Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Uzdatnianie wody

221 produktów

Wyświetlono 1-24 z 221 produktów
Aktywne filtry

Do napełniania akwarium, a potem cyklicznych podmian w większości przypadków wykorzystywana jest woda wodociągowa. Niestety należy ją traktować jako zło koniecznie. Największym problemem jest nadmierna twardość, zanieczyszczenie szkodliwymi związkami dla ryb, np.: chlorem, a także niewłaściwy odczyn pH. Dlatego zanim do akwarium wpuści się ryby i inne stworzenia, warto wykonać uzdatnianie wody.

Uzdatniacz do wody

W zasadzie do każdego akwarium przyda się uniwersalny uzdatniacz, który można nazwać „starterem”. Preparat służy przede wszystkim do usuwania z wody chloru i chloraminu, wiązania metali ciężkich takich jak miedź, ołów i cynk oraz wspomagania rozwoju pożytecznych kultur bakterii. Ponadto wiele środków działa korzystnie także bezpośrednio na ryby – zmniejszając poziom stresu, chroniąc błony śluzowe, a nawet przyśpieszając gojenie się ran. Na dodatkową uwagę zasługują uzdatniacze specjalistyczne. Są przydatne m.in. przy urządzaniu akwariów biotopowych, np.: pozwalają utrzymać „czarną” miękką wodę odtwarzającą środowisko deszczowych lasów tropikalnych. Niektóre preparaty są skuteczne w eliminacji trującego siarkowodoru, a także tłuszczów i białek.

Uzdatniacze wody do akwarium mogą być „wyspecjalizowane” - poprawiają parametry wody, a poza tym wpływają pozytywnie na kondycję konkretnych grup ryb, np.: bojowników czy złotych rybek. Do krewetkarium natomiast warto zakupić liście migdałecznika, będące bogatym źródłem garbników.

Jak stosować uzdatniacze i przygotować wodę?

Optymalnym rozwiązaniem jest założenie akwarium, napełnienie wody, uzdatnienie i odczekanie do 1-2 tygodni, aż powstanie naturalna mikroflora bakteryjna. Dopiero wtedy warto wpuścić ryby. W praktyce jednak rzadko się to trafia – akwaryści, zwłaszcza ci początkujący, są zbyt niecierpliwi. Później zresztą – już przy podmianach – i tak wlewa się wodę kranową. Warto ją wcześniej odstawić na dobę. Na szczęście preparaty można stosować bezpośrednio w akwarium z rybami. Jak to było wcześniej wspomniane, nie dość że podnoszą jakość wody, to wpływają pozytywnie na żywe organizmy.