Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 34,00 zł - 18 190,00 zł

Marka

Marka

Fosforany

Aktywne filtry

Fosforany w oczku wodnym nie są zbyt pożądanym pierwiastkiem. Do czego prowadzi nadmiar fosforu w oczku wodnym i jak go usunąć z wody? By uzyskać odpowiedź na to pytanie warto wiedzieć czym w ogóle jest fosfor i skąd bierze się on w naszym zbiorniku. PO4 to pierwiastek, który w odpowiedniej ilości wspiera wzrost roślin w oczku wodnym. Jednak jego nadmiar może doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu glonów w stawie. Do oczek wodnych fosfor dostaje się wraz z deszczem, pyłem, podczas karmienia ryb oraz z wód gruntowych jeśli znajdują się one w pobliżu pól uprawnych. Prawidłowa ilość fosforanów w wodzie nie powinna przekraczać 0,3 mg/l. Fosforany mierzy się w wodzie najczęściej przy użyciu ogólnodostępnych testów kropelkowych. Pobieramy próbkę z oczka wodnego, dodajemy do niej odczynniki zgodnie z instrukcją i po kilku minutach odczytujemy wynik. Kolor na jaki zabarwi się płyn, porównujemy do skali i dzięki temu wiemy ile fosforanów mamy w oczku wodnym. Jeśli zależy nam na uzyskaniu bardzo dokładnego wyniku, próbkę z oczka wodnego możemy wysłać do firmy hydroidea. Firma ta przeprowadza laboratoryjne badania testów wody. Możemy sprawdzić nie tylko fosforany lecz także takie parametry jak, ph,gh,kh,no2,no3, sio2,Cu. Wynik testu z firmy hydroidea otrzymujemy po kilku dniach drogą mailową. Bez zbadania wody w zbiorniku ciężko będzie nam odpowiedzieć sobie na pytanie skąd biorą się w nim glony oraz jak je skutecznie usunąć.

Obniżanie fosforanów w oczku wodnym. Jak działa preparat phossorb?

Zbyt duża ilość fosforu w wodzie prowadzi do rozwoju glonów. Po dokonaniu testu należy jak najszybciej usunąć nadmiar fosforanów z oczka. Jest kilka sposobów by skutecznie tego dokonać. Jednym z nich jest włożenie do filtra wkładu filtracyjnego firmy hydroidea. Phosbinder wiąże fosforany co ogranicza rozrost glonów w oczku wodnym. Opakowanie zawiera 3kg i wystarcza na użycie w oczku wodnym o pojemności 50.000l. Producent zastrzega jednak, że jeśli w oczku wodnym znajdują się ryby opakowanie należy użyć na 16.000 litrów. Preparat to środek mineralny nieszkodliwy dla ryb i roślin w oczku wodnym. Jest skuteczny w usuwaniu fosforanów przez 60 dni. Po tym czasie można wykorzystać go jako nawóz dla roślin w ogrodzie. Co jednak w sytuacji gdy w naszym oczku lub stawie nie posiadamy zestawu filtrującego, w którym można umieścić wkład? Rozwiązaniem jest phossorb firmy hydroidea. Phossorb to preparat w proszku, który równomiernie należy rozsypać po stawie. Kilogramowe opakowanie preparatu wystarcza na oczko o pojemności 20.000l. Wiąże on fosforany w wodzie i prowadzi do ich opadania na dno zbiornika. Phossorb jest preparatem niezwykle wydajnym, 1kg pozwala na usunięcie nawet do 199g fosforanów ze stawu. Duża ilość osadów oraz mułu powinna być przez nas usunięta w ciągu 1-2 dni od podania preparatu. Do tego celu najlepiej wykorzystać sprawdzony odkurzacz marki Oase. Niemiecki producent oferuje odkurzacze zarówno do małych sadzawek jak i dużych stawów kąpielowych. Oase pondovac 5 dzięki bardzo wydajnej pompie ma możliwość usunięcia osadów na głębokości do 2,5 metra. Dzięki temu możemy ograniczyć ilość mułu, który zmniejsza klarowność wody. Do poprawy przejrzystości wody w stawie świetna sprawdza się bakteryjny preparat marki hydroidea ecogerm lakes. Są to bakterie oczyszczające wodę z osadów dennych, zmniejszają także ilość szlamu w wodzie. Używając tego preparatu należy pamiętać o wyłączeniu lampy UV, która zabija wszystkie bakterie, nawet te pożyteczne. Po zastosowaniu preparatu phossorb na usunięcie fosforu z wody ograniczymy także powstawanie osadów dennych, mułu i szlamu.

Jak zapobiec gromadzeniu się fosforanów w wodzie? Bezpieczny preparat do oczek wodnych i stawów kąpielowych.

Nadmiar fosforanów w stawie prowadzi do niekontrolowanego namnażania się glonów. Łatwiej jest zapobiec dostawaniu się tego pierwiastka do wody niż w późniejszym okresie walczyć z glonami porastającymi nasz zbiornik wodny. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć o tym, że fosforany mogą brać się z kiepskiej jakości pożywienia, które podajemy naszym rybom. Należy więc dobrać produkty do karmienia ryb dobrej jakości, a także wysokokaloryczne. Dzięki temu mimo niewielkiej ich ilości zaspokoją one apetyt naszych ryb. Zła jakość pokarmu wpływa także na szybszą przemianę materii co prowadzi do powstawania mułu na dnie stawu. Tam gromadzą się fosforany, które doprowadzają do pogorszenia się parametrów wody, a w konsekwencji do ataku glonów. Najlepszym preparatem do usunięcia fosforanów jest phossorb, wiąże fosforany, a także oczyszcza dno oczka. Phossorb jest także produktem zwiększającym zawartość tlenu w stawie. Jest w pełni bezpieczny dla ekosystemu. Można używać go w stawach kąpielowych przeznaczonych dla ludzi. Należy równomiernie rozsypać preparat po tafli wody. Oczko już po jednym dniu od zastosowania preparatu znacznie poprawi swój wygląd. Woda stanie się bardziej klarowna, a z dna stawów zniknie nadmiar osadów i szlamu. Substytutem produktu hydroidea na usunięcie fosforanów (phossorb) jest PhosLess direct marki oase. Opakowanie 500ml wystarcza do oczek wodnych o pojemnoścni nie przekraczającej 10.000 litrów wody. Fosforany obniżają się do bezpiecznego poziomu poniżej 0,035 mg/l. Preparat występuje w opakowaniach o pojemności 500ml oraz 5l. Firma oase oferuje także kartidż. Jest to produkt, który montuje się na wężu. Woda przepływająca przez preparat wiążący fosforany wraca do oczka oczyszczona. Preparat jest w stanie usunąć nawet 90g fosforanów. Dodatkowo oczyszcza oczko wodne z trujących metali ciężkich.

Usuwanie glonów nitkowych z oczek wodnych.

Preparat do usuwanie glonów nitkowych -algosplit powoduje, że glony odrywają się i wypływają na powierzchnię. Należy je zebrać przy użyciu podbieraka, a następnie podać produkt phossorb. Phossorb usuwa przyczynę powstawania tego rodzaju glonów. Likwiduje fosforany, które są odżywką dla glonów. To prawdziwa zmora oczek wodnych. Jeśli w oczku wodnym mamy problem z dużą ilością fosforu, phossorb należy podawać regularnie co 6 tygodni. Phossorb podawać należy przede wszystkim przed zimą i po zimie kiedy fosforanów jest w wodzie najwięcej. Fosforany można sprawdzić za pomocą testów wody. W celu zmniejszenia ilości fosforanów w wodzie warto nasadzić wiele gatunków roślin. Rośliny wodne wykorzystują fosfor do wzrostu, dzięki temu stanowią naturalną filtrację stawów kąpielowych. Usuwają także z wody inne szkodliwe substancje, a także dostarczają do wody tlen. Wybierając preparaty do pielęgnacji oczka jak np. phossorb należy się upewnić, że nie są one szkodliwe dla flory i fauny. Niektóre organizmy wodne są bardzo czułe na wahania parametrów wody. Mimo tego, że phossorb to preparat w pełni bezpieczny, nie należy przekraczać zalecanej dawki na ilość litrów wody w oczku.Wszystkie preparaty marki hydroidea oraz oase do pielęgnacji oczek wodnych i stawów znajdą Państwo w internetowym sklepie akwarystycznym Plantica. Wszystkie zamówienia na kwotę powyżej 500 zł realizujemy z darmową dostawą.