Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtr wewnętrzny do akwarium 100l

Sprawdź nasze filtry wewnętrzne do akwarystyki słodkowodnej o pojemności 50-100l na plantica.pl. Oferujemy szeroki wybór wysokiej jakości filtrów, które skutecznie oczyszczają wodę w Twoim akwarium. Nasze filtry zapewniają doskonałą filtrację mechaniczną i biologiczną, eliminując zanieczyszczenia i toksyny, co przyczynia się do zdrowego środowiska dla Twoich ryb i roślin. Znajdziesz u nas renomowane marki i różne modele, dostosowane do Twoich potrzeb. Wybierz nasze filtry wewnętrzne i ciesz się czystą i klarowną wodą w swoim akwarium. Zapraszamy do zakupów na plantica.pl!

Aktywne filtry

Równowaga biologiczna w akwarium - co to takiego?

Wielu z nas słyszało już gdzieś pojęcie równowagi biologicznej. Nie oznacza to, że każdy wie, co kryje się za tym pojęciem. Pokrótce wyjaśnimy to na przykładzie domowych akwariów.

Akwarium to zamknięty ekosystem. Oznacza to, że obieg materii w naszym akwarium jest ograniczony, i w dużej mierze zależny od nas. Aby utrzymać wodę w odpowiedniej czystości, musimy spełnić kilka kluczowych kryteriów.

Na wstępie musimy zaznaczyć, że woda w akwarium jest dla ryb tym czym czyste powietrze dla nas - ludzi.

Ryby, które żyją w akwarium, jedzą, a co oczywiste, trawią i wydalają. Akwarium, w którym nie ma procesu odpowiedzialnego za rozkładanie związków przemiany materii, nie pociągnie zbyt długo, a już na pewno nie w zdrowiu i urodzie. Z każdym dniem następował będzie proces degradacji wody w akwarium. W końcu jakość tej wody będzie tak zła, iż nie będzie się nadawała do trzymania w niej jakichkolwiek organizmów wodnych.

A zatem, co zrobić aby utrzymać wodę w akwarium w należytej kondycji, przyjazną dla organizmów zamieszkujących nasze zbiorniki? Generalnie to proste. Akwarystyka oferuje nam szereg urządzeń, których zadaniem jest przywrócenie wody w akwarium do stanu bliskiemu pierwotnemu.

Tutaj od razu należy zaznaczyć. Nie da się prowadzić poprawnie akwariów bez regularnej podmiany wody. Jest to proces, którego nie możemy pomijać. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zbliżyć się do odtworzenia naturalnych procesów zachodzących w naturze.

Filtracja w zbiorniku jako podstawa funkcjonowania ekosystemu.

Filtr nie służy jedynie do 'przerzucania' wody w akwarium. najważniejsze jego funkcje są niewidoczne gołym okiem. Filtry akwariowe działają na kilku płaszczyznach. Mechanicznej, biologicznej i chemicznej.

Każdy z tych etapów spełnia nieco odmienną funkcję w procesie filtracji. Niemniej jednak, na większości dostępnych wkładów, w które wyposażone są filtry akwariowe osiadają się bakterie.

Bakterie na ogół kojarzone są z czymś złym, czymś, czego bardzo chcemy pozbyć się z akwarium. W tym przypadku - nic bardziej mylnego. Bakterie te są odpowiedzialne za najważniejszy etap filtracji, czyli rozkładanie toksycznych związków przemiany materii na produkty mniej zagrażające życiu mieszkańców akwarium, łatwiejsze do ich usunięcia ze zbiornika, i do skonsumowania przez rośliny, czy korale.

To od ilości i różnorodności tychże bakterii zależeć będzie niezawodność naszego filtra. Wybierając wypełnienie jakie będzie posiadał nasz filtr, niezależnie, czy będzie to gąbka, czy wkład ceramiczny, szukajmy medium, które oferuje największą powierzchnię filtracyjna na m3 takiego wkładu. Takie podejście zagwarantuje nam, że nasz filtr wewnętrzny do akwarium ma możliwie największą osiągalną dla nas wydajność oczyszczania wody.

Filtr wewnętrzny do akwarium.

W poniższym tekście oprzemy się wyłącznie o filtry wewnętrzne do akwarium. Nie będziemy poruszać tematyki filtra zewnętrznego, filtra kaskadowego i tak zwanego sumpa.

Filtr wewnętrzny do akwarium składa się z wydajnej pompy, przeznaczonej daną mocą do rekomendowanej objętości zbiornika. Producent każdego urządzenia tego typu stara się zaoferować gamę produktów, która sprosta wymaganiom większości akwarystów. Dodatkowo, producent wyposażył filtr wewnętrzny do akwarium w pojemnik, czy inaczej kosz na wkłady. Na ogół, producent wyposaża swoje filtry wewnętrzne w gąbki, które są podstawowym medium filtracyjnym. Zdarza się jednak, iż któryś producent dodatkowo uzupełnia swoje filtry wewnętrzne o węgiel aktywny, czy ceramiczne medium filtracyjne, dedykowane do osiadania się bakterii.

Jak wybierać filtry wewnętrzne do naszych zbiorników.

Przede wszystkim musimy wybierać filtr wewnętrzny, który sprosta rozmiarom naszego akwarium i jego obsadzie.

Pompa, w którą producent wyposażył filtr wewnętrzny musi charakteryzować się odpowiednio dużą mocą, aby sprostać postawionym jej zadaniom. Przyjmuje się, że powinniśmy wybierać filtr, który jest w stanie przefiltrować pojemność naszego akwarium mniej więcej dziesięciokrotnie, a nawet i więcej. Tak zwana nadfiltracja zawsze jest mile widzianym zjawiskiem, choć nie ma też co przesadzać, aby nie uzyskać 'pralki' w zbiorniku.

Na ogół filtry tego typu to urządzenia o niewielkim apetycie na energię. Producent zwraca uwagę na to, aby oferowane urządzenia charakteryzowały się niskim poborem prądu. Niemniej jednak, warto zwrócić na to uwagę.

Filtr wewnętrzny i jego montażu również nie powinny sprawiać nam trudności. Zwróćmy uwagę na trwałość konstrukcji, i jakość użytych materiałów. Te dwa czynniki będą decydowały o tym, czy filtr oprze się przemijającym latom, wciąż oferując nam wydajną i niezawodną pracę.

Dobrze aby samo urządzenie nam się podobało, i pasowało do wystroju naszego akwarium, nie przyćmiewając aranżacji swoją wielkością, kształtem, czy kolorystyką.

Jeśli z jakiegoś powodu mają Państwo problem z doborem odpowiedniego urządzenia, załoga naszego sklepu z chęcią pomoże w wyborze idealnego filtra do Państwa zbiornika.