Fosforany

10 produktów

Wyświetlono 1-10 z 10 produktów
Aktywne filtry

Utrzymanie fosforanów na odpowiednim, niskim poziomie w oczku wodnym oraz stawie jest koniecznością. To produkty rozkładu substancji organicznych gromadzących się w wodzie. Chociaż nie są toksyczne dla żyjących w zbiorniku organizmów, powodują wystąpienie problemu innej natury: przyśpieszają, a często nawet aktywują masowy wzrost glonów.

Skąd biorą się fosforany w akwarium, oczku wodnym i stawie?

Nadmierne ilości fosforanów występują nie tylko przy nadmiernym stosowaniu nawozów do roślin wodnych. To przede wszystkim produkty rozkładu substancji organicznych, np. obumierających liści czy resztki pokarmu. Częsty problem pojawia się przy zbyt dużej ilości ryb w zbiorniku, a także nadgorliwym podawaniu pokarmów. Pewien wpływ ma też brak instalacji siatki nad lustrem w okresie jesiennym, brak skimmera i jakość dolewanej wody. Na szczęście odpowiedni poziom fosforanów można utrzymać na różne sposoby.

Skuteczna absorpcja fosforanów – profilaktyka walki z glonami

W asortymencie posiadamy różnorodne środki będące skutecznymi absorbentami fosforanów. Mogą mieć postać płynów działających w podobny sposób jak bio-startery, ale skupiających się na powyższych związkach. Dobrym sposobem na ograniczenie rozkwitów glonów jest także stosowanie porowatych absorbentów, które umieszcza się jako wkład filtracyjny lub wysypuje w strefie regeneracyjnej (stawy). Takie środki wiążą fosforany, a dzięki porowatej strukturze są wartościową platformą do rozwoju bakterii nitryfikacyjnych. W rzeczywistości pozwalają więc nie tylko rozwiązać problem z glonami, ale także nadmiarem amoniaku pochodzącego m.in. z przemiany materii żywych organizmów. Przy wyborze produktu warto sprawdzić wielkość frakcji absorbentu (optymalnie 2-8 mm).

Walka z zaglonieniem oczka wodnego czy stawu trwa faktycznie przez cały rok (preparaty na fosforany stosuje się także po sezonie). Absorbenty są nieocenioną pomocą, pozwalają zachować dłużej estetykę i dobrą jakość wody w zbiorniku wodnym.