Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 4,00 zł - 220,00 zł

Marka

Marka

Biologiczne wkłady filtracyjne do akwarystyki słodkowodnej

W Plantica rozumiemy, jak ważna jest prawidłowa filtracja w akwarium słodkowodnym. Dlatego oferujemy szeroki wybór biologicznych wkładów filtracyjnych, które zapewniają doskonałą jakość wody i zdrowe warunki dla Twoich ryb. Nasze biologiczne wkłady filtracyjne są skonfekcjonowane z najwyższej jakości materiałów, gwarantując skuteczność i długotrwałość.

Aktywne filtry

W akwarium występują różne zanieczyszczenia, mogą być to szczątki rośliności, zwierząt bądź resztki pokarmu czy pozostałości po preparatach które stosujemy w naszym akwarium. Te rzeczy występują w formie cząstek stałych, a następnie są rozkładane. Proces ten wygląda następująco. Pierwszym etapem jest wypłukiwanie materii organicznej, drugim etapem jest kolonizacja przez grzyby oraz mikroorganizmy, które odpowiadają za szereg procesów biochemicznych. Ostatnim etapem jest defragmentacja dużych cząstek na mniejsze porcje przez mikroorganizmy. Cząstki powstałe w wyniku rozkładu większych kawałków są pozyskiwane przez zwierzęta do budowania ich własnych ciał jak i pozyskiwania składników odżywczych. Reszta substancji które nie zostały pochłonięte przez organizmy żywe w akwarium spada na dno. Tej części zawsze próbujemy się pozbyć, wykorzystując np. do tego odmulacz.

Metody filtracji wody w akwarium

Woda w naturalnym środowisku ulega samooczyszczeniu, niestety w układzie zamkniętym ta zdolność jest praktycznie znikoma, dlatego, aby nasz zbiornik był zadbany i czysty musimy zapewnić mu filtracje wody. W naturalnym zbiorniku zachodzi cykl azotowy, który pozwala po pewnym czasie zapewnić odpowiednie zblilansowane środowisko. Filtry możemy podzielić na biologiczne i chemiczne. Przy wyborze wkładu powinniśmy kierować się kubaturą zbiornika. Wkłady do filtra akwarium są bardzo istotne dla stworzeń w nim żyjących. Metody filtracji w akwarium słodko czy słonowodnym dzielą się na rodzaje wkładów:

Filtracje mechaniczną - filtracja ta zachodzi za pomocą filtrów mechanicznych, których materiałem filtrującym jest gąbka filtracyjna bądź wata. Metoda polega na zatrzymywaniu na swej powierzchni większych części unoszących na powierzchni wody cząsteczek. Filtracja ta me też dodatkową zaletę, bowiem woda przechodząca przez medium jest dodatkowo natleniana. Kubełki mają dużą wydajność, która wyrażana jest w jednostce [l/h] czyli ilości przefiltrowanej wody na godzinę. Tak zwany kubełek powinniśmy dobierać w zależności od wielkości akwarium , ilości ryb oraz roślinek.

Filtr biologiczny - jeden z rodzajów filtrów akwariowych, który zatrzymuje w przeciwieństwie do filtracji mechanicznej niewidoczne dla oka związki organiczne znajdujące się w wodzie akwariowej. Medium biologiczne składa się z gąbki, a także wyposażony jest we wkłady biologiczne. Wkładem w filtrze mogą być wkłady filtracyjne takie jak: keramzyt, kaldnes czy ceramika o dużej porowatości. Wkłady biologiczne są znacznie wydajniejsze niż gąbki filtracyjne, ponieważ zapewniają one większą powierzchnię do odkładania się pożytecznych bakterii. W naszym sklepie oferujemy Państwu wkład biologiczny marki EIHEM czy SEACHEM, wkład ten jest z ceramiki, który zapewnia dużą powierzchnię filtracyjną do rozwoju bakterii. Dodatkową zaletą wkładu biologicznego jest to, że są one przeznaczone do różnego rodzaju akwariów słodkowodnych oraz morskich. Oczko wodne można również wyposażyć w medium biologiczne, które sprawdzi się bardzo dobrze dla tego medium.

Filtry chemiczne - to przede wszystkim wkłady zawierające żywice jonowymienne zawierające. Wkładyy chemiczne do kubełka (wkład do filtra) takie jak phosguard czy purigen mają różne zastosowanie. Węgiel aktywny jest wykorzystywany do oczyszczania chemicznego wody z niebezpiecznych związków chemicznych, takich jak: metale ciężkie czy inne substancje, które mogłyby szkodzić zwierzętom i rośliną w akwarium. Wkład chemiczny może być nasączony związkiem żelaza, który to wiąże fosforany z żelazem i usuwa je z akwarium.

Filtracja biologiczna :

jest działaniem biologicznym polegającym na neutralizowaniu z wody akwariowej toksycznych związków zawierających azot, głównie azotanów wydalanych przez ryby oraz innych mieszkańców akwarium. Ma ona za zadanie oczyścić niewidzialną sferę wody. Mikroorganizmy są wykorzystywane przez nas do "sprzątania" akwarium słodkowodnego, które mają zdolność rozkładania niemalże wszystkich substancji organicznych, które następnie wykorzystują do własnych potrzeb. Mikroorganizmy mają zdolność do rozkładania złożonych związków chemicznych do wody, tlenu oraz dwutlenku węgla. Procesy takie jak asymilacja cząsteczek, konsumpcja oraz utlenianie przebiegają w całym zbiorniku, łącznie z podłożem oraz sprzętem dołączonym do naszego akwarium. Aby utrzymać jakość zbiornika na dobrym poziomie w akwarystyce wykorzystuje się metody znane z oczyszczalni ścieków. Jedną z nich jest filtracja w specjalnych zbiornikach, wyposażone w wypełnienie, czyli warstwy filtrujące zawierających na przykład dużą ilość pożytecznych bakterii. Bakterie przekształcają trujący dla zwierząt amoniak i jony amonowe oraz azotyny do przyswajalnego dla roślin anionów azotanowych. Wybierając wkłady filtracyjne, warto pamiętać, że im większa ilość miejsca w układzie a za, tym większa powierzchnia filtracyjna wpływa na odkładanie się pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych w tym medium. Bakterie nitryfikacyjne są bakteriami tlenowymi, których zadaniem jest rozkładanie szkodliwego dla ryb i roślin amoniaku, jest to tak zwany cykl azotowy. Filtracja ta opiera się na używaniu wkładów biologicznych, które pomagają utrzymać idealne warunki w akwarium. Wkład do filtra często jest w postaci granulek o porowatej strukturze.

Podsumowanie

Wkład biologiczny zawiera aktywne filtry, które pomagają pozbyć się zanieczyszczeń w naszych akwariach. Wkłady do filtrów marki AQUAEL, to biologiczne medium filtracyjne mające za działanie usunąć szkodliwe związki fosforanów, które odpowiadają za powstawanie glonów w akwariach słodkowodnych, morskich, oraz oczkach wodnych. Wkłady biologiczne przeznaczone do filtracji biologicznej składają się z ceramiki, która zatrzymuje większe cząsteczki pochodzące z akwarium oczyszczając wodę, dzięki czemu wkład biologiczny nie ulega zapychaniu się. Ceramika w filtrze akwariowym jest poddana procesowi wypiekania trawienia i tym podobne. Trawienie zachodzi przy udziale kwasu fluorowodorowego, który sprawia, że ceramika nabiera porowatości. Wkład do filtra akwariowego należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem, w przeciwnym razie filtr może nie spełniać swojego zastosowania. W czasie czyszczenia filtra należy pamiętać by płukać go w wodzie z akwarium, a nie wodą bieżącą. Płukanie wodą inna niż z akwarium może spowodować wyjałowienie filtra. W naszym sklepie znajdą Państwo dużo produktów, które przeznaczone są do filtrów akwariowych takich jak: filtry biologiczne, chemiczne oraz mechaniczne. Rola filtra akwarium jest naprawdę bardzo ważna.