Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 40,00 zł - 553,00 zł

Marka

Marka

Odmulacze w płynie

8 produktów

Wyświetlono 1-8 z 8 produktów
Aktywne filtry

W akwariach przebiegają podobne procesy, co w naturalnych zbiornikach wodnych. Nie ma jednak szans, aby uzyskać efekt przynajmniej zbliżony do równowagi biologicznej. Na skutek niewielkiej pojemności i obiegu całkowicie zamkniętego trzeba borykać się z wieloma problemami. Jednym z nich jest zamulenie dna i związane z nim zanieczyszczenie wody.

Z czego powstaje muł?

Tworząca się na dnie barwa brązowego mułu to produkty przemiany materii ryb, resztki niezjedzonego pokarmu, martwe fragmenty roślin, czasem nieprzyuważone ciała ryb. Nie tylko psują estetykę, po prostu zabrudzając zbiornik, ale przede wszystkim na skutek procesów gnilnych (i innych) mogą znacznie pogorszyć parametry wody. To składnica niekorzystnych związków (m.in. azotany, amoniak, fosforany). Nawet wydajny filtr nie jest w stanie zebrać odpadów w całości. Każdy właściciel akwarium powinien więc zadbać o regularne odmulanie akwarium „na własną rękę”.

Jak odmulać akwarium?

Zamulenie w pewnym stopniu można usunąć przy podmianie wody, zasysając wąż ustawiony blisko podłoża. Wraz z wodą wciągane są także odpady, niestety punktowo i niedokładnie. Dlatego poza standardowym działaniem – mechanicznym pozbywaniem się mułu – warto skorzystać także z biologicznych metod oczyszczania wody. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest stosowanie odmulaczy w płynie.

Co dają i jak działają odmulacze w płynie?

Odmulacze w płynie można stosować zarówno w akwariach słodkowodnych, jak i morskich. Zawierają mikroorganizmy (bakterie), które rozkładają nadmiar żywności i martwą materię organiczną. Działają szybko – efekty zwykle są widoczne w okresie 2-4 dni od użycia. Stosuje się je doraźnie (w przypadku dużego zamulenia) i profilaktycznie (mniejsze dawki). Zwiększają klarowność wody. W czasie ich działania należy wyłączyć lampy UV, lepiej zrezygnować także z oczyszczania wody z użyciem warstwy węgla aktywnego. Trzeba przy tym pamiętać, że preparaty w płynie do odmulania akwarium nie zastępują regularnych podmian wody.