Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 108,00 zł - 10 301,00 zł

Marka

Marka

Zestawy akwariowe o różnej pojemności

Posiadamy duży wybór zestawów akwariowych o różnych pojemnościach. Znajdziecie u nas na stronach zarówno małe akwaria do 50l, ale również bardzo duże o pojemności przekraczającej 300 litrów. Oferujemy zestawy akwariowe marek: AQUAEL, AQUALIGHTER, Aqua Nova, Aqua Szut, Azoo, Biorb, DIVERSA, Fluval, Juwel, Oase.

512 produktów

Wyświetlono 1-24 z 512 produktów

Aktywne filtry

Jaka pojemność zestawu akwariowego

Zdecydowaliśmy - akwarium w domu!

Pojawienie się nowych mieszkańców w naszym mieszkaniu czy biurze zawsze jest ekscytującym wydarzeniem, nie ważne czy mowa o ludziach czy zwierzętach, choć my tutaj skupimy się wyłącznie na zwierzętach, a jeszcze precyzyjniej - zwierzętach akwariowych.

Akwarium w domu to szereg korzyści, ale i obowiązków. Każde posiadanie żywego organizmu wiąże się z odpowiedzialnością i koniecznością odpowiedniego przygotowania się do tego jakże wspaniałego czasu i hobby.

Większość akwarystów skupia się przede wszystkim na hodowli ryb akwariowych. Jednak coraz większą popularność zdobywają również krewetki karłowate, małe gatunki ryb, aby nie powiedzieć mikro-rybki, które jako formy dorosłe osiągają zaledwie 2 centymetry.

Wielu akwarystów decyduje się również na posiadanie akwarium roślinnego, bez szczególnej, lub nawet pozbawione części zwierzęcej. Akwarysta w takim akwarium tworzy podwodny ogród i całą swoją uwagę poświęca na pielęgnacji roślin wodnych. Na tym, aby te prezentowały się jak najlepiej, poprzez swój kształt, bujność i wybarwienie.

Jednak jak do każdej znaczącej zmiany, taki i do rozpoczęcia przygody z akwarystyką należy się odpowiednio przygotować, począwszy od miejsca w domu, a na wiedzy teoretycznej kończąc.

Od czego zacząć przygodę z akwarystyką?

Przygodę z akwarium najlepiej zacząć od zgromadzenia niezbędnej wiedzy, która pomoże nam bezboleśnie rozpocząć tę jakże interesującą podróż.

Kiedy poświęciliśmy już trochę czasu na doinformowanie się na czym polega prowadzenie akwarium, przyszedł czas na tę przyjemniejszą część hobby - zakupy!

Ciężko jest hodować ryby lub rośliny wodne bez akwarium!

Ale skąd mamy wiedzieć, jakie akwarium najlepiej wybrać w naszej sytuacji? Postaramy się udzielić kilku odpowiedzi na kluczowe kwestie w tekście poniżej.

Czym kierować się planując wielkość akwarium?

Pierwszą kwestią, którą należy uwzględnić to ilość dostępnego miejsca, które posiadamy w domu, czy biurze. Ta przestrzeń będzie determinowała ilość i wielkość zbiorników, na które możemy sobie pozwolić.

Kiedy wybraliśmy już miejsce na nasz pierwszy, nowy czy kolejny zbiornik, czas wybrać akwarium. W tym miejscu, zanim kupimy nowe "szkło", należy zadać pytanie: gotowy zestaw akwariowy czy będziemy jednak kompletować wszystkie elementy samodzielnie, każdy z osobna: akwarium, oświetlenie, pokrywa, filtr, grzałka, podłoże, itd.

Gotowe zestawy akwariowe kontra zestawy akwarium składane samodzielnie.

Gotowe zestawy akwariowe mają to do siebie, iż producent takiego zbiornika zaplanował kwestie techniczne za nas. Takie zestawy na ogół mają z góry wyznaczone szerokości, wysokości i długości zbiorników, pojemność, szkło z jakiego są wykonane, to czy szyba ma 6, 8 lub 10 mm grubości. Jaki jest wygląd krawędzi (polerowany czy matowy). Jednak wszystko po kolei. Postaramy się przedstawić poszczególne aspekty budowania akwarium uwzględniając gotowe zestawy akwariowe oraz te składane przez nas od podstaw.

1) Wielkość zbiornika.

Mimo, iż wielkość zbiornika w gotowych zestawach jest predefiniowana przez producenta takiego zestawu, ten na ogół udostępnia nam do wyboru kilka wariantów wielkości w obrębie danego modelu. Rzadko zdarza się tak, iż dany model posiada tylko jeden wariant wielkości i pojemności zbiornika. Wraz z wyborem pojemności takiego zestawu, możemy wybrać również kształt samego akwarium. Wiele firm udostępnia zbiornik prostokątny, o podstawie kwadratu, trójkątny, czy o podstawie trapezu.

Po drugiej stronie mamy zbiornik akwariowy jako samodzielny produkt. Akwaria dostępne są w wielu dostępnych rozmiarach i pojemnościach, które pozwolą na dopasowanie zbiornika do posiadanej przestrzeni. Mamy również możliwość zamówienia zbiornika na wymiar, kiedy to podajemy dokładne interesujące nas wymiary.

2) Budowa akwarium: szyba.

Przy gotowych zestawach akwariowych producent nie daje nam możliwości wyboru szkła. 95% zestawów dostępnych na rynku akwarystycznym stworzonych jest w oparciu o szkło Float. Szyby zrobione ze szkła Float posiadają lekko zielone zabarwienie widoczne przy zastosowaniu szyby o grubości 10mm i grubszej. Przebarwienie jest nieznaczne, niemniej jednak występuje i należy to uwzględnić przed jego zakupem w sklepach zoologicznych.

Alternatywą, którą możemy wykorzystać przy wyborze akwarium, które nie jest elementem gotowego zestawu, jest wybór szkła Optiwhite. Wykorzystanie w planowanym zbiorniku szkła Optiwhite pozwoli nam cieszyć się w pełni naturalnymi barwami rybek, roślin i dekoracji w naszym akwarium. Optiwhite to szkło całkowicie przeźroczyste, pozbawione wad znanych ze szkła Float.

3) Spoina akwarium.

Następny element, na który nie mamy wpływu przy wyborze gotowego zestawy akwarium. Przeważnie do dyspozycji mamy akwarium sklejone przy użyciu czarnego kleju (silikonu). Co prawda, pojawiają się pierwsi producenci, którzy wykorzystują w swoich produktach spoiny koloru przeźroczystego, niemniej jednak wciąż jest to rzadkość.

W przypadku akwarium nie z zestawu, sami wybieramy kolor silikonu - czarny lub bezbarwny. Przy wykorzystaniu bezbarwnego silikonu wraz ze szkłem Optiwhite, uzyskamy oszałamiający efekt wizualny, którego nie da nam żadne inne akwarium.

Również krawędzie szyb mają znaczenie. Można je wykończyć w matowy sposób lub wypolerować na wysoki połysk. I znów, w przypadku gotowego zestawu jesteśmy niejako skazani na decyzję producenta zestawu. Planując akwarium na zamówienie, sami decydujemy o tym jakże ważnym szczególe.

4) Wyposażenie techniczne.

Tutaj również nie jest lekko. Kolejne kwestie, które producent rozwiązuje za nas to filtr i jego wydajność, grzałka i jej moc, oświetlenie oraz dobór rodzaju i mocy tegoż oświetlenia. Jeśli jesteśmy typem osoby, która nie ma głowy do kwestii technicznych, lepiej polegać na wiedzy i doświadczeniu producentów takiego sprzętu. Swoją uwagę lepiej skupić wtedy na renomowanych firmach. Tylko one dadzą nam większą niż mniejszą gwarancję tego, iż ich produkt pozwoli nam na posiadanie akwarium, które będzie cieszyło nasze oczy, a nie będzie obrazem nędzy i rozpaczy.

Filtr, oświetlenie i grzałka w akwarium to kluczowe wyposażenie, które będzie miało ogromny wpływ na sukces naszego projektu, a tym samym na prezentację pomieszczenia przy jego (akwarium) udziale. Nikt nie życzyłby sobie, aby jego pomieszczenie biurowe szpeciło akwarium pełne glonów.

Oczywiście, zdarzają się też zestawy akwariów, które w odczuciu doświadczonych akwarystów oceniane są jako pomyłki producentów takiego sprzętu. Takiego zbiornika należy się wystrzegać, gdyż przysporzy nam więcej problemów niż przyjemności.

Czy większe akwarium = większe problemy?

Niekoniecznie. Przyjęło się twierdzić, iż większe akwarium łatwiej ustabilizować i trudniej zachwiać tą równowagą.

A zatem, czy wielkość akwarium ma znaczenie?

Ma! Pisząc 'wielkość akwarium' mamy tu na myśli zarówno te duże, jak i małe akwaria.

Nano i pico akwaria to swego rodzaju wyzwanie. Każde akwarium to wyzwanie, ale małe ma swoje smaczki. Decydując się na akwaria o pojemności zaledwie kilku lub kilkunastu litrów musimy pamiętać, że wszystko co potrzebne do jego założenia również musi być małe. Filtr, kamienie, rośliny, ryby, które będziemy hodować.

Zasada jest prosta. Niewielkie akwarium - niewielkie ryby. Duże akwarium - duże ryby i te maleńkie też. Ale nie odwrotnie, że malutkie akwarium i duże ryby. Skalary w małym akwarium to żart i do tego mało zabawny. Takie ryby w małym akwarium skarłowacieją i nie będą miały okazji pokazać swojej prawdziwej urody podczas majestatycznego pływania po akwarium bo nie będą miały gdzie pływać.

Nano akwarium to również ograniczona możliwość manipulowania w zbiorniku. Kiedy włożymy do niego rękę, może okazać się, że co chwilę coś trącamy, albo przestawiamy dekoracje. Uwzględniając do tego obecność roślin, kilku rybek i innych zwierząt jak krewetki czy ślimaki, zaczyna robić się naprawdę ciasno. Należy jeszcze dodać grzałkę i filtr - wtedy okazuje się zaczyna nam brakować długości, wysokości i litrów tegoż akwarium.

Większy zbiornik pozwala na wszystko! Akwarium o dużej pojemności nie ogranicza nas pod kątem wystroju. Wkładamy skały i korzenie jakie tylko nam się podobają, o ile pasują do danego biotopu, z którego pochodzić będzie obsada naszych rybek. Również roślin możemy umieścić bez liku. Obecność zwierząt takich jak krewetki i ślimak nie robi wrażenia na stabilności biologicznej naszego akwarium.

Oczywiście, wszystkie te wygody i swobody, które mamy wybierając wielkość akwarium pod górnymi granicami mają swoją cenę. Nie tylko jeśli mowa o tym ile kosztują takie akwaria, ale również ich wyposażenie. Ilość niezbędnego podłoża robi się już całkiem spora. Jeśli chcemy posiadać dużą ilość pięknych roślin, wtedy potrzebujemy specjalnego podłoża do hodowli roślin, a to również podnosi koszt startu takiego projektu.

Dobór oświetlenia też staje się bardziej złożony. Musimy zdecydować się na oświetlenie, które doświetli całe akwaria. Oświetlenie, które obejmie każdą roślinę w zbiorniku, aby ta mogła się prawidłowo rozwijać.

Warto pamiętać, iż wodę należy regularnie podmieniać na świeżą. Aby ułatwić sobie zadanie i nie nosić dziesiątek litrów wody, przyda się odpowiednia organizacja otoczenia do tej czynności. Warto doprowadzić wodę w pobliże akwarium, co nie tylko ochroni nasze plecy, ale sprawi, że wymiana 20, 50, 100, czy 300 litrów wody zajmie dużo mniej czasu niż, kiedy mielibyśmy to robić manualnie.

Duże akwaria to również naprężenia konstrukcji takiego zbiornika. Niemniej jednak, producenci korzystają z specjalnych przeliczeń, w których podając wymiary jakie będą miały akwaria, wiedzą jaką grubość szyby zastosować, oraz ile i jakie wzmocnienia dla całej konstrukcji.

Jakiej wielkości akwarium potrzebuję by hodować pospolite gatunki ryb?

W obecnych czasach ciężko orzec, czym są pospolite gatunki rybek. Kiedyś gupiki i mieczyki to były rybki pospolite. Ilość gatunków rybek, które można uznać za powszechne znacząco się powiększyła. Wiemy jednak, iż akwaria o pojemności 200-500 litrów pozwalają na trzymanie większości ryb, które znajdziemy w sklepach akwarystycznych. Nie zalecamy trzymania takich ryb jak paletki lub skalary w niedużych akwariach. Do takich zbiorników polecamy gatunki ryb, które osiągają niewielkie rozmiary. Wśród tych ryb znajdziemy neony, razbory, czy pielęgniczki. Wykorzystanie wszelkiego rodzaju ryb karłowatych z natury jest świetnym pomysłem. Trzymanie ławicy tego typu ryb będzie doskonałym uzupełnieniem naszej aranżacji.

Zakup zestawu akwariowego w naszym sklepie internetowym plantica.pl

Jeśli w powyższym poradniku zabrakło odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z obsługą naszego sklepu. Doświadczona kadra akwarystów szybko rozwieje Państwa wątpliwości i udzieli odpowiedzi na trudne pytania.