Pompy fontannowe

73 produktów

Wyświetlono 1-24 z 73 produktów
Aktywne filtry

Głównym zadaniem pompy do oczka wodnego jest oczyszczanie i napowietrzanie wody. W przypadku instalacji fontanny można pójść dwiema drogami. Pierwsza z nich to używanie jednej uniwersalnej wysokowydajnej pompy, która tłoczy wodę do filtra, a potem uwalnia ją przez odpowiednie dysze w fontannie, kaskadzie lub strumieniu. Drugie rozwiązanie to instalacja dodatkowego sprzętu. Dedykowana pompa do oczka wodnego ma także swoje zalety. Ta "specjalizacja" może wpłynąć na efektywniejszą pracę.

Jedna czy dwie pompy w oczku wodnym?

Wykorzystanie jednego sprzętu do filtracji i uruchomienia fontanny ogranicza konieczność maskowania sprzętu i jest mniej kłopotliwe. W tym wypadku trzeba jednak postawić na wysokowydajne urządzenie (niezależnie od głębokości i powierzchni oczka). Przy złym doborze ciśnienie może być zbyt małe, przez co strumień wody wychodzącej z fontanny jest za słaby (i niweluje to cały efekt) lub nawet nie dochodzi do dysz. Dlatego wiele osób decyduje się na dodatkowy sprzęt. Pompa fontannowa działająca niezależnie sprawdza się w oczkach ozdobionych nie tylko fontannami, ale także kaskadami i wodospadami. W obu przypadkach poza wydajnością (która jest mierzona w poziomie) należy także zwracać uwagę na wysokość podnoszenia słupa cieczy. U dobrego, efektywnego sprzętu ten parametr wynosi nawet 8-11 m.

Pompy fontannowe – dodatkowe parametry

Pompa do fontanny z reguły jest uruchomiona przez wiele godzin przez co najmniej sześć miesięcy w roku. Dlatego zaleca się kupić energooszczędny sprzęt, nawet jeśli początkowa cena jest wysoka. W porównaniu z tradycyjną pompą taki produkt pozwoli zaoszczędzić w sezonie nawet kilkaset złotych (oczywiście zależy to od intensywności użytkowania). Z czasem więc większy wydatek zwraca się z nawiązką. Jeśli oczko wodne znajduje się daleko od źródła prądu, konieczny jest wybór pompy fontannowej wyposażonej w długi kabel (np.: 10 m).

Zalety fontanny w oczku wodnym

Fontanna zainstalowana w oczku wodnym daje efekt ruchu, zwiększając jego walory estetyczne (a przy tym napowietrzając wodę). Ruchoma woda powoduje kojący zmysły szum, a przy tym nie dopuszcza do rozwoju larw komarów (które preferują wody nieruchome). W dodatku dzięki odpowiedniemu doborowi fontanny oczko łatwiej można dopasować do ogrodu pod względem stylu urządzania.