Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Nawozy płynne

286 produktów

Wyświetlono 1-24 z 286 produktów
Aktywne filtry

Stworzenie „ogrodu botanicznego” w akwarium to trudna sztuka. Potrzeba połączenia kilku elementów: codziennego doświetlania, zrównoważonego nawożenia, a niekiedy dostarczania dwutlenku węgla. W dwóch ostatnio wymienionych przypadkach pomocny może być nawóz i CO2 w płynie.

Nawozy płynne są najszerzej rozpowszechnione: przemawia za nimi prostota (wystarczy po prostu wlewać optymalne dawki) i forma łatwo przyswajalna dla roślin. Są konieczne, gdyż niedobory pierwiastków u roślin akwariowych mogą mieć różne niepokojące objawy.

Główne składniki pokarmowe – azot, potas i fosfor

Najpopularniejszy, zwłaszcza u osób początkujących, jest nawóz azotowy. Azot wpływa na wzrost roślin – i w zasadzie nawóz wykorzystuje się głównie w tym celu. Nawożenie azotem nie może być intensywne, w przeciwnym wypadku dojdzie do niekorzystnej zmiany parametrów wody. Trzeba zwrócić uwagę, że związki azotowe powstają w akwarium na skutek metabolizmu ryb. W dodatku bez odpowiedniego oświetlenia nawóz nie daje oczekiwanych rezultatów. Bardzo ważne są także nawozy potasowe. Potas nie powstaje w cyklu biologicznym (produkty przemiany materii), musi być dostarczany z zewnątrz. Nawóz z potasem wpływa na lepsze krzewienie i zdrowy wygląd roślin. Niedobór potasu może powodować żółknięcie. W sprzedaży dostępny jest nawet nawóz potasowy neutralizujący chlor (BRIGHTY K, cena 89,90). Nawóz fosforowy wpływa na ogólną kondycję rośliny, a także rozwój systemu korzeniowego.

Jakie jeszcze sole do akwarium warto stosować?

Poza powyższymi nawozami warto także zadbać o mikroelementy dla roślin. Nawozy mikroelementowe uskuteczniają szereg procesów fizjologicznych. Preparaty z żelazem często stosuje się dla utrzymania atrakcyjnego wybarwienia roślin o czerwonych i fioletowych liściach. Najczęściej stosowane jest żelazo w płynie. Warto zadbać także o niedoceniane CO2. Węgiel w płynie może znacznie poprawić wzrost, a przy okazji ograniczyć zaglonienie. Polecany jest w akwariach silnie oświetlonych z dużą ilością roślin.