Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 15,00 zł - 159,00 zł

Marka

Marka

Liczniki bąbelków

16 produktów

Wyświetlono 1-16 z 16 produktów
Aktywne filtry

Licznik bąbelków pozwala na precyzyjny monitoring ilości dwutlenku węgla dostarczanego do akwarium. Poszczególne modele różnią się materiałem wykonania, technologią i wielkością, zasada działania pozostaje jednak niezmienna. To niezbędny sprzęt w przypadku wspomagania roślin węglem. Niedobór pierwiastka spowalnia wzrost, nadmiar może być szkodliwy dla ryb (i innych zwierząt).

Wpływ CO2 na życie w akwarium

Wzbogacanie wody CO2 jest coraz popularniejsze w akwariach hobbystycznych. Dwutlenek węgla nie jest już traktowany jako „zło konieczne”, lecz wrócił na właściwe sobie miejsce. Węgiel to ważny budulec dla roślin biorący udział w głównym procesie zachodzącym w komórkach – w fotosyntezie. Przy dużym zagęszczeniu zieleni w zbiorniku i małej ilości ryb czy krewetek może dojść do deficytu węgla w wodzie. CO2 dostarcza się na różne sposoby, jednym z najskuteczniejszych metod jest zakup zestawu, w skład którego wchodzi butla z gazem, zawory (dławiący i przeciwzwrotny), dyfuzor i właśnie licznik bąbelków. Ostatnie urządzenie nie służy do dozowania CO2, tylko mierzy bąbelki w akwarium. Dzięki temu można ustalić optymalne dawki pod uprawę roślin. Tym samym oszczędza się gaz i nie dopuszcza do niekorzystnych skutków ubocznych. Jeśli w słabo napowietrzonej wodzie jest nadmiar CO2, może dochodzić do śnięcia ryb. Pierwszym niepokojącym objawem jest szybsze oddychanie ryb i pływanie blisko powietrzni. Licznik bąbelków pomaga zapobiec takiej sytuacji.

Jak wybrać licznik bąbelków?

Z reguły liczniki bąbelków wykonane są z tworzywa sztucznego bądź szkła. Te drugie są bardziej estetyczne. Sprzęt instaluje się na zewnątrz – przytwierdzając do szyby akwarium. Należy zalać go wodą (musi mieć oczywiście kontakt z wodą w akwarium, aby na bieżąco pokazywać pomiary). Najlepsze modele potrafią „wyłapywać” nawet 10-15 bąbelków na sekundę.