Blog

Wybieramy i kupujemy akwarium Zacznijmy od tego, że w akwarystyce, tak jak w wielu innych dziedzinach życia, pośpiech jest złym doradcą. Każda przygoda z tym pięknym hobby powinna rozpocząć się zatem od wejścia na pierwszy poziom edukacyjnego wtajemniczenia, czyli od zaaplikowania sobie minimum wiedzy, która umożliwi swobodę poruszania się po świecie roślin i zwierząt hodowanych w akwariach
Akwarystyka to piękne hobby, jedno z najwspanialszych, jakie wymyśliła ludzkość. To hobby o przeogromnych walorach edukacyjnych i ekologicznych. To hobby rozkwitające pod różnymi szerokościami geograficznymi, każdorazowo wzbogacane o koloryt lokalny i kulturowe konteksty. To wreszcie hobby, które ponad politycznymi podziałami (ponad dużą i małą polityką) łączy Czechów ze Słowakami, Brytyjczyków z Francuzami, Chińczyków z Rosjanami i Polaków z... Polakami.
Możesz zyskać nawet 5 tys. złotych dotacji na przydomowe obiekty małej retencji, np. oczko wodne w swoim ogrodzie. Wystarczy złożyć wniosek. Właśnie ruszył nowy rządowy program "Moja Woda", który jest niepowtarzalną okazją, aby zdobyć dofinansowanie na zakup urządzenia do retencjonowania wody. Jeśli planowałeś stworzyć np. oczko wodne w swoim ogrodzie, teraz jest najlepszy moment, aby zrealizować tego typu inwestycję.
Uprawa roślin akwariowych wydaje się trudniejsza niż sama hodowla ryb. Aby z akwarium stworzyć podwodny ogród botaniczny, potrzeba trochę doświadczenia, a przy tym eksperymentów z zielenią. Uzyskanie bujnej roślinności jest jednak możliwe. Kluczem jest stworzenie odpowiedniego środowiska i spełnienie głównych potrzeb roślin. Zdarza się jednak, że problemy pojawiają się nawet u osób zaznajomionych z tematem. Jednym z nich są zmiany na liściach (przebarwienia). Skąd się biorą i jak im zapobiegać?
Dlaczego woda w akwarium jest mętna, także po wyczyszczeniu akwarium? Takie pytanie często zadają sobie akwaryści, nie tylko ci początkujący. Mętna woda w akwarium zazwyczaj świadczy o wystąpieniu problemu, chociaż przyczyny mogą być różne. Bardzo często jest związana z przekarmianiem ryb, znacznym pogorszeniem jakości wody, a nawet wystąpieniem pierwotniaków. Jak nie dopuszczać do takich sytuacji, a w razie potrzeby skutecznie poradzić sobie z nimi?
Barwniak czerwonobrzuchy, pielęgnica czerwonobrzucha (Pelvicachromis pulcher) to pięknie wybarwiona ryba z pielęgnicowatych, która będzie żywą ozdobą każdego akwarium. Osiąga względnie małe rozmiary jak na pielęgnice, ale zdecydowanie wyróżnia się w zbiorniku. W praktyce barwniak czerwonobrzuchy poradzi sobie w średnim akwarium, a hodowla może być prowadzona nawet przez początkujących akwarystów. Co trzeba wiedzieć o tym gatunku?