Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 43,00 zł - 170,00 zł

Marka

Marka

150W

13 produktów

Wyświetlono 1-13 z 13 produktów
Aktywne filtry

Grzałka wewnętrzna to najpowszechniej stosowany sprzęt akwarystyczny służący do utrzymywania temperatury wody na optymalnym i stałym poziomie. Jest niezbędna w przypadku hodowli większości ryb tropikalnych słodkowodnych, które w chłodnych warunkach są osowiałe i mogą chorować. Model grzałki powinno się dostosować do specyfiki konkretnego zbiornika. Jak wybrać odpowiedni?

Najważniejsze parametry grzałki do akwarium

Pierwszym kryterium wyboru to dostosowanie mocy grzałki do pojemności zbiornika. Średnio ustala się 0,5 W na każdy 1 litr akwarium. To zapewnia sprawne ogrzewanie i utrzymanie temperatury. Na mocniejszą grzałkę można postawić, jeśli w przyszłości planuje się zakup większego akwarium. Współczynnik jest jednak do pewnego stopnia elastyczny – przykładowo grzałka o mocy 150 W nadaje się do akwarium pojemności 200-350 l. Standardem w grzałkach jest termostat, niedopuszczający do przegrzania się lub ochłodzenia wody. Przy wyborze modelu warto jednak sprawdzić jego dokładność (wysokiej jakości sprzęt działa z precyzją +/- 0,25-0,5°C). Szeroki zakres regulowanej temperatury na co dzień przydaje się w odosobnionych przypadkach, większość ryb dobrze czuje się w temperaturze 24-28°C. Warto jednakże wybierać modele z możliwością ogrzewania do przynajmniej 33°C. Wysoka temperatura jest potrzebna przy leczeniu niektórych chorób ryb, np. ospy.

Dodatkowe atrybuty grzałki 150W

Przy wyborze grzałki trzeba dopasować także jej rozmiar (nie powinna być dłuższa niż wysokość zbiornika, gdyż najczęściej montuje się ja pionowo). Przy dużej odległości zbiornika od źródła prądu, zaleca się zwrócić uwagę na długość kabla grzałki. Podłączenie ma być naturalne, bez napinania kabla. Przydatne opcje to wygodny regulator temperatury i lampka kontrolna sygnalizująca pracę grzałki. Przyssawki powinny być szerokie, wtedy istnieje mniejsze ryzyko, że będą odklejały się od szyby. Design nie ma większego znaczenia, grzałka nie może mieć jednak krzykliwej, wyrazistej i rozpraszającej formy.