Blog

Barwniak czerwonobrzuchy, pielęgnica czerwonobrzucha (Pelvicachromis pulcher) to pięknie wybarwiona ryba z pielęgnicowatych, która będzie żywą ozdobą każdego akwarium. Osiąga względnie małe rozmiary jak na pielęgnice, ale zdecydowanie wyróżnia się w zbiorniku. W praktyce barwniak czerwonobrzuchy poradzi sobie w średnim akwarium, a hodowla może być prowadzona nawet przez początkujących akwarystów. Co trzeba wiedzieć o tym gatunku?
Sinice (cyjanobakterie) mogą być prawdziwą plagą, którą dość trudno usunąć, zarówno w akwarium słodkowodnym, jak i morskim. Ich występowanie wiąże się nie tylko z obniżeniem estetyki, ale także z zagrożeniem dla ryb m.in. przez obniżenie zawartości tlenu. Sinice w akwarium nie pojawiają się bez powodu, chociaż przyczyny mogą być różne. Często wynika to z zaniedbania, przy niedoborze składników pokarmowych w wodzie (z glonami jest odwrotnie). Pozostaje więc likwidacja źródeł problemu i walka bezpośrednia. Jak skutecznie zwalczyć sinice w akwarium?
Pielęgniczka kakadu (Apistogramma cacatuoides) to jedna z najatrakcyjniej wybarwionych ryb należących do pielęgnicowatych. Jest gatunkiem polecanym raczej osobom doświadczonym. Ma precyzyjne wymagania, które należy spełnić, aby ryba cieszyła się dobrym zdrowiem i dużą żywotnością. Wymaga sporo przestrzeni, a z wieloma gatunkami nie powinno się jej łączyć. Co jest kluczowe w hodowli pielęgnicy kakadu?
Brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona) to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Ten kuzyn karpia efektownie prezentuje się w akwarium, jest względnie łatwy w hodowli, a przy tym należy do ryb stadnych. Powinno się go trzymać w ławicy, należy natomiast unikać łączenia z wieloma innymi gatunkami. Z jakimi rybami można więc hodować brzanki sumatrzańskie? Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?
Niska trawa do akwarium pozwoli zagospodarować frontową część, wysoka – tło. Dzięki nim można założyć wodny trawnik. W ten sposób tworzy się atrakcyjną piętrowość zieleni, a cała aranżacja jest zróżnicowana i jednocześnie dobrze widoczna. Rośliny trawiaste w akwarium to oddzielna, specyficzna grupa składająca się z różnych gatunków. Jakie rośliny wykorzystać na trawnik do akwarium? Jak je uprawiać, by wyglądem i gęstością nawiązywały do trawnika w ogrodzie?
Zwinniki to popularne ryby akwariowe różniące się głównie zabarwieniem. Osiągają niewielkie rozmiary i są dość łatwe w hodowli. Jedno je łączy – to gatunki ławicowe, dobrze czujące się jedynie w większych grupach. Jakie warunki należy zapewnić im w akwarium?
Akwarium zakładane na bazie ziemi ogrodowej ma swoje zalety i wady, zyskuje uznanie zarówno u miłośników zbiorników zakładanych w technologii HT (high), jak i LT (low). O tym jaka ziemia, np. kwiatowa, powinna być wprowadzona, decyduje rodzaj akwarium, roślinność, a czasem nawet obsada ryb. Istotne jest także właściwe przygotowanie ziemi do akwarium. Co trzeba wiedzieć w powyższych tematach?
Anubias jest chętnie uprawiany w akwarium, gdyż uchodzi za żelazną roślinę i sprawdza się nawet w gorszych warunkach. Znosi błędy osób początkujących. Wystarczy go doświetlać, a odwdzięczy się prawidłowym wzrostem. Ma grube liście, ogonki i korzenie, dlatego nie jest zjadany i niszczony przez ryby. Jego liście służą im do wypoczynku, składania jaj, a gęste korzenie mogą być schronieniem dla narybku. Jak go uprawiać i które odmiany wybierać?