Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 127,00 zł - 3 266,00 zł

Marka

Marka

Szafki pod akwarium

378 produktów

Wyświetlono 1-24 z 378 produktów
Aktywne filtry

Dobrym sposobem na ułatwienie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, a także komfortową obserwację wodnego świata jest zakup szafki pod akwarium. Poszczególne modele mogą różnić się rozmiarem, wyglądem (barwa, design, materiał) a przede wszystkim wytrzymałością. Dedykowana szafka daje gwarancje, że wytrzyma ciężar ciężkiego zbiornika napełnionego wodą i obciążonego dekoracjami (żwir, kamienie, korzenie). Ponadto wysokość dopasowano w taki sposób, aby oprócz stabilizacji umożliwiała wygodne oglądanie rybek.

Szafki akwariowe – przewaga nad zwykłymi meblami

Stolik pod akwarium to konieczność w przypadku średnich (ok 60 l) i dużych zbiorników wodnych (powyżej 100 l). Tutaj nie ma sensu nawet zastanawiać się nad sensownością zakupu. Lepiej od razu zamówić pełen zestaw (szafka + akwarium + pokrywa) lub zakupić szafkę dedykowaną dopasowaną do posiadanego szklanego zbiornika. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje, że meble utrzymają ciężar akwarium (często przekraczający 100 lub nawet 200 kg). Zwykłe meble nie są przystosowane do takich celów i mogą ulec zniszczeniu już na etapie zalewania wodą (lub jeszcze gorzej – później już przy pełnym zbiorniku). Trzeba zdać sobie sprawę, że akwarium to nie wiaderko wody, dlatego przy stłuczeniu może doprowadzić do zalania domu a w przypadku mieszkania zniszczyć nie tylko dane pomieszczenie, ale także zalać sąsiadów. W przypadku małych akwariów (10-30 l) sprawa wygląda dużo lepiej. Takie akwarium można postawić na biurku, w regale czy na innej szafce (np.: na telewizor). Jednakże i w tym wypadku zakup szafki akwariowej ma uzasadnienie. Mimo wszystko zapewni większą stabilność (zwłaszcza przy dzieciach), a przy doborze odpowiedniego modelu poprawi wygląd danego wnętrza.

Szafka pod akwarium – jak wybrać rozsądnie?

Pierwszym kryterium wyboru szafki jest dokładne dopasowanie do modelu (rozmiarem i kształtem). Szafka może być większa od powierzchni dna zbiornika (wtedy np.: wolną przestrzeń można przeznaczyć na ustawienie akcesoriów), ale nie może być mniejsza nawet o pół centymetra. Zawsze pomiędzy akwarium a matą należy ułożyć podkładkę, która amortyzuje ruch i drgania, które mogą spowodować uszkodzenia. Niektóre akwaria są niestandardowe (profilowane, narożne) i ciężko byłoby dobrać dla nich tradycyjne szafki. Kolejny aspekt może dotyczyć rodzaju szafki (otwarta, zamknięta) i wyboru materiałów (drewno, metal, częściowe oszklenie). Zamknięte szafki z reguły lepiej prezentują się, gdyż wszelkie akcesoria do akwarium są schowane. Sposób otwarcia jest różny (od uchwytów po system push to open). W przypadku posiadania małych dzieci można nawet zamówić szafki z zamkiem. Szafki otwarte mogą generować większy bałagan (pokarmy, preparaty, siatki itp. są na wierzchu), ale dają łatwiejszy dostęp do „niezbędnika” akwarium. Elementem, który jest istotny z punktu urządzania wnętrz, jest design. Przy dużym wyborze modeli szafkę pod akwarium można dopasować nie tylko do zbiornika i pokrywy, ale przede wszystkim do znajdujących się w pomieszczeniu mebli. Dotyczy to stylu (np.: szafki tradycyjne, nowoczesne), jak i barwy (biała, klon, orzech, dąb, buk, wiśnia, wenge, biało-czarne). Ponadto półki są często zaopatrzone w ramki maskujące podstawę akwarium. Niektóre modele oparte są na solidnych, aluminiowych stelażach. W akwariach do pokoju dziecięcego warto wybierać takie szafki, które mają pełną podstawę (a nie przestrzeń z nóżkami, gdzie „giną” drobne zabawki).