Pojemniki na rośliny

11 produktów

Wyświetlono 1-11 z 11 produktów
Aktywne filtry

Optymalnym rozwiązaniem w uprawie roślin w oczku wodnym i stawie jest posadzenie ich w pojemnikach. Dzięki takiemu rozwiązaniu wygodniej można przeprowadzać poszczególne zabiegi pielęgnacyjne, korzenie są odpowiednio dotlenione, a bardziej wrażliwe gatunki bez problemu przenosi się do pomieszczenia przed nadejściem mrozów. Pytanie tylko: jakie doniczki wybrać?

Doniczki ażurowe – podstawowy asortyment w uprawie roślin wodnych

Rośliny wodne uprawiane w oczkach wodnych i stawach rządzą się swoimi prawami. Oczywiście w pełni mrozoodporne, ekspansywne gatunki, takie jak pałka wąskolistna, sadzi się tradycyjnie w gruncie (w tym wypadku w podmokłym), rzadziej w pojemnikach pełnych, bez otworów (dla kontrolowania rozprzestrzeniania się). Jednakże wiele roślin najefektywniej rozwija się, a przy tym jest mniej kłopotliwa w uprawie pojemnikowej. Doniczki z roślinami mogą być przeniesione przed zimą do akwarium, to pozwala im przetrwać niekorzystny okres. Rośliny zaleca się sadzić w ażurowych pojemnikach, które umożliwiają przepływ wody (i cyrkulację powietrza), a tym samym zapobiegają gniciu korzeni. Poszczególne produkty różnią się wielkością i kształtem. Można dopasować je pod potrzeby konkretnego gatunku lub wieku rośliny. Z reguły są wykonane z tworzywa sztucznego i mają ciemną, nierzucającą się w oczy barwę (łatwiejsze maskowanie).

Jak sadzić rośliny w donicach?

Zieleń wodna ma indywidualne preferencje dotyczące podłoża, najczęściej jednak sadzi się je w mieszaninie piasku i gliny (nie wolno przesadzać z żyznością). Na dnie układa się ciężkie kamienie dla stabilizacji, na wierzchniej warstwie warto wysypać trochę piachu i żwiru. Pojemniki zaleca się owinąć workami jutowymi, włókniną lub innym materiałem przepuszczającym powietrze. Wtedy podłoże nie będzie powodowało zmętnienia wody. Pojemniki z reguły maskuje się kamieniami, aby oczko wodne lub staw wyglądały jak najbardziej naturalnie. Należy przy tym unikać kamieni wapiennych, które powodują wzrost pH wody.