Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Pokarmy dla ryb morskich

124 produktów

Wyświetlono 1-24 z 124 produktów

Aktywne filtry

Odżywianie ryb akwariowych w domowych zbiornikach.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że większość naszych klientów, i akwarystów w ogóle, zakłada swoje pierwsze i każde kolejne akwarium dla...ryb. To właśnie one są najczęściej główną motywacją do posiadania akwarium w domu.

Zaledwie od kilu lat obserwujemy trend, w którym akwarystów przybywa nie ze względu na ryby i ich hodowlę, a na chęć hodowli korali, czy roślin wodnych w akwariach słodkowodnych. W takim akwarium rybki, o ile w ogóle się pojawiają, schodzą niejako na drugi plan. Tam pierwsze skrzypce grają najbardziej pożądane gatunki korali i roślin.

My jednak skupimy się na akwarium, w którym to ryby są w centrum uwagi. I to ich kondycja jest dla nas najważniejsza.

W akwarium możliwości ryb do samodzielnego pozyskiwania pokarmu są mocno ograniczone. W akwarium morskim łatwiej sprawić, iż ryby samodzielnie znajdą dziko żyjące organizmy, którymi mogłyby się żywić. Akwarium słodkowodne nie do końca stwarza takie warunki dla naszych podopiecznych. Nie możemy również polegać na takim rozwiązaniu. Zasoby naszego akwarium szybko się skończą, a ryby nie będą w stanie zaspokoić swoich potrzeb żywieniowych. Jak zatem widać, przyszłość ryb akwariowych w akwarium zależy od nas samych.

Przez żołądek do serca?

Znamy to powiedzenie w odniesieniu do ludzi, lecz nie do ryb. Możemy jednak nieco zmienić jego interpretację, a mianowicie, nasze ryby bez dwóch zdań nas pokochają, kiedy zapewnimy im mnogość pokarmów, które zaspokoją ich szerokie potrzeby żywieniowe.

Ryba zdrowa i najedzona, to ryba piękna i wdzięczna do podziwiania w naszym zbiorniku. Idealny pokarm dla naszych ryb to taki, który posiada wszystkie niezbędne wartości odżywcze, kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Między innymi to właśnie zawartość składników odżywczych decyduje o tym, czy dane pożywienie uznajemy za dobre jakościowo, i dobre dla zdrowia naszych ryb, czy może niekoniecznie.

Tempo wzrostu, wielkość, ubarwienie, ogólna kondycja, chęć odbywania tarła, czy tempo rekonwalescencji po odbytej chorobie, lub potyczkach z innym mieszkańcem akwarium - to wszystko zależy od tego jak będziemy karmić ryby morskie w naszych zbiornikach.

Karmienie rybek ubogą karmą, lub nie przeznaczoną dla posiadanych przez nas gatunków, może być szkodliwe dla ich zdrowia, a w konsekwencji dla ich prezencji i długości ich życia.

Ryby morskie i ryby słodkowodne - karmić tak samo, czy odmiennie?

Musimy zacząć od tego, iż pokarmy dla ryb słodkowodnych nie nadają się dla ryb morskich. Zarówno jeden jak i drugi pokarm posiada w sobie składniki dedykowane mieszkańcom niemal konkretnych habitatów. Zdarza się, iż pożywienie dla ryb morskich można podawać mieszkańcom akwariów słodkowodnych, lecz nie na odwrót.

Taki zabieg może prowadzić do ciężkich niestrawności u naszych rybek. W szerszej perspektywie, karmienie rybek morskich przy użyciu pokarmów dla nich nie przeznaczonych na pewno odbije się na ich aparycji i długości życia.

Starajmy się, aby pokarmy, które podajmy w naszych akwariach były przeznaczone dla posiadanych przez nas gatunków. Należy szukać pokarmy jak najbardziej zbliżone do tych, które są dla nich naturalne.

Zakup odpowiedniego pokarmu dla ryb morskich.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, nie należy podawać rozwielitek, czy ochotki dla ryb morskich. To pokarmy, który nie są częścią ich naturalnego środowiska. Wywołają niepożądane efekty w postaci otłuszczenia, niestrawności, nieprawidłowości rozwoju, czy deformacji i szkód innego rodzaju.

Z kilkoma wyjątkami, najlepiej trzymać się zasady, iż pokarm dla ryb morskich powinien być to pokarm pochodzenia morskiego, natomiast źródłem jedzenia dla ryb słodkowodnych powinny być produkty pochodzące z słodkich wód.

Chcąc wybrać najlepszy pokarm dla ryb morskich musimy uwzględnić kilka czynników, które zadecydują o tym, czy dokonaliśmy odpowiedniego wyboru pokarmu naszym zwierzętom.

Zatem, pierwszym i najważniejszym czynnikiem decydującym o poprawności doboru jedzenia pod posiadane gatunki, będzie jego pochodzenie i skład. Musimy też pamiętać, iż występuje trojakie rozróżnienie ryb pod kątem preferowanej diety. Rozróżnić możemy ryby żerujące na pokarmach pochodzenia zwierzęcego, roślinnego (odżywiające się glonami, itp.), oraz gatunki wszystkożerne (ich dieta składa się np. z innych ryb, krewetek i glonów).

Drugim kluczowym czynnikiem będzie jego rodzaj i forma. Branża akwarystyczna oferuje nam kilka rodzajów pokarmu do wyboru, który możemy podać naszym podopiecznym. Postaram się pokrótce opisać kilka spośród najpopularniejszych wyborów.

Pokarm żywy i mrożony są pierwszym wyborem, po który możemy sięgnąć. Jest to pokarm dla ryb, który całkowicie pokrywa się z naturalnymi zdobyczami naszych ryb. Decydując się na taki wybór, mamy pewność, iż nasze ryby odżywiają się tym, co same złapałyby w naturze, lub byłoby to maksymalnie zbliżone do ich naturalnego źródła pożywienia.

Kiedy nie mamy przekonania co do jakości i pochodzenia żywego pokarmu dla ryb, możemy zdecydować się na wykorzystanie mrożonek. Podawanie mrożonek jest wyborem niewiele gorszym niż pokarm żywy. Pokarm dla ryb morskich tego typu z łatwością możemy wzbogacić o dodatkowe składniki odżywcze. Wcześniej rozmrożony pokarm dla ryb należy skropić wybranymi przez nas dodatkami witaminowymi, lub zawierającym czosnek, poczekać aż dodatki zostaną zaabsorbowane przez karmę, a następnie zawartość podać bezpośrednio do zbiornika.

Jeśli żywy lub mrożony pokarm dla ryb morskich w naszym przypadku nie wchodzi w rachubę, do dyspozycji pozostaje nam sucha karma, specjalnie przygotowana do karmienia naszych podopiecznych.

Karma tego typu dostępna jest w kilku różnych formach i wielkościach. Na rynku znajdziemy pokarmy w formie płatków, granulat, tabletki, a nawet pokarm, który imituje plankton.

Płatki to najbardziej powszechny rodzaj pokarmów, po który sięgają akwaryście. Wielkości płatków dobieramy niejako sami, poprzez delikatne kruszenie ich w palcach. Dzięki temu mamy możliwość karmić zarówno małe jak i duże ryby w naszych zbiornikach. Płatki to pokarm, który początkowo utrzymuje się na powierzchni wody, a zatem jest konsumowany przez ryby żyjące w środkowej i górnej strefie akwarium. Po pewnym czasie, gdy nasiąknie, opada do toni wodnej. Wtedy karma jest dostępna dla ryb trzymających się bliżej dna.

Granulat to kolejny potencjalny wybór akwarystów. Producenci oferują granulat różnej wielkości, który dobieramy do wielkości otworu gębowego naszych ryb. Granulki są chętnie pobierane przez osobniki niemal każdego hodowanego gatunku ryb.

Tabletki pokarmowe dla ryb morskich są najrzadziej spotykane w akwarystyce morskiej. Na ogół mają formę pastylek rzucanych do wody, w której opadają na dno. Dlatego też najczęściej rekomendowane są dla gatunku, który żeruje przy dnie. Znajdziemy również tabletki, które przyklejamy do szyby akwarium. Jest to fajne rozwiązanie dla ryb, które naturalnie zjadają glony, które ścierają z powierzchni skały i szyb.

Suchy plankton to rozwiązanie dobre do karmienia najmniejszych rybek, narybku i korali.

Wśród suchych pokarmów znajdziemy także pokarmy liofilizowane. Są to w 100% naturalne produkty, które poddawane są specjalnemu procesowi suszenia, z zachowaniem większości składników odżywczych.

Pokarm pływający po powierzchni wody, czy opadający na dno?

Rodzaj pokarmy, który wybierzemy dla naszych podopiecznych dobieramy na podstawie naszych obserwacji ryb w akwarium i wiedzy zdobytej w Internecie i literaturze. Starajmy się aby pobieranie pokarmów w wodzie nie sprawiało im zbytniego problemu.

W przypadku, kiedy ryby nie są w stanie pobrać i zjeść podawanej im karmy, ta pozostaje w wodzie. Następnie zostaje ona wciągnięta przez filtry. W praktyce oznacza to, że gnijący pokarm, wypełniający filtry, ma długi i ciągły kontakt z wodą akwariową, wydzielając przy tym niechciane związki, takie jak formy azotu i fosforu. Ma to szczególnie duże znaczenie przy akwariach małej pojemności, gdzie filtry muszą być utrzymane w nienagannej kondycji i wydajności.

Zakup pokarmów dla rybek w sklepie plantica.pl

Bez znaczenia, czy posiadacie Państwo akwaria morskie, słodkowodne, czy oczko wodne pełne złotych rybek, w naszym sklepie znajdziecie pełną gamę produktów dedykowanych do optymalnego żywienia Waszych podopiecznych. Zachęcamy do odwiedzin naszego sklepu internetowego - plantica.pl