Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 17,00 zł - 48,00 zł

Marka

Marka

Zaworki i dławiki

10 produktów

Wyświetlono 1-10 z 10 produktów
Aktywne filtry

Zawory to drobne podzespoły, które zapewniają prawidłową pracę i bezpieczeństwo użytkowania większych urządzeń. Są nieodzownym elementem przy stosowaniu nawożenia i regulacji pH przez dozowanie dwutlenku węgla (zestawy CO2), przydają się także przy instalacji dodatkowego sprzętu, takiego jak grzałka przepływowa czy lampa filtra UV. Na co zwracać uwagę przy wyborze poszczególnych zaworów?

Zawór dławiący – najważniejsze cechy, kryterium wyboru

Zawór dławiący pozwala na precyzyjne wyregulowanie ilości dozowanego gazu. Powinien posiadać blokadę, która blokuje pokrętło w danej pozycji (w przeciwnym wypadku mogłoby dojść do rozregulowania). Czasem modele wyposażone są w funkcje zaworu zwrotnego, co niweluje ryzyko cofania się gazu do butli, a w konsekwencji potrzebę stosowania kolejnego podzespołu. Przy wyborze konkretnego zaworu dławiącego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na średnicę gwintu. Istotna jest jakość materiału, z jakiego został wykonany (np.: mosiądz, stal nierdzewna). Duża ilość obrotów dławika pozwala na precyzyjną regulację CO2. Pewną gwarancją jest renoma producenta. Wytrzymałość na wysokie ciśnienie to standard.

Zawór kulowy z filtrem – niezbędnik przy sprzęcie dodatkowym

Zawór kulowy na wąż pozwala zatrzymywać/ograniczać dopływ i odpływ wody z filtra. Dzięki temu możliwa jest płynna i precyzyjniejsza regulacja. Jest szczególnie przydatny przy korzystaniu z urządzeń dodatkowych, takich jak grzałka przepływowa i lampa (filtr) UV. Z reguły akcesoria wykonane są z mocnego tworzywa sztucznego. Podobnie jak powyżej koniecznie trzeba sprawdzić jego rozmiar (np.: 12/16, 16/22 mm).

Zawór odcinający – większy komfort przy nawożeniu dwutlenkiem węgla

Przy stosowaniu zestawu CO2 wygodną opcją jest instalacja zaworu odcinającego. Dzięki niemu można w każdej chwili zamknąć/otworzyć dopływ gazu. To zwiększa wygodę stosowania – nie trzeba każdego dnia dokręcać lub zakręcać butli (czy reduktora). Dobry zawór odcinający posiada 3 stopnie: otwarty, zamknięty i częściowo zamknięty.