Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 47,00 zł - 3 444,00 zł

Marka

Marka

Zestawy CO2 do akwarium

38 produktów

Wyświetlono 1-24 z 38 produktów
Aktywne filtry

Dawniej dwutlenek węgla traktowano w akwariach jako zło konieczne i ograniczano go do minimum przez intensywną filtrację. Z biegiem lat – przy postępie nauki – spojrzenie na ten temat uległo zmianie. Okazało się bowiem, że CO2 to po promieniach świetlnych, wodzie i makroelementach najważniejszy czynnik gwarantujący prawidłowy wzrost roślin. Węgiel jest budulcem, który pozytywnie wpływa na wzrost zieleni akwariowej. Pewne ilości CO2 w akwarium są więc niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Dlatego w akwariach, zwłaszcza tych słabo zarybionych a mocno obsadzonych roślinami, coraz częściej wykorzystuje się zestawy CO2.

Zestaw CO2 - akwarium wypełnione zielenią

Zestaw CO2 do akwarium to najbardziej efektywna metoda dostarczania roślinom cennego, niezbędnego do życia pierwiastka. Jest znacznie wydajniejszy i mniej pracochłonny od dwutlenku węgla aplikowanego w sprayu. W połączeniu ze stosowaniem nawozów i doświetleniem umożliwia uprawę różnorodnych roślin tropikalnych - nawet tych, które są zalecane dla doświadczonych hodowców. Często zieleń po zakupie w sklepie w szybkim czasie zamiera. Bywa, że jest niszczona przez ryby, ale jeszcze częściej staje się coraz bardziej mizerna, łamliwa i zamiast ukorzeniać się, unosi się na powierzchni. Winny temu jest m.in. niedobór CO2 i tym samym zaburzenie równowagi fizjologicznej. Korzystając ze sprzętu, który go dozuje, można w dużej mierze zapobiec problemowi. Wykorzystanie dodatkowego CO2 dodatkowo obniża pH wody.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zestawy CO2 składają się z kilku podzespołów, których jakość świadczy o bezawaryjności, wytrzymałości i niskich kosztach eksploatacji. I właśnie tym należy kierować się przy wyborze. Te główne to: butla (lepiej kupować nowe, które mają legalizacje na 10 lat), zawór GCE i zaworek dławiący (gwarantują bezpieczne użytkowanie przez lata), dyfusor oraz reduktor CO2 (pozwalają na precyzyjne dozowanie i sprawdzanie poziomu gazu). Przydatny przy użytkowaniu będzie także szklany licznik bąbelków służący do monitorowania ilości dozowanego dwutlenku węgla.