Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 281,00 zł - 5 078,00 zł

Marka

Marka

Do 5000l

Aktywne filtry

Filtr biologiczny w oczku wodnym.  

System filtracji biologicznej wspomaga proces oczyszczania wody w oczku. Wkład biologiczny ze względu na bardzo wysoką porowatość jest idealnym miejscem do osiedlania bakterii. Filtr biologiczny pozwala zachować równowagę biologiczną w oczku. Dzięki temu cykl azotowy przebiega bez komplikacji co korzystnie wpływa na ryby i rośliny w oczku. Duża ilość ryb wymaga odpowiednich wkładów, które pozwolą na usunięcie z wody szkodliwych substancji przemiany materii. Filtracja w zamkniętych zbiornikach jak oczko wodne czy akwarium wspiera równowagę biologiczną. Woda w filtrach biologicznych nie powinna płynąć zbyt szybko. Istotne jest tylko zapewnienie stałego przepływu wody, tak by bakterie tlenowe mogły wykorzystywać niezbędny do życia tlen. Filtry biologiczne powinny mieć jak największą objętość. Dzięki temu filtr będziemy otwierać bardzo rzadko. Czyszczenie filtrów biologicznych należy ograniczyć jedynie do wypłukania wkładów w wodzie z oczka czy akwarium.

Czym należy kierować się przy wyborze wkładu biologicznego?

Wybierając wkład biologiczny należy wybrać wkład o jak największej powierzchni. Pozwoli to na uzyskanie odpowiednich parametrów wody. Bakterie chętnie tworzą kolonie na porowatej powierzchni. Filtracja dzięki temu przebiega w odpowiedni sposób, łatwiej jest uzyskać równowagę biologiczną. Zarówno w oczku wodnym jak i akwarium niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zbiornika są bakterie. Biologiczny filtr jest miejscem, w którym osiedlają się bakterie. Usuwają szkodliwe dla ryb azotyny. Bakterie doprowadzają do przemiany azotynów na mniej szkodliwe azotany. Są to jedne z substancji, które pochłaniają rośliny podczas wzrostu. Tak więc dzięki bakteriom zachodzą procesy umożliwiające usunięcie z wody szkodliwych substancji. Wkład biologiczny jest ostatnim etapem oczyszczania wody w filtrze.

Jakie wkłady biologiczne dostępne są do filtra biologicznego?

By nasz system filtracji był bardzo wydajny należy wybrać dobrej jakości biologiczny wkład. Na rynku dostępnych jest wiele wkładów biologicznych. Najbardziej popularne wkłady do filtra biologicznego to :

- plastikowe kulki, zwane biobalami. Kulki mają nieregularną powierzchnię, która zapewnia dużo miejsca dla bakterii.

- wkłady ceramiczne do filtra biologicznego. Najpopularniejszymi z wkładów biologicznych tego typu są matrix oraz siporax. Są to bardzo wydajne wkłady przez co nie zajmują zbyt dużo miejsca w filtrze.

- W celu zapewnienia odpowiednich parametrów w zbiorniku wodnym do filtra należy dodać zeolit. Zeolit jest to wkład absorbujący nadmiar azotanów powstałych na skutek przemiany materii ryb.

Jak ułożyć media w filtrach?

W pierwszym etapie filtracji, woda wpada do filtra bardzo zanieczyszczona. Do jej wstępnego oczyszczania używa się gąbek o dużej gradacji. Gąbka posiada duże oczka, dzięki temu woda na tym etapie nie zapycha zbyt szybko filtra. Drugim etapem filtracji powinna być gąbka gęstszych oczkach. Zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia takie jak resztki pokarmu czy produkty przemiany materii. Ostatnim etapem filtracji mechanicznej w filtrze powinna być wata lub flizelina. Są to wkłady filtracyjne zatrzymujące nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Ze względu na swoją dużą gęstość, flizelina zapycha się najczęściej i należy regularnie ją wymieniać. Gąbki w filtrze należy płukać tylko i wyłącznie w wodzie z akwarium/oczka. Chlor zabija bakterie z tego względu należy unikać czyszczenia wkładów filtra w wodzie wodociągowej. Dzięki temu unikniemy nagłych skoków parametrów wody, prowadzących do wzrostu glonów.

Drugim etapem jest filtracja biologiczna. Biologiczny filtr stanowi siedlisko bakterii filtracyjnych. To właśnie w nim zachodzą procesy cyklu azotowego. Zastosowanie dużej ilości wkładu biologicznego przyśpiesza dojrzewanie wody w zbiorniku.

W ostatnim etapie oczyszczania wody możemy zastosować filtry chemiczne lub wkłady absorbujące. Jednym z bardziej popularnych wkładów jest zeolit. Zeolit pochłania azotyny oraz azotany. Pozwala na obniżenie tych parametrów wody co korzystnie wpływa na ryby w akwarium oraz oczku wodnym. Po zastosowaniu tego typu wkładu woda będzie bardziej przyjazna dla zwierząt ją zamieszkujących. Zeolit po miesiącu użytkowania należy wymienić na nowy. Jest jednym z wkładów, którego nie da się regenerować.

Podsumowując, pierwsze warstwy w naszym filtrze powinny stanowić wkłady mechaniczne. Następne warstwy to gęste gąbki oraz waty filtracyjne, ostatnie warstwy to filtr biologiczny. Do filtra biologicznego woda wpada już oczyszczona. Tą część filtrów czyścimy najrzadziej. Filtracja biologiczna jest najważniejszą częścią filtracji wody.

Przygotowanie wody do naszego zbiornika.

Zakładając akwarium czy też oczko wodne, by przyśpieszyć dojrzewanie filtra, do świeżej wody należy dodać odpowiednią dawkę bakterii. Filtr biologiczny po dodaniu bakterii dojrzewa znacznie szybciej. Zastosowanie preparatu bakteryjnego doprowadza do rozkładu szkodliwych azotynów w przyswajalny przez rośliny azot. Po zastosowaniu bakterii, ryby można wpuścić do zbiornika już po kilku dniach. Wodę po wlaniu do naszego zbiornika należy także uzdatnić. Po dodaniu preparatu uzdatniającego w wodzie zachodzą procesy wytrącania się szkodliwych substancji dla ryb. Filtr biologiczny doskonale sprawdza się w zbiornikach przerybionych. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości wkładów, filtracja przebiega w sposób prawidłowy. Wszystkie procesy rozkładu materii zachodzą właśnie z udziałem bakterii.

Naturalne wsparcie filtrów w naszym zbiorniku.

Jak powszechnie wiadomo w naturalnych zbiornikach wodnych nie ma filtrów, pomp czy też nie dodaje się do nich żadnych preparatów pochodzenia biologicznego czy chemicznego. Jedyny filtr to rośliny, które oczyszczają i napowietrzają wodę. Pochłaniają także ogromne ilości produktów przemiany materii tym samym nie dopuszczają do nadmiernego wzrostu glonów.

Rośliny w oczku wodnym stanowią bardzo ważna funkcję. Nasadzenie dużej ilości roślin wspiera procesy filtracyjne. Oczyszczają wodę, pochłaniają nadmiar azotu oraz fosforu, zapobiegają powstawaniu glonów w oczku. Stanowią naturalny filtr wody w oczku. Warto więc zakładając oczko posadzić wiele gatunków roślin. Dają także cień w upalne dni, chroniąc oczko przed nadmiernym jego nagrzaniem.

Czy filtr jest niezbędny do prowadzenia naszego zbiornika?

Zarówno prowadzenie oczka wodnego jak i akwarystka to hobby zajmujące się pielęgnacją sztucznego zbiornika. Akwarystyka zajmuje się pielęgnacją mniejszych zbiorników. Oczka wodne to często zbiorniki o dużej objętości. W obu przypadkach nie da się jednak z powodzeniem prowadzić zbiornika bez użycia filtra biologicznego. Filtry oczyszczają wodę z odchodów ryb, resztek roślin - nie doprowadzają do ich rozkładu w zbiorniku. Ich zastosowanie pozwalana na ograniczenie wzrostu glonów, poprawia także klarowność wody. Regularnie czyszcząc filtr wzmacniamy jego efektywność. Filtr biologiczny nie powinien mieć przestojów w pracy. To oznacza, że pompa, która go zasila musi pracować 24h na dobę. W oczkach wodnych część biologiczna filtra często jest dodatkowo napowietrzana, wspiera to rozwój bakterii nitryfikacyjnych. Filtry biologiczne nie mogą mieć zbyt dużego przepływu wody. Filtry biologiczne na zimę należy wyjąć z oczka i osuszyć. W następnym sezonie, można używać ich ponownie.  Uruchamiając biologiczny filtr należy pamiętać o dodaniu do wody bakterii.

Czym zajmuje się akwarystyka?

Akwarystyka to hobby zajmujące się pielęgnacją roślin oraz zapewnienie rybom odpowiednich parametrów wody do życia. Do tego celu niezbędny jest filtr. Akwarystyka wyróżnia trzy rodzaje filtrów : wewnętrzny, kaskadowy oraz kubełkowy. Filtry odpowiadają za napowietrzanie oraz usuwanie z wody materii organicznej. Filtr jest więc najważniejszym urządzeniem w akwarium. Wkłady biologiczne wspomagają procesy rozkładu materii organicznej. Przetwarzają szkodliwe związki na azot wchłaniany przez rośliny. Do filtracji wody w akwarium najlepiej wybrać filtry zewnętrzne. Nie zajmują one miejsca w zbiorniku mają także dużo miejsca na media biologiczne. Filtr zewnętrzny także napowietrza wodę, posiada możliwość regulacji przepływu. Wybór filtrów jest ogromny, polecam filtr z grzałką oraz prefiltrem marki Oase. Może służyć zarówno jako filtr biologiczny oraz filtr mechaniczny w naszym akwarium. Biologiczny wkład należy umieścić na samym dnie filtra kubełkowego. Wszystkie dostępne wkłady : mechaniczne, chemiczne a także biologiczne znajdą Państwo na stronie naszego sklepu internetowego www.plantica.pl