Napowietrzacze

63 produktów

Wyświetlono 1-24 z 63 produktów
Aktywne filtry

Napowietrzanie oczka wodnego czy wody w stawie to konieczność, szczególnie przy hodowli ryb. W przeciwnym wypadku jakość wody i zawartość tlenu może spaść do poziomu, który spowoduje u nich wystąpienie chorób, a nawet śmierć. Jeśli zimują w zbiorniku, pompa powietrza powinna być uruchamiana przez cały rok. Sprzęt należy dopasować do rzeczywistych potrzeb. Jak go wybrać?

Główne parametry pomp napowietrzających

Stosowanie sprzętu do oczyszczania i napowietrzania wody (pompa kompresora, pompa dozująca) jest wymagane niezależnie od pojemności zbiornika. Kluczowe parametry to moc (W) i wydajność pompy (mierzona w litrach na godzinę lub minutę). Głównie na ich podstawie urządzenie dostosowuje się do pojemności zbiornika. Nie bez znaczenia jest zasilanie (zwykle 220-240 V) i pobór mocy (pompa jest często użytkowana, energooszczędność ma więc pewne ekonomiczne znaczenie). Warto zwrócić także uwagę na długość kabla i dopasować go do odległości zbiornika od źródła prądu. Zbyt krotki kabel jest problematyczny (konieczny będzie zakup przedłużacza), zbyt długi może się plątać i wyglądać nieestetycznie. Przy zakupie pomp wirnikowych znaczenie może mieć materiał, z jakiego wykonana jest oś wirnika (ceramiczne pracują ciszej niż metalowe).

Napowietrzacze i inne dodatki

Napowietrzacz do stawu lub oczka wodnego może mieć różną formę, np.: dyfuzora lub kamienia napowietrzającego o różnym kształcie. Akcesoria mogą być zbudowane m.in. z gumy, innych tworzyw sztucznych, a nawet piasku kwarcowego. Ważne, aby materiał nie ranił ryb. Dodatkowym sprzętem jest generator mgły. Zamglawiacz często wyposażony jest w pływak, który utrzymuje końcówkę urządzenia na właściwej głębokości. Tworzenie mgły nadaje zbiornikom wodnym niespotykanego uroku (zwłaszcza w połączeniu z oświetleniem), a przy tym podnosi wilgotność powietrza nad lustrem wodnym (efektywniejsza uprawa roślin wodnych). Do oczyszczania wody przydatna jest pompa dozująca z programatorem, która umożliwia precyzyjne dozowanie koagulantów.