Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 5,00 zł - 29,00 zł

Marka

Marka

Uchwyt do szyb w akwarium morskim

Specjalizujemy się w oferowaniu wysokiej jakości produktów akwarystycznych, w tym akcesoriów do akwarystyki morskiej. Jeden z naszych bestsellerów to uchwyty do szyb akwarium, które umożliwiają stabilne przymocowanie różnych akcesoriów, takich jak oświetlenie, filtry i pompy. Nasze uchwyty są wykonane z wytrzymałego materiału, dzięki czemu są odporne na korozję i zapewniają bezpieczne trzymanie Twojego wyposażenia. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór uchwytów do szyb, które pasują do różnych rozmiarów i kształtów akwariów. Oferujemy również szybką dostawę i konkurencyjne ceny, aby zapewnić Ci doskonałe doświadczenie zakupowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem i dołączenia do grona zadowolonych klientów Plantica.pl!

Aktywne filtry

Uchwyty do szyb w akwarium morskim

Obecność akwarium morskiego w mieszkaniu i biurze.

Posiadanie akwarium morskiego w domu to niezwykły przywilej. Przywilej możliwości obserwowania jednego z najbardziej złożonych, zaskakujących, intrygujących i najpiękniejszych habitatów, jakie można znaleźć na Ziemi.

Jednak akwaria rafowe to również wielka odpowiedzialność. Są to najbardziej wymagające zbiorniki, z którymi przyjdzie nam zetknąć się w akwarystyce.

Na sukces posiadanego zbiornika wpływa wiele kluczowych czynników, a wszystkie sprowadzają się do jednej wspólnej cechy - stabilności tychże parametrów.

Aby osiągnąć optymalne wartości odczynu wody (pH), twardości węglanowej (KH), wapnia (Ca), magnezu (Mg) i wielu innych, akwarystyka oferuje nam techniki i technologie, które skutecznie ułatwiają cały ten proces. Każdy producent oferuje nam rozwiązania, które są świetnie dopasowane do naszych potrzeb.

Kiedy uporamy się już z wodą w naszych akwariach, musimy również zmierzyć się z innymi problemami, z którymi przyjdzie nam się zetknąć. Jednymi z takich problemów są: parowanie wody oraz wyskakiwanie mieszkańców naszego zbiornika, a to może być dla nas bardzo dotkliwe, nie tylko z powodu naszego zżycia się naszymi podopiecznymi, ale również z powodu cen, jakie osiągają zwierzęta do akwarium morskiego.

Oczywiście, każdy szanujący się producent sprzętu akwarystycznego oferuje nam urządzenia do walki z tymi problemami, jednak czasem rozwiązanie jest dużo prostsze i tańsze, niż to, które oferuje nam producent.

Akwarium otwarte lub zamknięte?

Zatem, czym są akwaria zamknięte i akwaria otwarte?

Odpowiedź jest prosta. Zbiornik zamknięty to taki, który posiada swego rodzaju pokrywę, w której znajduje się również system naszego oświetlenia.

Takie rozwiązanie, jak każde inne, ma swoje wady i zalety.

Z zalet należy wymienić:

1) ograniczone parowanie wody = mniejsze wahania zasolenia i innych parametrów

2) światło zostaje w zbiorniku, brak wycieku oświetlenia poza akwarium, nic nas nie razi prosto w oczy

3) mniejsze ubytki ciepła, mniejsze obciążenie grzałki, niższe rachunki

4) brak przypadkowego wychlapywania wody

5) brak wyskakiwania zwierząt z akwarium

6) ochrona przez wrzucaniem niechcianych rzeczy do zbiornika

Natomiast z wad należ wyliczyć:

1) kumulowanie ciepła generowanego przez lampy

2) możliwość szybszej korozji elementów lampy poprzez większy kontakt sprzętu z wodą

3) niektórzy podają gorszą estetykę jako wadę

4) bardzo mocno ograniczone modele lamp, czasem dyskwalifikuje możliwość posiadania akwarium morskiego, jeśli producent nie oferuje alternatywnych rozwiązań

5) marki dyktują nam, z której strony będzie znajdować się np. wlot filtra.

Zbiorniki otwarte to takie, które nie posiadają pokrywy, a ich lampy są podwieszone do sufitu, lub stoją na specjalnych uchwytach przeznaczonych do montażu na krawędzi szyby.

Bilans zalet i wad jest odwroty, niż zostało to przedstawione wyżej. Prawda jest taka, że odpowiedź na to, który typ wybrać nie do końca jest taka oczywista. Nowe podejście do akwarystyki częściej daje nam odpowiedź, iż lepiej wybrać zbiorniki otwarte. Decydując się jednak na takie akwarium, jestem pewien, że z łatwością możemy sobie poradzić z większością wad, z którymi przyjdzie nam się zetknąć. Odpowiedź na tę kwestię to tak zwana korona lub szyba nakrywkowa. Jako że korona nie jest tutaj naszym tematem, skupimy się na wykorzystaniu szyb.

Warto zaznaczyć, iż użycie szyby jako zamknięcia akwariów daje nam jeszcze jedną, ale dużą korzyść. Kto kiedykolwiek obcował z akwariami morskimi, wie, że nic nie zastąpi możliwości oglądania jego zawartości od góry. Korale, rośliny, ryby wyglądają wręcz bajecznie z tej perspektywy. Decydując się na szybę nakrywkową, mam taką możliwość.

Oczywiście, mogą pojawić się głosy, iż światło padające przez szybę zostaje w znacznym stopniu obcięte, i to właśnie przez tę szybę tracimy to, co dobre. Nic bardziej mylnego. Akwaryści zmierzyli, ile światła tracimy, decydując się na szybę lub plexę. Otóż są to wartości na poziomie 3-5%, zatem nic wielkiego.

Jak wyposażyć akwarium w szybę nakrywkową.

Szybę nakrywkową wykorzystujemy, kiedy dotyka nas na przykład temat wyskakujących ryb, lub nadmiernego parowania wody. Szybę nakrywkową możemy zamontować na kilka dostępnych sposobów.

Posiadany zbiornik należy wyposażyć w uchwyty, które oferuje nam producent akcesoriów akwarystycznych. Czasem zdarza się, że producent samego akwarium stosuje rozwiązania, które ułatwiają wykonanie takiego manewru naszym zbiorniku, a same uchwyty są wtedy zbędne, gdyż szybę opieramy np. na specjalnych rantach, które mogą posłużyć właśnie za uchwyty do podtrzymania szyby.

Uchwyty do szyb w zbiorniku morskim.

Uchwyty do szyb wykonane są na ogół z metalu lub plastiku. Niektóre uchwyty wyglądają jak narożniki, które instalujemy na każdym rogu zbiornika. Wtedy możemy już układać nasze szyby nakrywkowe. Jednak narożniki to rozwiązanie nieco archaiczne. Uchwyty tego typu mają również swoje ograniczenia. Decydując się na taki uchwyt, musimy go zamontować na rogu zbiornika. Okazuje się wtedy, że nie do końca mamy jak poprowadzić węże od filtra. Producenci jednak zaczęli reagować na ten fakt, wypuszczając alternatywę. Teraz uchwyty do szyb mają formę niewielkich haczyków. Uchwyt tego typu, wykonany ze sztywnego metalu lub tworzywa, dołącz w zalecany przez producenta sposób do swojego zbiornika. Kiedy uchwyty do szyb znajdują się już na swoim miejscu, czas na ułożenie szyb.

Uchwyty tego typu mają jeszcze jedną zaletę. Kiedy okaże się, że uchwyty znajdują się w nieodpowiednim miejscu, śmiało możemy je przesuwać.

Zdarzyć się może, że uchwyty podczas prac przy akwariach spadną nam do samego podłoża zbiornika. Zawsze warto je najpierw ściągnąć przed rozpoczęciem prac w zbiorniku. W ten sposób oszczędzimy sobie wkładania ręki do wody po samo ramię. Uchwyty tego typu możemy również swobodnie przesuwać po krawędzi szyb.