Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 12,00 zł - 642,00 zł

Marka

Marka

LED

137 produktów

Wyświetlono 1-24 z 137 produktów
Aktywne filtry

Dawno już minęły czasy, gdy akwaria oświetlało się najróżniejszymi sposobami, w tym zwykłymi lampkami, dającymi intensywne, nierozproszone światło, które mogło doprowadzić do poparzenia roślin. Obecnie asortyment oświetlenia jest na tyle bogaty, że można nawet wybierać, w jakim sprecyzowanym celu dane akcesoria będą zamontowane. W tej dziedzinie niesłabnącą popularnością cieszą się świetlówki LED do akwarium.

Jak dobrać światło do akwarium?

Przy szerokim asortymencie świetlówek można łatwo pogubić się w ich różnorodności. Dlatego przede wszystkim należy zwracać uwagę na ich główne parametry. Świetlówka LED do akwarium powinna mieć odpowiednią moc, a współczynnik zwykle jest ściśle powiązany z ich długością – im dłuższe, tym mocniejsze. Jako pewną wskazówkę można przyjąć wysokość akwarium, gdyż w tych o wys. powyżej 50 cm stosuje się nieco mocniejsze oświetlenie oraz pojemność, bo w akwariach słodkowodnych średnio przypada 1W na 1,5-2 l, w morskich 1W na 1 litr.

Temperatura barwowa – o co chodzi?

W przypadku LED dużą uwagę poświęca się temperaturze barwowej mierzonej w stopniach Kalwina, która w praktyce oznacza jakim kolorem świeci dana świetlówka. Wybór temperatury barwowej ma wpływ zarówno na estetykę aranżacji, jak i zdrowotność oraz rozwój żyjących w akwarium organizmów. Z reguły warto łączyć kolory, np.: do świetlówki o białej barwie dodawać żółtą lub w gamie niebieski-zielony-czerwony, wtedy oprócz wyeksponowania akwarium zmaksymalizuje się proces fotosyntezy u roślin. Rośliny będą szybciej rosły, staną się gęstsze i lepiej rozkrzewione. W akwariach morskich bardzo często stosowane jest zimne białe lub niebieskie światło symulujące warunki panujące na rafach koralowych. Warto także postawić na świetlówki, które imitują światło nocne... księżycowe. W naturze całkowita ciemność nie istnieje, a przynajmniej na głębokości, gdzie żyją ryby tropikalne akwariowe.

Wybór świetlówek w naszym sklepie jest bardzo duży, dlatego zapraszamy do dokładnego zapoznania się z ofertą.