Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Wkłady filtracyjne

433 produktów

Wyświetlono 1-24 z 433 produktów
Aktywne filtry

O wydajności filtra i pompy decyduje nie tylko moc i ilość przepływającej wody na daną jednostkę czasu, ale także wkłady filtracyjne do akwarium. Aby filtr zewnętrzny sprawdzał się w szerokim zakresie, istotny jest rodzaj, a w pewnym stopniu nawet kolejność wkładów filtracyjnych. Jakie wkłady i media filtracyjne stosować do akwarium roślinnego?

Wkłady do filtrów akwarystycznych a rodzaje filtracji

Optymalny sprzęt napowietrzająco-oczyszczający korzysta z kilku rodzajów filtracji. Wkłady do filtrów mechaniczne zatrzymują cząstki stałe, czyli wszelkie zabrudzenia i odpady. Najczęściej jest to pierwsza warstwa filtracyjna. Filtracja biologiczna polega na rozkładaniu m.in. produktów przemiany materii ryb i innych organizmów, azotynów i azotanów. Filtracja chemiczna natomiast na absorpcji konkretnych substancji chemicznych, np. pozostałości po preparatach na ślimaki oraz lekach. O tym, jakie wkłady mogą być używane do filtra, decyduje jego rodzaj - np. w przypadku sprzętu zewnętrznego jest więcej możliwości.

Jakie wkłady wybrać do filtra w akwarium roślinnym?

Wkłady filtracyjne do filtrów akwariowych, w tym kubełkowych, oczyszczające wodę z cząstek stałych to najczęściej gąbka. Jest to jednocześnie najpopularniejszy wkład filtracyjny do prostego sprzętu montowanego wewnątrz zbiornika. Poszczególne materiały różnią się wielkością i gęstością. Barwa ma znaczenie drugorzędne. Poza tym wykorzystuje się również gazę, włókninę oraz watę filtracyjną. Do filtracji chemicznej bardzo używa się węgla aktywowanego. Może być stosowany do zadań specjalnych, np. niwelacji resztek leków po przeprowadzeniu kuracji u ryb. Przez pewien czas pozwala uzyskać efekt krystalicznie czystej wody. Ważne materiały filtracyjne to ceramika, gruboziarnisty żwir, porowate szkło (EHEIM Filterbio), rozdrobniona lawa wulkaniczna oraz BIOBALL. Takie wkłady do filtra akwariowego w dojrzałym zbiorniku są bazą dla bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych. Dobrymi parametrami charakteryzuje się zeolit, szybko absorbujący jony amonu i azotyny. Żywica jonowymienna to wkład do filtra akwariowego, który sprawdzi się przy usuwaniu nadmiaru fosforanów. To jedna z metod niedopuszczania do masowego zakwitu glonów. W akwarystyce morskiej i rafowej korzysta się m.in. z AZOO TECH-BALL o porowatej strukturze i świetnej powierzchni do zasiedlania pożytecznych bakterii.