Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 59,00 zł - 930,00 zł

Marka

Marka

Lampy UV do akwarium

Aktywne filtry

Czym jest promieniowanie UV?

Skrót UV bierze się od zwrotów ultrafiolet, nadfiolet, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie nadfioletowe. Wszystkie te określenia traktują o promieniowaniu elektromagnetycznym, którego długość fali wynosi  od 10 do 400 nm. Promieniowanie te jest szeroko używane w wielu dziedzinach życia. Najbardziej powszechne to choćby medycyna, kosmetyka, przemysł spożywczy, szeroko rozumianej zoologia, w tym akwarystyka i terrarystyka.

W jaki sposób włączyć promieniowanie UV do naszego akwarium?

Promieniowanie UV jest jedną ze składowych światła słonecznego. Oczywiście, stanowi jego niewielką cześć, ale bez tej części nie było by kompletne. Sterylizatory emitujące promieniowanie UV możemy dołożyć do naszego akwarium na dwa sposoby. Zasada działania obu produktów jest niemal identyczna, różna jest tylko efektywność działania. Taki stan rzeczy sprawia to, że tylko jeden z tych dwóch produktów jest naprawdę skuteczny. Generalna zasada ich działania to przepływ wody przez strumień światła UV C. AquaEL proponuje nam minimalistyczne rozwiązanie stosowane na wylot turbinowych filtrów wewnętrznych. Przefiltrowana woda w ostatnim stadium filtracji, kiedy jest wyrzucana przez głowicę, poddawana jest naświetlaniu przez diodę UV C wbudowanej, w nasuwanej na ten właśnie wylot, lampie firmy AquaEL. To właśnie to jest ta metoda, która jest najmniej efektywna. Dzieje się tak dlatego, iż ilość i szybkość przepływającej wody w stosunku do mocy diody UV jest nieproporcjonalna. Taka sterylizacja jest mało skuteczna. O ile w ogóle coś nam daje. Drugim rozwiązaniem są zewnętrzne lamp UV C. Mają one zdecydowanie większą moc niż diody UV, bo sięgającą nawet 72W. Kiedy woda przepływa przez sterylizator UV C o dużej mocy, ta ma możliwość być poddana pełnej sterylizacji, i oczyścić się w pełni. Dopiero kiedy będziemy używać tej metody, czas i moc naświetlania będą wystarczające aby zwalczyć glony i szkodliwe bakterie.

A jak to wygląda stricte w przypadku akwarystyki?

Zastosowanie promieniowania UV C w akwarystyce działa jako sterylizator. Jego zadaniem jest unicestwienie wszystkich  szkodliwych patogenów. Czy to chorobotwórczych, czy w postaci glonów, ale także tych pożytecznych. Jeśli posiadamy akwarium stricte hodowlane, które służy nam do rozrodu zwierząt, chcemy aby odbywało się to w warunkach możliwie kontrolowanych. Zależy nam na tym, aby uniknąć ryzyka jakie stwarza choroba potencjalnej pary rozpłodowej. Wtedy lampy UV do akwarium przychodzą nam z pomocą. Inną sytuacją, w której możemy zastosować promieniowanie UV C w akwarystyce to problem glonów. Konkretnie zakwit wody na zielono lub biało. Woda, w której toni unoszą się glony, poddana sterylizacji promieniami UV C, staje się od nich wolna. Mówiąc wprost, lampa UV do akwarium oczyszcza ją z glonów. Działa jak filtr, różnica jest tylko taka, że lampa UV C nie wychwytuje poszczególnych glonów, a niszczy je. W ten sposób możemy wykorzystywać lampy UV do krystalizacji wody w akwarium. Oczywiście zastosowania mogę być różne. Lampy UV do akwarium możemy używać do sterylizacji wody, którą przygotowujemy do podmiany wody w akwarium głównym, które jest zbiornikiem zdrowym. Sterylizator możemy używać również do przygotowania akwarium do hodowli zwierząt i roślin, aby nowe środowisko dla nich było przyjazne dla nich i zdrowe. Niewątpliwą przewagą lampy UV C nad innymi metodami walki z glonami, pleśniami, grzybami, pasożytami, pierwotniakami, bakteriami i wirusami jest to, iż znajduje się ona poza akwarium, i nie ingeruje chemicznie w samo akwarium. Unikamy w ten sposób podawania do wody w akwarium niejednokrotnie agresywnych środków chemicznych, które mogą zaburzyć, lub całkowicie zniszczyć równowagę biologiczną zbiornika. Czas sterylizacji należy dobrać odpowiednio do poziomu zaawansowania problemu. Chcąc określić czas precyzyjnie, zalecamy zacząć od ok. 2-4 godzin dziennie. Jeśli po kilku dniach nie nastąpi widoczna poprawa, czas naświetlania należy wydłużyć na podstawie obserwacji. Naświetlanie ciągłe nie jest szkodliwe, ale na ogół nie ma również potrzeby na korzystanie ze sterylizacji UV przez czas 24 godzin.

Sterylizacja kompletna?

Niestety, sterylizacja nie jest selektywna. Nie ma zdolności wybierania, co podczas przepływania wody przez sterylizator zostanie unicestwione, a co będzie żyło. Jeśli woda przechodzi przez sterylizator UV C, zabija on nie tylko szkodniki, ale i pożyteczne bakterie. Dlatego tak bardzo ważne jest aby po terapii przy użyciu lampy UV C zawsze uzupełnić pożyteczne bakterie w akwarium. Preparaty akwarystyczne, które zawierają szczepy pożytecznych bakterii ciężko przedawkować, a woda akwariowa, która była poddana kuracji lampą UV C wymaga aby ponownie wzbogacić ją o te bakterie.

Montaż lampy UV w akwarium.

Skoro wiemy już, czym są lampy UV do akwarium, i jak działają, warto zająć się kwestią montażu. Wszystkie lampy UV C, których praca faktycznie zabija glony, pasożyty i patogeny chorobotwórcze, są to produkty montowane na zewnątrz akwarium. W takiej sytuacji filtr zewnętrzny staje się koniecznością. Doświadczenie pokazuje nam jednak, że problem zakwitu wody dotyczy najczęściej dużych zbiorników, a te na ogół posiadają już filtr zewnętrzny, do którego można podpiąć sterylizator UV. Filtr zewnętrzny generalnie staje się produktem coraz tańszym, bardziej dostępnym, i klienci kupują filtr zewnętrzny nawet do akwarium o pojemności 30-50 litrów. Jak wspomnieliśmy, lampy różnią się mocą, a co za tym idzie, wielkością również. Skuteczność jaką będzie miał sterylizator idzie w parze z mocą żarnika UV C. Jeśli problem z którym się borykamy jest duży, warto zaopatrzyć się w lampę lekko przewymiarowaną. Pomoże to załatwić sprawę dużo szybciej. Obsługa takiego urządzenia polega wyłącznie na jego instalacji, włączeniu i wyłączeniu.

Zakup lampy UV do akwarium w sklepie plantica.pl

Nasz sklep posiada w swojej ofercie wiele dostępnych modeli lampy UV do akwarium i nie tylko, gdyż w ofercie posiadamy również lampy UV do oczek wodnych. Najmniejsza lampa UV do akwarium, która nie jest diodą, ma już zaledwie 3W. Najmocniejsza wersja do akwarystyki posiada aż 72W. Obsługa sklepu bardzo chętnie doradzi Państwu, jaką lampę UV najlepiej wybrać  do swojego zbiornika. Cena takiej lampy jest bardzo korzystna. Cena lampy 3W to zaledwie 103,4 zł. Natomiast cena wariantu 72W wynosi już 471,99 zł. Korzyści płynąc z jej użycia znacząco przewyższają ewentualne ryzyko płynące z jej braku, w przypadku, kiedy dostrzegamy pierwsze symptomy konieczności posiadania sterylizatora UV C.