Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtry zewnętrzne

125 produktów

Wyświetlono 1-24 z 125 produktów
Aktywne filtry

Filtr do akwarium, zewnętrzny lub wewnętrzny, to podstawowy element wyposażenia. Bez regularnej filtracji i napowietrzania wody hodowla ryb i utrzymanie ich w dobrej kondycji byłoby niemożliwie. Ważnym kryterium wyboru, poza wydajnością, jest miejsce montażu filtra. Zarówno filtry akwariowe zewnętrzne, jak i wewnętrzne, mają swoje zalety. Czym wyróżniają się pierwsze z nich? Dlaczego warto je wybierać?

Filtr akwariowy zewnętrzny – jakie ma zalety?

Filtr akwarystyczny zewnętrzny ma jedną zasadniczą przewagę nad wewnętrznym: jest instalowany na zewnętrznej szybie zbiornika lub ustawiany przy nim i tym samym nie zajmuje miejsca wewnątrz. To daje większe możliwości stosowania wydajnych i różnorodnych wkładów filtracyjnych, a przy tym nie obniża walorów estetycznych aranżacji akwariowej. Jednocześnie dostęp do filtra jest łatwiejszy i wygodniejszy, co przydaje się przy czyszczeniu, a także regulacji strumienia wody. Filtr zewnętrzny może być kubełkowy lub kaskadowy. Pierwszy jest łatwy w obsłudze i pojemny (wysoka wydajność). Stosuje się go najczęściej w średnich i dużych zbiornikach. Filtr kaskadowy jest mniejszy. Pracuje trochę głośniej. Zaleca się go instalować w małych bądź średnich akwariach.

Jaki filtr zewnętrzny do akwarium?

Urządzenie do filtracji wody należy dopasować do pojemności posiadanego akwarium. Filtr zewnętrzny do akwarium 112l będzie miał mniejszą moc i wydajność od tego zakupionego do akwarium 300l. Do akwarium do pojemności 30-60l wystarczy natomiast mały filtr zewnętrzny (np. kaskadowy). Tutaj sprawa jest bardzo prosta, gdyż producenci podają, w jakim zakresie pojemności poszczególne modele pracują na pełnej efektywności. W razie wątpliwości można sprawdzić wydajność maksymalną, tzn. przefiltrowaną liczbę wody w określonej jednostce czasu (h). Jednocześnie sprzęt powinno się dobierać pod potrzeby konkretnych gatunków ryb. Jedne wolą łagodny strumień wody, inne lepiej się czują w wartkim nurcie.

Pozostałe parametry filtrów zewnętrznych

Inny istotny parametr to pobór mocy (W). Warto zwrócić na niego uwagę, biorąc pod uwagę fakt, iż urządzenie powinno być podłączone przez przynajmniej kilkanaście godzin dziennie (najlepiej w trybie stałym). Parametry, które wpływają na wygodę użytkowanie to długość kabla zasilającego (nikt nie lubi gdy jest za krótki lub plączę się) i wymiary sprzętu. Kluczowy jest rodzaj i liczba wkładów filtracyjnych. Najlepsze modele zapewniają filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Osoby bardziej doświadczone sugerują się także reputacją producenta. Dużym uznaniem cieszy się m.in. filtr zewnętrzny aquael.