Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 122,00 zł - 1 688,00 zł

Marka

Marka

Zestawy akwariowe do 50 litrów

111 produktów

Wyświetlono 1-24 z 111 produktów

Aktywne filtry

Niewielkie zbiorniki (akwarium 25l lub nieco większe) najczęściej wybiera się dla dzieci i na początek przygody z akwarystyką. Takie zbiorniki mają swoje plusy: są kompaktowe, dzięki czemu nadają się do małych pomieszczeń, nie potrzebują dedykowanej szafki (wystarczy ustawić je na biurku lub regale) a odpowiednio urządzone wciąż są atrakcyjną namiastką podwodnego świata. Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

Kiedy decydować się na małe akwarium?

Wiele osób decydujących się na przygodę z akwarystyką lub spełniających życzenie dziecka stawia na akwarium oscylujące w granicach 30l. Taki zbiornik wydaje się znacznie bezpieczniejszy niż kilkusetlitrowe „molochy” i jest też oczywiście dużo tańszy. Niestety mała pojemność wiąże się jednocześnie z potrzebą częstszej pielęgnacji (np.: podmian wody) i ma sporo ograniczeń. Akwarium wciąż może sprawiać mnóstwo frajdy. Trzeba tylko wybierać mało wymagające ryby (nie przesadzać z ich ilością) oraz łatwe w uprawie rośliny. Zbiorniki „z półki do 50l” można dostosować do własnych preferencji. Zwykle w takich akwariach hoduje się krewetki, bojowniki, pary (np.: złotych rybek) i mało wymagające gatunki (gupiki, mieczyki, zbrojniki, kosiarki, danio). W przypadku krewetek najlepszą opcją jest zakup dedykowanego krewetkarium zestawu. Małe zbiorniki ponadto często wykorzystuje się do hodowania narybku (nawet 10l) oraz zakładania akwariów biotopowych (szczególnie jeśli chce się posiadać kilka różnych), gdy brakuje miejsca.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wyborze akwarium można zdecydować się na któreś z trzech standardowych rodzajów: zwykłe, profilowane i narożne. Akwarium zwykłe ma proste ściany, front ma kształt prostokątny lub kwadratowy. Akwarium profilowane ma nowocześniejszy design: posiada wygiętą łukowato przednią szybę, przez co aranżacja prezentuje się jeszcze okazalej. Akwarium narożne (najlepiej kupić je wraz z szafką) zajmuje mało miejsca i można „upchnąć je” w kącie.

Akwaria zwykłe mogą mieć standardowe rozmiary (akwarium 30l wymiary 40x25x30cm, akwarium 25l wymiary 40x25x25cm, chociaż nie jest to regułą). W dodatku (np.: przy braku miejsca) można zamówić zbiornik o konkretnych, nieschematycznych rozmiarach. Nie można z jednak tym przesadzić. Przykładowo nadmierne zwiększenie wysokości przy jednoczesnym skróceniu akwarium może być niekorzystne dla zdrowia i kondycji ryb. Ważnym kryterium wyboru jest także grubość szkła. W akwariach o pojemności do 50l najczęściej ten współczynnik wynosi 4 lub 6 mm.

Pewne znaczenie estetyczne ma także barwa pokrywy oraz podstawy akwarium (a także kolor silikonu). Najmniejsze akwaria (10l, 20l) często jednak nie mają klejonych krawędzi – powstają z giętego szkła. Niezależnie od rodzaju i pojemności akwarium warto wybierać modele z wbudowaną pokrywą, w której zainstalowane jest oświetlenie. Zawsze pomiędzy podstawą akwarium a półką powinno się stosować warstwę amortyzującą, np.: maty, niwelujące drgania, które mogłyby uszkodzić szkło.