Blog

Przewodnik po gatunkach - Brzanka sumatrzańska

Brzanka sumatrzańska (Puntigrus tetrazona) to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Ten kuzyn karpia efektownie prezentuje się w akwarium, jest względnie łatwy w hodowli, a przy tym należy do ryb stadnych. Powinno się go trzymać w ławicy, należy natomiast unikać łączenia z wieloma innymi gatunkami. Z jakimi rybami można więc hodować brzanki sumatrzańskie? Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Trawa do akwarium – jakie rośliny wybrać?

Niska trawa do akwarium pozwoli zagospodarować frontową część, wysoka – tło. Dzięki nim można założyć wodny trawnik. W ten sposób tworzy się atrakcyjną piętrowość zieleni, a cała aranżacja jest zróżnicowana i jednocześnie dobrze widoczna. Rośliny trawiaste w akwarium to oddzielna, specyficzna grupa składająca się z różnych gatunków. Jakie rośliny wykorzystać na trawnik do akwarium? Jak je uprawiać, by wyglądem i gęstością nawiązywały do trawnika w ogrodzie?

Przewodnik po gatunkach - Zwinnik

Zwinniki to popularne ryby akwariowe różniące się głównie zabarwieniem. Osiągają niewielkie rozmiary i są dość łatwe w hodowli. Jedno je łączy – to gatunki ławicowe, dobrze czujące się jedynie w większych grupach. Jakie warunki należy zapewnić im w akwarium?

Akwarium na ziemi ogrodowej

Akwarium zakładane na bazie ziemi ogrodowej ma swoje zalety i wady, zyskuje uznanie zarówno u miłośników zbiorników zakładanych w technologii HT (high), jak i LT (low). O tym jaka ziemia, np. kwiatowa, powinna być wprowadzona, decyduje rodzaj akwarium, roślinność, a czasem nawet obsada ryb. Istotne jest także właściwe przygotowanie ziemi do akwarium. Co trzeba wiedzieć w powyższych tematach?

Anubias w akwarium – co musisz wiedzieć?

Anubias jest chętnie uprawiany w akwarium, gdyż uchodzi za żelazną roślinę i sprawdza się nawet w gorszych warunkach. Znosi błędy osób początkujących. Wystarczy go doświetlać, a odwdzięczy się prawidłowym wzrostem. Ma grube liście, ogonki i korzenie, dlatego nie jest zjadany i niszczony przez ryby. Jego liście służą im do wypoczynku, składania jaj, a gęste korzenie mogą być schronieniem dla narybku. Jak go uprawiać i które odmiany wybierać?

Folie do oczka wodnego - co wybrać i jak montować?

Wykonanie oczka wodnego jest możliwe na dwa sposoby – z gotowej formy lub z użyciem folii uszczelniającej. Drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze, gdyż pozwala na wybór dowolnego kształtu i wielkości zbiornika. Na rynku można dostać kilka rodzajów produktów, różniących się parametrami i tym samym jakością. Jaka jest najlepsza folia do oczka wodnego? Jak i czym w razie potrzeby skleić folię w oczku wodnym? Poniżej przedstawiamy zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Jakie oświetlenie do oczka wodnego i okolicy?

Podświetlenie oczka wodnego to jeden z najefektywniejszych sposobów na wyeksponowanie obiektu w godzinach wieczornych i nocnych. Odpowiednio dobrane światło skupione na kaskadzie, brzegach oczka czy atrakcyjnych roślinach nadaje zbiornikowi większej tajemniczości i romantyczności. Przy okazji takie rozwiązanie wprowadza punkt orientacyjny na „mapie” ogrodu. Jakie oświetlenie warto dobierać do oczka wodnego?

Jakie zwierzęta zasiedlają oczko wodne - jak im pomóc?

Oczka wodne mogą przybierać najróżniejsze formy – różnią się sposobem budowy, pojemnością, kształtem, wyposażeniem i obsadą rośliną. Bardzo często hoduje się w nich ryby – zarówno te egzotyczne, jak i krajowe. To piękne stworzenia, które nadają zbiornikowi większego „życia”. Poza zwierzętami hodowlanymi oczko wodne to miejsce do życia oraz żerowania bardzo dużej liczby przedstawicieli dzikiej fauny. Jak stworzyć dobre warunki obu powyższym grupom?

Zalety oczka wodnego - dlaczego warto je mieć?

Oczko wodne odpowiednio udekorowane może być rzeczywistą wizytówką i głównym elementem ogrodu. Zwiększa bioróżnorodność przyrodniczą, przyciągając wiele grup organizmów. Jego założenie i późniejsza pielęgnacja niesie za sobą pewne koszty, ale gra jest warta świeczki. Dlaczego warto posiadać taki obiekt w ogrodzie?

Wyposażenie oczka wodnego - co jest faktycznie potrzebne?

Oczko wodne może być rzeczywistą wizytówką ogrodu oraz miejscem tętniącym życiem. Z założenia to obiekt, który jest mało pracochłonny. Aby zbiornik spełnił wszystkie powyższe warunki, powinien być nie tylko właściwie zbudowany, gęsto obsadzony zielenią, ale także dobrze wyposażony. Na co trzeba postawić w pierwszej kolejności?

Glony w oczku wodnym - jak z nimi walczyć?

Glony w oczku wodnym mogą nie tylko wpływać na estetykę, ale potrafią nawet doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości wody, co ma znaczenie dla zdrowotności żyjących w nim organizmów. To problem, z którym trzeba borykać się faktycznie przez cały sezon, a szczególnie latem. Jak wygląda skuteczna wielotorowa walka z glonami w oczku wodnym?

Przewodnik po gatunkach - Bystrzyk Amandy

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon Amandae), znany także jako bystrzyk karlik lub bystrzyk poziomkowy, to jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny kąsaczowatych. Jego popularność w akwariach słodkowodnych dopiero rośnie i na razie nie stawia się go jeszcze w jednym rzędzie z neonkami, kosiarkami, platkami, a tym bardziej mieczykami czy gupikami. Ryby bystrzyki warto jednak wprowadzić do zbiornika ze względu na ich aktywność, a także ciekawe, rzucające się w oczy zabarwienie ciała. Co więcej warto wiedzieć o tym gatunku?

Przewodnik po gatunkach - Platka

Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus), znany także jako platka i platynka, to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Ma wiele zalet, które doceniają nie tylko początkujący akwaryści: jest łatwa w hodowli, nadaje zbiornikowi kolorytu, jest ruchliwa i towarzyska, a przy tym łatwo rozmnaża się nawet w małych akwariach. Jakie warunki powinna mieć zapewnione platynka, aby czuła się jak... ryba w wodzie?

Jakie rośliny pływające wybrać do akwarium?

Zdarza się, że oświetlenie w akwarium jest zbyt silne i trzeba je zacienić. To może być korzystne dla ryb – gatunków, które lubią mniejszą ekspozycję świetlną. W takim wypadku (i nie tylko) dobrze sprawdzają się rośliny akwariowe pływające. Które gatunki warto wybrać?

TOP 5 roślin dla osób początkujących

Zieleń w akwarium już z samego założenia ma zwiększać walory dekoracyjne zbiornika, pomagać w utrzymaniu dobrej jakości wody i stanowić schronienie dla ryb (zwłaszcza tych mniejszych). Jeśli sprawia problemy, prawdopodobnie winny jest niewłaściwy dobór gatunków lub błędy pielęgnacyjne. Dlatego dla początkujących akwarystów najlepsze są rośliny akwariowe łatwe w utrzymaniu i niewymagające w uprawie. Poniżej przedstawiamy TOP 5 gatunków „na początek”.

Przewodnik po gatunkach - Grubowarg syjamski

Grubowarg syjamski (Crossocheilus siamensis), powszechnie znany jako kosiarka, to jedna z najchętniej kupowanych ryb akwariowych. Jej popularność wynika nie tylko z towarzyskiego usposobienia oraz względnie małych wymagań, ale także z ważnej praktycznej funkcji. Ryba kosiarka, podobnie jak zbrojniki i glonojady, oczyszcza akwarium z glonów. Jakie warunki powinno się jej zapewnić?