Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 42,00 zł - 2 159,00 zł

Marka

Marka

Falowniki i cyrkulatory

51 produktów

Wyświetlono 1-24 z 51 produktów
Aktywne filtry

Falownik do akwarium - kiedy warto sięgnąć po takie rozwiązanie? Aby odzwierciedlić fragment natury, np. rwące rzeki, czy górskie strumienie, w akwarium biotopowym należy zwiększyć cyrkulację, siłę strumienia lub aktywować falowanie wody. W akwarystyce morskiej jest to wręcz obowiązkowe (m.in. dla prawidłowego rozwoju koralowców). Zwykły zestaw napowietrzająco-filtracyjny może być tutaj jednak niewystarczający. W takim wypadku warto postawić właśnie na falownik – pompę cyrkulacyjną.

Wysokiej jakości, niezawodny falownik o niezbędnych parametrach - idealny do Państwa akwarium, z pewnością znajduje się wśród naszych propozycji. Zapraszamy zatem do zapoznania się z ofertą!

Falownik w akwarium – po co jest potrzebny?

Ruch wody jest szczególnie istotny w przypadku akwarystyki morskiej. W ten sposób nie tylko imitujemy naturalne środowisko, ale i dotleniamy żyjące w nim stworzenia (np. koralowce, które w zależności od grupy mają zróżnicowane wymagania dotyczące falowania). Do akwarium morskiego falownik jest po prostu niezbędny.

Podobną funkcję falownik spełnia w akwarium słodkowodnym, może być także nieocenioną pomocą w większych zbiornikach. Prądy wodne i lepsze dotlenienie poprawiają bowiem kondycję ryb, roślin i wielu innych organizmów. U niektórych gatunków mogą aktywować pary do rozmnażania. Przez wymuszenie ruchu wody zwiększa się również skuteczność urządzenia filtracyjnego, a także równomierność ogrzewania/chłodzenia. Najważniejszą rolą wciąż jednak pozostaje poprawienie parametrów wody.

Jak wybrać pompę cyrkulacyjną?

Wybierając falownik - pompę cyrkulacyjną do akwarium, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc (W) i wydajność (mierzoną w l/h). Im większy zbiornik, tym wydajniejszy sprzęt powinno się wybrać. Pewnymi kryteriami są oczywiście także rodzaj akwarium, obsada i indywidualne preferencje żyjących w nim organizmów.

Dobre modele falowników zapewniają szeroki przepływ wody. Są wyposażone w osłonę – kratkę, która zabezpiecza wlot wirnika przed przypadkowym dostaniem się ryby, czy ślimaka. Do takiej sytuacji mogłoby dojść, gdy urządzenie (np. sterowane zegarem) byłoby wyłączone. Przydatne są dysze regulujące rozproszenie przepływu wody. Falownik może posiadać różne tryby – np. strumienia stałego, losowego lub naprzemiennego.