Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 4,00 zł - 687,00 zł

Marka

Marka

Bakterie, biostartery

79 produktów

Wyświetlono 1-24 z 79 produktów
Aktywne filtry

Założenie akwarium z rybami słodkowodnymi, morskimi czy krewetkami zawsze wiąże się z koniecznością wymiany wody (najczęściej „na raty”) oraz regularnym czyszczeniem wkładów filtracyjnych. Niestety może dochodzić wtedy do drastycznej zmiany parametrów oraz niszczenia pożytecznych drobnoustrojów (żywe kultury bakterii). Przydatne są więc startery, tzn. środki zawierające m.in. bakterie nitryfikacyjne.

Bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne – jaka jest ich rola w akwarium?

Bakterie heterotroficzne pełnią w akwarium ważną rolę oczyszczającą. Należą do nich bakterie nitryfikacyjne (Nitrosomonas i Nitrobackter). Szczepy rozkładają amoniak do azotynów, które z kolei później rozkładane są do niegroźnych azotanów. Ostatnio wymieniony związek jest częściowo pobierany przez rośliny (jako nawóz). Pozostała ilość jest denitryfikowana przez inne bakterie (Escherichia, Pseudomonas, Bacillus, Thiobacillus, Micrococcus, Paracoccus). W wyniku procesu związki azotowe z azotanów uzyskują formę cząsteczkową i ulatniają się. Dlatego rola bakterii jest nie do przecenienia. Mikroorganizmy głównie znajdują się we wkładach filtracyjnych (gąbka, ceramika i inne). Przy czyszczeniu ulegają zniszczeniu i potrzeba czasu, aby ponownie się namnożyły. Ten okres można skrócić, dostarczając środki z kulturami bakterii.

Jakie jeszcze preparaty (i mikroorganizmy) są przydatne w akwarium?

Środki zawierające szczepy bakterii powinno się dopasowywać do rodzaju akwarium. W sprzedaży dostępne są m.in. preparaty uskuteczniające pracę filtrów w krewetkariach. W akwariach morskich ze względu na specyficzne środowisko również powinno się stosować specjalistyczne preparaty. Na oddzielną uwagę zasługują dobroczynne bakterie poprawiające odporność ryb, zmniejszające poziom stresu, a nawet wybarwienia ciała. Bio-startery z reguły działają wielotorowo: przyśpieszają „dojrzewanie” akwarium, ograniczają rozrost glonów, neutralizują szkodliwe mikroorganizmy oraz toksyny.