Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 1,00 zł - 1 885,00 zł

Marka

Marka

Odwrócona osmoza akwarium morskie

Aktywne filtry

Odwrócona osmoza akwarium morskie

Akwarium w domu jako zamknięty ekosystem.

Decydując się na posiadanie akwarium w domu musimy mieć świadomość tego, jak bardzo wrażliwy i delikatny to ekosystem. Nierzadko również delikatny co zdrowie człowieka. Dodatkowo, habitat tego typu jest całkowicie zależny od nas. Przewagą, którą daje nam technologia pozwala nam niemal w pełni kontrolować procesy zachodzące wewnątrz zbiornika. W domowych warunkach, , bez użycia szczególnie trudnej technologii, w łatwy sposób możemy stworzyć wodę, której parametry fizyko-chemiczne będą możliwie jak najbardziej zbliżone do tych, które dany organizm posiada w naturze.

Decydując się na hodowlę zwierząt i roślin wodnych naszym obowiązkiem jest zapewnić im wodę, która pozwoli naszym podopiecznym cieszyć się wzorowym zdrowiem, kondycją, a także swobodnie się rozmnażać.

Odpowiednie przygotowanie siebie, zaplecza technicznego i akwarium na szczególne znaczenie w akwarystyce morskiej, która jest najbardziej wrażliwa na niedociągnięcia i potknięcia z naszej strony. Każde zaniedbanie może mieć przykre konsekwencje w postaci utraty części obsady koralowców, ryb, skorupiaków, czy bezkręgowców.

Nie ma wody, nie ma akwarium.

Woda. Wydawać by się mogło, nic trudnego. Wiadro, kran, kurek, woda, akwarium - gotowe! Otóż nie do końca. Najlepiej zacznijmy od początku. Woda kranowa jest przygotowywana tak, aby nadawała się do spożycia, nie niosła ze sobą żadnych zarodników, czy patogenów chorobotwórczych. Dlatego taką wodę poddaje się działaniu procesu ozonowania, lub dodaje się do niej chlor. Czasem może to być również chloramina. Każdy z tych związków nie jest pożądany w naszym akwarium morskim, czy rafowym. Wytyczne akwarystyki morskiej mówią jasno - woda ma być idealnie czysta, wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych i chemicznych. Mówiąc potocznie, musi być wyzerowana, ale o tym później.

Obecność chloru i chloraminy działają bardzo drażniąco na błony śluzowe i skrzela ryb i innych organizmów wodnych. Uszkodzone skrzela lub błona śluzowa są doskonałym miejscem aby bakterie i patogeny chorobotwórcze w łatwy sposób przedostały się do wnętrza organizmu zwierzęcia.

Wodę z kranu potocznie nazywa się 'surową' wodą. Woda surowa oznacza wodę w żaden sposób nie przetworzona, nie przygotowaną do celów akwarystyki. Stara szkoła akwarystyki zalecała aby wodę do akwarium nalać do wiadra dobę przed jej pojawieniem się w naszych zbiornikach. Wielu akwarystów stosuje ten manewr po dziś dzień. Szkodliwe substancje do pewnego stopnia ulegały utlenieniu, przez co ich szkodliwość stawała się relatywnie niska. W ten sposób wyrównywała się także temperatura w wodzie z wiaderka. Należy zaznaczyć jednak, iż taki system działa na tak zwane słowo honoru, i niczego nie jesteśmy w stanie stwierdzić na pewno, a już na pewno nie powinniśmy decydować się na użycie takiej wody bezpośrednio w akwarium morskim.

Należy w tym miejscu wspomnieć jeszcze o jednym, bardzo często powielanym micie. Jeśli w naszym ujęciu wody występuje woda o wysokiej twardości, czyli mamy wodę twardą, nie otrzymamy w magiczny sposób wodę miękką, od samego stania i kontaktu z powietrzem. Aby uzyskać miękką wodę musimy ją specjalnie spreparować do tego celu, dopiero wtedy uzyskamy wodę miękką.

Zatem, co więcej można zrobić?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem aby uzyskać H2O o konkretnych parametrach jest zaopatrzyć się w filtr odwróconej osmozy.

W skrócie, odwrócona osmoza to proces polegający na rozdzieleniu dwóch cieczy o różnym stężeniu. Filtry RO posiadają specjalną membranę. Membrana ta odpowiada za to aby filtracja tych dwóch cieczy przebiegła jak najskuteczniej, bo to właśnie w niej zachodzi zjawisko odwróconej osmozy. Woda, która przejdzie przez membranę odwróconej osmozy zostaje rozdzielona na wodę czystą - RO, i tak zwany ściek. Woda RO to woda, która jest wolna od wszelkich niechcianych substancji, jonów, grzybów, bakterii, i tak dalej. Jej parametry są niemal całkowicie wyzerowane. Twardości są zerowe, a pH w granicy 7.

W wodzie ściekowej znajduje się kumulacja zanieczyszczeń pozostałych po przejściu wody przez filtry odwróconej osmozy. Taką ciecz na ogół spuszcza się w odpływie. Można ją jednak zbierać w osobnym zbiorniku i wykorzystywać do podlewania ogrodu, mycia podłóg, czy samochodu.

Filtry odwróconej osmozy są stosowane przez większość profesjonalnych hodowców, ale także przez laboratoria oraz w przemyśle. Taką wodę możemy przygotowywać na bieżąco, lub zbierać ją w specjalnie przeznaczonych do tego zbiornikach.

Stosowanie filtrów RO - czyli jak mieć skład chemiczny wody pod kontrolą.

Proces osmozy znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest pełna kontrola nad procesem przygotowania zbiornika pod konkretny habitat. System odwróconej osmozy generuje nam wodę od zerowej twardości ogólnej i zerowej twardości węglanowej. System filtrów RO powoduje również spadek odczynu pH takiej wody. Ciecz, którą uzyskujemy bezpośrednio po odwróconej osmozie może posiadać odczyn bliski nawet 5-5,5. Jedna z czasem, poprzez kontakt z tlenem z powietrza, odczyn wzrasta i może wahać się w przedziale pH około 6,5-7. Poza tym, taki system niemal całkowicie wyjaławia wodę, przez co staje się ona bardzo plastyczna dla naszego zbiornika. W naszym przypadku skupimy się na wodzie morskiej, przeznaczonej do zbiornika rafowego.

System odwróconej osmozy i jego instalacja jest naprawdę prosta, i nie zajmie nam wiele czasu. Instalację filtrów RO odwróconej osmozy robimy możliwie blisko wyjścia wody. Będzie to na przykład toaleta, zlew w kuchni, a nawet wąż od prysznica. Poza oczywistym faktem, jakim jest konieczność przyłączenia filtrów RO do wody, pozwala nam to także łatwo pozbyć się ścieku z naszych filtrów RO, o którym pisaliśmy wcześniej.

Po ustaleniu miejsca instalacji filtra czas na jego montaż. Tutaj należy dokładnie zapoznać się z załączoną instrukcją, którą producent dodał do naszego zestawu. Opiszemy jednak pokrótce ten proces. Każdy wkład na leży rozpakować. Na ogół są to wkład mechaniczny polipropylenowy, węgiel aktywny, jak i sama membrana odwróconej osmozy, w którą wyposażymy zaraz nasze filtry RO. Ważne, dla żywotności naszej membrany odwróconej osmozy, aby najpierw poddać płukaniu dwa pierwsze wkłady, zanim zaczniemy nasze pierwsze spuszczanie czystej wody z naszych filtrów. Następnie możemy zainstalować naszą membranę. Istotne jest aby membranę zainstalować poprawnie. Mamy tu na myśli kierunek instalacji. Tylko wtedy zajdzie odwrócona osmoza, a nasza membrana będzie pracować prawidłowo. Po prawidłowym poskładaniu filtrów, przepłukaniu filtrów wstępnych i membrany, co jest również konieczne, aby pozbyć się resztek środka konserwującego, który zastosował jej producent, możemy przystąpić do pozyskiwania tak zwanej osmozy, jak potocznie nazywa się wodę, która przeszła przez membrany filtrów.

Branża akwarystyczna oferuje nam także akcesoria, które mają sprawić, iż nasza odwrócona osmoza, jak i same filtry RO będą pracować efektywniej. Filtr można wyposażyć w specjalne pompy. Pompy te mają na celu podnieść ciśnienie wody w instalacji wodnej. Odwrócona osmoza, aby przebiegała prawidłowo potrzebuje odpowiednio wysokiego ciśnienia wody. Kiedy ciśnienie jest zbyt niskie, membrana może nie uzyskać nominalnej wydajności oraz skuteczności. Właśnie wtedy warto wspomóc nasze membrany w pompy. W wyraźnie zauważalny sposób sprawi ona, iż filtr będzie pracował szybciej, a woda lecąca przez wężyk w krótszym czasie wygeneruje nam więcej osmozy.

Stosowanie specjalnej mieszkanki soli przeznaczonej do zastosowania w akwarystyce morskiej powoduje, iż po wymieszaniu takiej soli z wodą po odwróconej osmozie, w proporcjach jakie podał producent, otrzymujemy wodę o parametrach wskazanych przez producenta tejże soli. Warto uważnie zaznajomić się z instrukcją, którą załączył producent tejże soli, aby uzyskać możliwie najlepszą wodę dla naszego akwarium i jego mieszkańców. Mała wskazówka - ważne byśmy pamiętali aby zawsze wsypywać sól do wody z filtrów RO, nie wlewać wodę z odwróconej osmozy do soli. Pomoże nam to uniknąć problemu z rozpuszczaniem się soli w naszej solance.

Zerujemy wodę! Czyli słów kilka o procesie demineralizacji wody.

W ofercie naszego sklepu znajdziemy również coś takiego jak żywica DI. Żywica DI to specjalny wkład, który sprawi, iż odwrócona osmoza wykonana przez nasze filtry RO będzie jeszcze skuteczniejsza. Można to zmierzyć w prosty sposób za pomocą miernika TDS. Woda w kranie posiada wynik TDS średnio na poziomie 300-400 TDS. Odwrócona osmoza, kiedy filtry w naszym systemie są nowe, spowoduje spadek tej wartości nawet do TDS równemu 2. Często jest tak, iż w tym TDS 2 znajdują się krzemiany, które są powodem występowania okrzemek i cyjanobakterii. Wtedy z pomocą przychodzą filtry DI. Filtry RO wyposażone w filtr demineralizacyjny pozwalają aby osiągnąć wynik TDS równy 0. To relatywnie tani i szybki sposób aby rozbudować nasze filtry o dodatkowy moduł. Taki filtr sprawi, iż możemy uniknąć problemów, których nie chcielibyśmy w naszym pięknym akwarium rafowym.

Dbając o nasze filtry osmotyczne sprawimy, iż samo prowadzenie akwarium stanie się dla nasz dużo wygodniejsze i przyjemniejsze.