Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Filtruj według

Cena

Cena

  • 3,00 zł - 106,00 zł

Marka

Marka

Pojemniki na rośliny

Aktywne filtry

Oczko wodne w przydomowym ogrodzie.

Posiadając piękny, bujnie zarośnięty ogród, szukając dodatkowych elementów wystroju, które mogłyby się w nim znaleźć, często decydujemy się na oczko wodne pełne roślin wodnych. Oczka wodne, pięknie uzupełnione obecnością roślin wodnych, to niewątpliwie jedna z najbardziej atrakcyjnych form urządzenia naszego  ogrodu.  Oczka pozwalają na nadanie nico bardziej naturalnego, i dzikiego zarazem, charakteru naszej działce. Oczka wodne to również wspaniałe miejsce do odpoczynku po ciężkim dniu. Możliwość zasiądnięcia przy brzegu oczka, obserwowaniu leniwie poruszających się w nim ryb, roślin, czy płazów, to doskonały sposób na relaks w ciągu dnia, czy wieczora. Oczko wodne to możliwość obcowania z naturą, tym bardziej, iż obecność sadzawki sprzyja pojawieniu się zwierząt, które wcześniej nie zaglądały do naszego ogrodu. Obecność płazów, czy gadów, sprzyja kontrolowaniu ilości owadów i gryzoni w naszym ogrodzie, a które nierzadko są powodem szkód na naszej zieleni.

Nie tylko wodą oczko wodne żyje.

Oczko wodne to nie tylko rezerwuar wodny. Dobrze zagospodarowane oczko wodne, z zachowaniem obfitości roślin wodnych, to ekosystem, który z czasem zaczyna żyć własnym życiem. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o wszystkie najważniejsze aspekty jego  funkcjonowania. Prawidłowo pielęgnowane oczko wodne to nie tylko ozdoba naszego  ogrodu, ale również piękny, zdrowy, doskonale funkcjonujący ekosystem, z czasem, w wielu kwestiach, samowystarczalny. Specjalne miejsce, które skupia życie w naszym ogrodzie. Aby mogło tak się stać, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Na pewno będzie to sama woda i jej jakość. Na jakość wody wpływa kilka różnych czynników. Będą to między innymi wielkość zarybienia akwenu, częstotliwość i obfitość karmienia ryb, filtr oraz jego wydajność, a także ilość i rodzaj roślin wodnych. Istnieje ścisły związek między zwierzętami, roślinami, a jakością wody jak i całego posiadanego ekosystemu. Żywe rośliny są doskonałym, i bardzo silnym wsparciem dla naszego oczka wodnego.

Rośliny wodne do oczka wodnego.

Obecność roślin wodnych do oczka wodnego jest kluczowa dla jego prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście, rośliny to nie tylko naturalny, biologiczny filtr naszego akwarium, ale także i żywa, zmieniająca się dekoracja. Oczka, które posiadają w sobie szereg roślin wodnych są dużo bardziej przyjemne w odbiorze aniżeli jałowe, puste oczka wodne, które są tylko ‘pojemnikiem’ dla ryb. Rośliny wodne stanowią również miejsce schronienia dla ryb i innych zwierząt wodnych. Jeśli któryś z gatunków ryb rozmnoży się w naszym oczku, naryb znajdzie schronienie wśród korzeni, łodyg i liści roślin. To samo zadzieje się w przypadku gadów, płazów, czy ptaków, które zawitają z czasem do naszego oczka wodnego.

Trzymanie dużej ilości roślin wodnych, sadzonych w specjalne kosze do roślin, znacząco wspiera nasze filtry. Oczko wodne, w którym ilość roślin wodnych jest niewystarczająca, staje się dużym obciążeniem, które powoduje, iż filtry mają dużo większą pracę do wykonania. Filtry zapychają się szybciej. Takie filtry tracą na swojej wydajności dużo szybciej, niż powinno mieć to miejsce. Dlatego obecność roślin wodnych jest tak ważna dla naszego  oczka, aby filtry mogły pracować efektywnej. W takiej sytuacji, kiedy ilość roślin wodnych jest spora, filtry pracują efektywniej, szybciej, ciszej.

Hodowla roślin wodnych a oczka wodne – jak?

Hodowla roślin wodnych w oczku wodnym nieco różni się od hodowli roślin wodnych w akwarium. Nie są to wielkie i diametralne różnice, ale mimo to należy o nich pamiętać, i stosować się do nich. Najważniejsza z różnic to pojemniki na rośliny do oczek wodnych. Roślin wodnych do oczka nie sadzimy bezpośrednio w podłoże. Rośliny wodne do oczek dostępne w handlu na ogół nie są w stanie przeżyć zimy w naszym klimacie, i należy je zimować w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Dlatego też stosuje się specjalne kosze do sadzenia roślin wodnych do oczka. Wykonując zakupy do oczka należy o tym pamiętać, aby zaopatrzyć się w specjalne kosze do sadzenia roślin. Specjalne kosze do sadzenia roślin przypominają z wyglądu doniczki, ale nie są nimi w całkowicie. Podstawowa różnica to ażurowa konstrukcja koszy. Taki kosz posiada całą masę otworów, które mają konkretne zadanie do zrealizowania. Otwory, które posiada kosz do sadzenia roślin mają za zadanie umożliwić swobodną cyrkulację i obieg wody wewnątrz koszy. Cyrkulacja wody wewnątrz koszy ma na celu napowietrzyć i nawozić korzenie roślin wodnych. Gdyby korzenie roślin wodnych były w całości przykryte piaskiem, gliną i mułem, doszłoby do ich uduszenia, a finalnie zgnicia roślin widnych. Specjalny kosz / kosze do sadzenia roślin musi być wykonany z odpowiednio wytrzymałego tworzywa, aby kosz nie rozpadł się po krótkim czasie, co mogłoby mieć miejsce z racji samej konstrukcji jaką mają specjalne kosze do roślin, a do tego  miejsca jej przebywania, oraz ciągłemu poddawaniu promieniom słońca.

Proces sadzenia roślin wodnych w specjalne kosze do roślin w oczku wodnym.

Sadzenie roślin w oczku należy rozpocząć od zaplanowania ich umiejscowienia w sadzawce. Zanim to zrobimy, musimy zapoznać się wymaganiami, które ma konkretny posiadany przez nas gatunek roślin wodnych.  Jedne z roślin preferują obecność w niższych partiach wody, inne bliżej powierzchni, a jeszcze inne gatunki, to rośliny pływające, których nie sadzimy. Są również rośliny, które sadzimy tylko w podmokłym podłożu, ale nie bezpośrednie w oczku wodnym. Kiedy znamy już wymagania gatunkowe naszych roślin wodnych, możemy przystąpić do sadzenia tychże roślin wodnych w specjalne kosze do roślin, a następnie do sadzawki. Z praktycznego punku widzenia wiemy, iż dobrym pomysłem jest wyłożenie koszy wyściółką jutową, która zapobiega przedostawaniu się zasypu z kosza do kolumny wody, a tym samym jej zmętnieniu. W sytuacji, kiedy już dokonaliśmy sadzenia roślin, ale nie użyliśmy wyściółki jutowej na samym początku, możemy użyć jej na samym końcu, aby owinąć nią kosze do roślin, w których znajdują się rośliny. Następnie wkładamy do środka kilka kamieni, dla stabilizacji, aby kosz stabilnie spoczywał na dnie oczka. Potem dodajemy mieszankę piachu, żwiru oraz gliny. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z żyznością, gdyż można tym samym sprowokować glony, a wtedy nasze filtry mogą sobie nie poradzić z oczyszczaniem wody. Kiedy glony zdominują zbiornik, filtry stracą na wydajności. W takiej mieszance umieszczamy nasze rośliny wodne. Pamiętajmy aby oczyścić korzenie, kłącza, czy bulwy z martwych resztek, które mogłyby zapoczątkować procesy gnilne w naszym oczku, i znowu – mocno obciążyć biologicznie nasze filtry. Kiedy rośliny są już posadzone, zasypane podłożem, na samej górze również układamy kilka kamieni, dla zamaskowania samej doniczki. Tak przygotowany kosz z rośliną wkładamy ostrożnie, i powoli, do oczka wodnego. Pamiętajmy, aby zakupy nie obejmowały kamieni wapiennych, które mogłyby spowodować wzrost pH w naszym oczku. Taki sposób sadzenia roślin w kosz do tego przeznaczony pozwoli, nam na łatwe umiejscowienie ich w oczku wodnym, i równie łatwe ich wyciągnięcie z oczka na okres zimowy. Zakup koszy będzie dla nas dużym ułatwieniem, oraz pozwoli nam jeszcze efektywniej hodować rośliny wodne. Kiedy decydujemy się na zakupy wybranych roślin wodnych do naszego oczka, przygotujmy zakupy tak, aby odpowiednio dobrać gatunki roślin, ich rozlokowanie w oczku wodnym, a dla samych roślin odpowiednie, specjalne kosze do roślin. Specjalne kosze do roślin pozwolą nam oszczędzić sobie mnóstwo zachodu w przyszłości.