Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Akcesoria do akwarium morskiego

163 produktów

Wyświetlono 1-24 z 163 produktów

Aktywne filtry

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska jest dziedziną dotyczącą hodowli zwierząt i roślin przystosowanych do życia w wodzie słonej. Akwaria morskie możemy podzielić na takie, w których znajdują się same ryby, ryby i żywa skała oraz akwarium rafowe. W zbiornikach, które składają się wyłącznie z ryb znajdują się zazwyczaj duże i agresywne gatunki. Zbiorniki posiadające same ryby opierają się głownie na filtracji chemicznej i mechanicznej. Zbiorniki, które posiadają żywą skałę, złożoną ze szkieletów koralowców posiadają pożyteczne bakterie, które znajdują się w środku niej i mogą metabolizować odpady azotowe. Akwarystyka morska różni się od akwarystyki słodkowodnej ze względu na duże różnice w składzie wód oraz wynikające z tego różnice w adaptacji zwierząt oraz roślin. Aby utrzymać stabilne akwarium morskie wymaga ono dużo więcej sprzętu niż media słodkowodne, a także wymaga bardziej rygorystycznego monitorowania jakości wody.

Akcesoria do akwarium morskiego

Aby akwarium morskie cieszyło nasze oko jak i naszych znajomych musimy kontrolować jego parametry, uzbroić się w czas oraz niezbędne akcesoria. Przede wszystkim podstawą akwarium morskiego jest woda, a następnie zbiornik. Bardzo ważne jest posiadanie filtra, który pełni role oczyszczającą wodę z większych oraz mniejszych cząsteczek. Filtry, które możemy wyróżnić to filtry mechaniczne, chemiczne oraz biologiczne. To jaki filtr wybierzemy zależy od nas. Kolejnym bardzo ważnym urządzeniem jest odpieniacz, odpieniacz usuwa wszystkie zabrudzenia takie jak pozostałości pokarmu, odchody. Oświetlenie w akwarium morskim stymuluje dzień i noc, jest to bardzo korzystne dla hodowli ryb i bezkręgowców ponieważ ustanawia rutynę, umożliwia im odpoczynek i sprawia, że ​​czują się bezpieczniej. Bezkręgowce takie jak koralowce czy ukwiały wymagają oświetlenia o bardzo wysokiej wydajności. W akwariach morskich zawierających fotosyntetyczne bezkręgowce (kraby, krewetki, koralowce) wymagane jest bardzo intensywne źródło światła, ponieważ zapewnia to wzrost pożądanych glonów. Im głębszy jest zbiornik tym oświetlenie powinno być intensywniejsze. Systemy oświetleniowe o temperaturze barwowej > 5000 K wydają się być najlepsze do uprawy roślin zarówno w środowisku morskim, jak i słodkowodnym. Światło 10 000 K wydaje się niebiesko-białe i podkreśla ubarwienie ryb i koralowców. Wyżej w spektrum znajdują się żarówki 14 000 K i 20 000 K, które wytwarzają ciemnoniebieski odcień, który naśladuje warunki oświetleniowe pod wodą, tworząc optymalną atmosferę dla obecnych bezkręgowców. Temperatura w akwarium jest bardzo ważnym parametrem, ponieważ większość naturalnie mieszkających ryb i bezkręgowców żyje w wodach Afrykańskich oraz tropikalnych rafach. Temperatura w zbiornika powinna naśladować naturalne warunki środowiska tych mieszkańców. Optymalna temperatura zbiornika to od 23-28 stopni Celsjusza.

Badania wody

Wodę w akwarium morskim powinniśmy często testować, parametrami które musimy badać są: pH, ciężar właściwy wody, zawartość jonów azotynowych, azotanowych, mocznika, amoniaku oraz najważniejszego zasolenia wody. Ph wody w akwarium słonowodnym należy badać bardzo często, preparaty chemiczne dostępne na rynku w postaci buforów bądź preparaty bogate w wapń pomagają utrzymać nam poziom pH na odpowiednim poziomie. Morskie akwarium jest dużo trudniejsze w prowadzeniu od akwarium słodkowodnego. Od akwarysty wymaga się dużej wiedzy oraz dużego poświęcenia. Za pomocą produktów w naszym sklepie mogą Państwo w sposób łatwy i szybki zbadać parametry wody. Bardzo ważnym parametrem o którym nie możemy zapomnieć wykonując badania wody jest zbadanie zawartości jonów azotanowych (NO3-), które są końcowym produktem procesu nitryfikacji. Jeżeli w naszym zbiorniku poziom jonów azotanowych wyjdzie na wysokim poziomie, powinniśmy często wykonywać podmiany wody, gdyż istnieje ryzyko obecności dużej ilości szkodliwego dla ryb i roślin amoniaku, który występuje na początku łańcucha procesu nitryfikacyjnego. Zwierzęta na skutek wysokich wartości amoniaku i jonów amoniowych mogą nie kopulować, nie wybarwiać się a w najgorszym wypadku umrzeć.

Podsumowanie

Oczko wodne, akwarium słodkowodne i słonowodne to zbiorniki, które wymagają częstej analizy wody. Wśród produktów w naszym sklepie możecie państwo dostać szereg preparatów oraz pokarmy do karmienia ryb. Wyposażenie akwarium morskiego jest kluczowe abyśmy mogli cieszyć się pięknym i zadbanym zbiornikiem. W naszym sklepie oferujemy fachowe doradztwo oraz jesteśmy do Państwa dyspozycji. Nasze produkty obejmuje gwarancja producenta.