Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 93,00 zł - 1 092,00 zł

Marka

Marka

T8 led

15 produktów

Wyświetlono 1-15 z 15 produktów
Aktywne filtry

Świetlówka T8 LED to nowoczesne źródło światła, które poprawi walory estetyczne akwarium, a przy tym zapewni harmonijny wzrost nawet wymagającym roślinom wodnym. Za jej instalacją przemawiają także inne argumenty: uniwersalność, dobra żywotność, niski pobór prądu i łatwość instalacji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie LED?

Lampy zewnętrzne LED charakteryzują się niskim poborem mocy. Emitując tą samą ilość światła, zużywają średnio o połowę mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami. Przy oświetleniu akwarium przez kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie może to mieć odczuwalne znaczenie ekonomiczne. Model dopasowuje się do konkretnego zbiornika zwracając uwagę nie tylko na rozmiary, ale także na moc i temperaturę barwową. Wydajność świetlna nie spada z czasem (tak się dzieje ze zwykłymi świetlówkami, które po roku oddają nawet o połowę mniej światła).

Jak dostosować moc oświetlenia do pojemności zbiornika?

Akwaria w zależności od preferencji roślin i wymagań ryb można podzielić na słabo oświetlone (do 0,3 W/l), normalnie oświetlone (0,3-0,5 W/l), mocno oświetlone (0,5-0,8 W) i bardzo mocno oświetlone (nawet 0,8-1 W/l). Skrajne granice są rzadko stosowane (np.: w akwariach biotypowych lub specjalistycznych). Słabo oświetlone akwarium nie gwarantuje prawidłowego wzrostu roślin, bardzo mocno oświetlone może powodować stres ryb. Warto zwrócić uwagę także na temperaturę barwową. W tradycyjnych akwariach słodkowodnych współczynnik często oscyluje w granicach 6500-8000 K, w akwariach morskich nawet powyżej 10000 K.

Autoregeneracja chroniąca przed spadkiem wydajności

Nowoczesne oświetlenie lamp LED mają innowacyjne opcje: jeśli pojedyncze diody wypalą się z czasem, ich rolę przejmują diody sąsiednie (przez zwiększenie swojej mocy). Takie rozwiązanie gwarantuje długą żywotność LED przy zachowaniu pełnej wydajności. Inny system autoregeneracji polega na uruchomieniu dodatkowych diod, nie wykorzystywanych do momentu awarii.