Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Grzałki wewnętrzne

129 produktów

Wyświetlono 1-24 z 129 produktów
Aktywne filtry

Grzałki akwariowe to podstawowe elementy wyposażenia akwarium, umożliwiające hodowlę tropikalnych ryb akwariowych. Większość popularnych w tej grupie gatunków wymaga utrzymywania wody w zakresie ok. 24-26°C, niektóre bardziej wymagające (gurami, bocja, pielęgnice, motylowiec, podskoczek mułowy) czują się dobrze nawet w temperaturze dochodzącej do 28-30°C. Utrzymanie wysokiej temperatury na podobnym poziomie (w okresie od listopada do marca czasem obniża się ją o 2-3°C) jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju ryb. Dzięki temu są bardziej żywotne, rzadziej chorują i nie stają się osowiałe. W wielu przypadkach optymalna temperatura jest warunkiem niezbędnym, aby ryby doczekały się potomstwa. Tutaj właśnie niezastąpiona okazuje się grzałka, a najlepiej sprawdzi się ta z termostatem.

Grzałka akwariowa – jak wybrać?

Grzałka z precyzyjnym termostatem, a może z wyświetlaczem LCD? Jaką wybrać? Pierwszym i głównym parametrem, na który zwraca się uwagę przy zakupie grzałki, jest jej moc. Wybór powinno się uzależnić od pojemności akwarium. Warto trzymać się zasady, że na 1 litr zbiornika potrzebne jest do 1W mocy. Im mocniejsza grzałka, tym większa wydajność, ale oczywiście nie ma sensu z tym przesadzać. Idąc tym tropem, do małych 10-25 litrowych akwariów wystarczy sprzęt o mocy 25W, dla zbiorników 54 l można wybrać grzałkę 50W, a dla 112 l – 100W.

Standardem w grzałkach akwariowych jest wyposażenie w termostat. Grzałka z termostatem pozwala utrzymywać temperaturę na stałym poziomie bez ryzyka przegrzania. Warto sprawdzać przy tym jego tolerancję – w porządnej jakości grzałkach z precyzyjnym termostatem odchylenia w zakresie dokładności pomiaru wynoszą nie więcej niż 0,5°C.

Niektóre modele mają wyświetlacze LED, które pozwalają sprawdzić bieżącą temperaturę. Czasem niezbędny dla utrzymania porządku jest wybór sprzętu z długim kablem (160-170 cm). W sprzedaży dostępne są grzałki wewnętrzne i zewnętrzne, te pierwsze jednak ze względu na wygodę użytkowania i względnie małą widoczność wciąż cieszą się największą popularnością.

Grzałka z termostatem - użytkowanie

Grzałkę przed podłączeniem należy umieścić w wodzie – to ograniczy ryzyko przegrzania materiału (chociaż wiele modeli jest zabezpieczonych przed pracą „na sucho”). Sprzęt z reguły umieszcza się w tylnej części akwarium, np. przy filtrze i maskuje kamieniami, korzenieniem bądź roślinami.