrać odpowiednią ilość składników przyswajanych przez rośliny wodne. Podsumowując liczba ryb w oczku ma ogromne znaczenie , ponieważ po cześci możemy stwierdzić ,że ryby a bardziej ich odchody stanowią specjalistyczny nawóz oczek wodnych (roślin wodnych )

Nawóz do roślin wodnych dostępny w sklepie Plantica.pl

Jak już wspominałem w każdym z wyżej wymienionych akapitów składniki pokarmowe w wodzie , w odpowiedniej ilości są konieczne dla rośliny hodowanej w oczkach wodnych. Poniżej przedstawię Państwu listę składników do oczka wodnego dostępnych w naszym sklepie.

Tropical Aqua Plant Pond

Tropical Aqua Plant Pond jest to specjalistyczny nawóz ,które daje roślinom dostęp do ich składników pokarmowych. Nawóz dodajemy do wody dwa razy w tygodniu w podanej przez producenta dawce. Tropical Aqua Plant Pond zawiera makroelementy oraz mikroelementy , które zapewniają roślinom zdrowy i prawidłowy rozwój , który stymuluje roślinę do kwitnienia. Nawozy , w tym przypadku konkretnie nawóz firmy tropical rozlewamy do wody.

Microbe - Lift bloom&growth

/Preparat Microbe - lift wspomaga kwitnienie oraz wzrost roślin. Odżywione rośliny mają żywe kolory oraz zdrowe liście. Nawóz ten jest pozbawiony fosforu oraz azotu. Te dwa pierwiastki przy dużej liczbie ryb w niektórych przypadkach mogą uzupełniać się same. Woda dzięki rybim przemianą materii zawsze będzie miała (mniejszą bądź większą) ilość tych makroelementów. Oczywiście trzeba obserwować rośliny i w razie potrzeby uzupełniać wodę zbiornika w azot oraz fosfor. Opisywany preparat to dość nowa pozycja na rynku , z pewnością jest wart przetestowania.

Hydroidea Pondferr

Hydroidea pondferr jest to typowy nawóz żelazowy dla roślin w oczku. W glebie rośliny zawsze mają dostęp do tego mikroelementu. Żelazo to niezbędny pierwiastek dbający o zdrowe oraz mocne liście. Hydroidea pondferr w swoim składzie nie posiada jednak tylko żelaza. Nawóz zawiera szereg makroelementów niezbędnych do prawidłowego odżywiania roślin.

Zachęcam do zapoznania się z ofertą dla roślin do oczka wodnego oraz preparatów na grzybienie na stronie naszego sklepu internetowego plantica.pl

Podsumowanie

Pamiętajmy ,że rośliny wyposażają wodę w tlen. Dzięki nawozom zdrowe rośliny rzucają wyzwanie glonom i to rośliny obejmują hegemonię pokarmową a zbiornik nie jest narażony na szkodliwe glony. Poza tym woda bogata w tlen jest to woda najlepsza dla naszych ryb. Rybki w natlenionej wodzie są dużo bardziej żywe oraz pobierają więcej pokarmu. Opakowanie jedzenia z pewnością starczy na krócej niż zwykle. Co warte podkreślenia nawet gdy temperatura wody sprzyja rozkwitowi glonów , oczywiście taka sytuacja ma miejsce gdy temperatury powietrza są bardzo wysokie z pomocą przychodzą bujne i rozrośnięte rośliny. Zbiornik jest również oczywiście narażony na grzybienie. Nie tylko lampa UV oczyszcza wodę z zarodników oraz zanieczyszczeń , naturalnie zrobią to za nią dobrze odżywione rośliny.