Zamów Kartę podarunkową

  

Oczko wodne

Oczko wodne

Oczko wodne

2557 produktów

Wyświetlono 1-24 z 2557 produktów

Aktywne filtry

Oczko wodne w ogrodzie.

Oczko wodne w ogrodzie to także miejsce do którego chętnie zawitają pszczoły, dzikie ptaki,żaby. Twój dom zyska wspaniałe miejsce do wypoczynku - ogród tętniący życiem. Od tej pory możliwe będzie opalanie się nad brzegiem własnego zbiornika wodnego. Oczka wodne stwarzają bardzo rozbudowany ekosystem. Woda to miejsce życia wielu organizmów o których istnieniu nie mamy pojęcia. Stosujmy więc tylko preparaty bezpieczne dla życia flory i fauny. Na pewno środowisko odwdzięczy się nam bujnie rozwiniętą roślinnością i rybami w doskonałej kondycji. Ogród zyska niebagatelną ozdobę. Jak cieszyć się z oczka wodnego w ogrodzie ? Jakich używać preparatów do jego pielęgnacji ? Czy oczka wodne mogą być bezobsługowe ? Posiadasz ogród i nie wiesz jak zabrać się za budowę oczka wodnego ? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie Państwo w tekście. Budowa oczka to nic trudnego. Z nami również zagospodarujesz swój ogród. Zapraszamy do lektury !

Oczko wodne w ogrodzie. Jakie wybrać miejsce ?

Oczko wodne w ogrodzie to marzenia wielu miłośników przyrody. Jakie wybrać miejsce by budowa oczka nie sprawiła nam problemów ? Oczko wodne powinno być położone z dala od drzew liściastych i krzewów. Liście i owoce będą wpadać do wody, znacznie pogarszając jej jakość. Niecka powinna być umieszczona w najniższym miejscu ogrodu. Oczko wodne w ogrodzie należy umiejscowić blisko źródła wody by w razie potrzeby uzupełnić jej poziom. Ogród to idealne miejsce by odpoczywać w nim nad brzegiem oczka.

Zakładanie oczka wodnego, czyli jak zrobić oczko wodne

Oczka wodne to niezwykle urokliwe zbiorniki wodne ozdabiające ogród. Budowa oczka wodnego nie należy do rzeczy trudnych jednak warto zaplanować sobie na nią przynajmniej 2-3 dni. Oczko wodne powinno mieć głębokość przynajmniej 1,2m - pozwoli to rybom przezimować. Kształt oczka nie ma większego znaczenia. Pamiętajmy jednak, że posiadając ryby oczko wodne powinno mieć ok 4-5 m3. Zaczynamy od obrysu oczka. Następnie przystępujemy do wykopu. Gdy mamy już przygotowaną dziurę, wykładamy ją włókniną oraz dobrej jakości folią EPDM. Brzegi oczka wykładamy dużymi kamieniami. Zapobiegają zsuwaniu się folii. Wreszcie przystępujemy do montażu pompy na dnie zbiornika, doprowadzamy węże do filtra znajdującego się na brzegu. Instalujemy kamienie do napowietrzanie na dnie. Pompę napowietrzającą montujemy zaś w niewidocznym i suchym miejscu. Możemy przystąpić do napełnienia oczka wodą. Po zapełnieniu 1/3 objętości zaczynamy sadzić rośliny. Lilie wodne dobrze jest umieścić w specjalnych koszach. Uruchamiamy urządzenia elektryczne, dodajemy bakterie. Oczko wodne w ogrodzie gotowe !

Mały ogród a oczko wodne ? Zakup gotowego oczka to świetny pomysł !

Jeśli masz mały ogród odpowiednie będzie dla Ciebie oczko wodne plastikowe. Budowa oczek tego typu jest bardzo prosta. Zaczynamy ! Wykop nieco większą dziurę niż zakupiona niecka. Wykonana jest z materiału pvc będzie więc odporna na warunki atmosferyczne. Plastikowe oczka wodne są zbyt płytkie na zimowanie ryb. Ogród nie jest więc dla nich miejscem całorocznym. W sezonie jesiennym ryby należy odłowić i trzymać np w piwnicy. Oczka wodne po wkopaniu należy jedynie wypoziomować i uzupełnić wodą. Do ich filtracji najczęściej używa się pomp wodnych z lampą UV. Popularne są także lampki ogrodowe podświetlające fontannę. Ogród wieczorami nabierze pięknych kolorów dzięki podświetlanej fontannie. Oczka wodne w ogrodzie to idealne miejsce na wypoczynek. Blisko zbiornika wodnego można rozłożyć koc i na łonie natury podziwiać kwitnące rośliny.

Jak serwisować oczko wodne ?

Sezon oczkowy rozpoczyna się najczęściej w marcu/kwietniu, gdy temperatura wody przekracza 10 °C. To dobry czas by przy pomocy odkurzacza wodnego usunąć nadmiar mułu z dna. Oczko wodne wyłożone folią można wyczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej. Jest to również odpowiedni czas na instalację pomp i filtrów, które zimą nie były podłączone. Jeśli posiadamy lampę UV, każdej wiosny należy wymienić w niej żarnik.

Oczka wodne na starcie sezonu należy zasypać bakteriami nitryfikacyjnymi. Pomogą nam na starcie oczyścić wodę i usunąć szkodliwe związki azotowe. Należy pamiętać, że zawsze gdy dolewamy do oczka wodę z wodociągu trzeba odpowiednio ją uzdatnić. Zdecydowanie do tego celu polecam produkty firmy Hydroidea. Są w pełni biodegradowalne i bezpieczne dla wszystkich mieszkańców oczka wodnego.

Niezbędny sprzęt do oczka wodnego.

Zakładając oczko wodne należy pamiętać, że ryby do życia potrzebują tlenu. Konieczne jest więc jego odpowiednia filtracja i napowietrzanie.

Urządzenia jakie powinniśmy mieć w oczku wodnym :

Pompa do oczka wodnego

Odpowiedzialna jest za tłoczenie wody i wymuszanie jej obiegu. Zasila filtry, kaskadę oraz pełni funkcję fontanny. Pamiętajmy, że pompa w oczku wodnym musi pracować bez przerwy. Wybierzmy więc urządzenie energooszczędne o maksymalnie dużej wydajności.

Filtr do oczka wodnego

Oczyszcza wodę z zanieczyszczeń takich jak liście, odchody ryb, resztki pokarmu. Filtr wyposażony jest we wkłady biologiczne oraz gąbki. Tylko jego regularne czyszczenie pozwoli na utrzymanie dobrych warunków w oczku wodnym.

- Skimmer

Samoczynnie pływająca po tafli woda pompa. Głównym zadaniem skimmera jest usunięcie zanieczyszczeń z tafli wody. Oczka wodne znajdujące się blisko drzew koniecznie muszą zostać wyposażone w to urządzenie. Jeśli mamy więc ogród z duża ilością wysokich roślin przemyślmy zakup skimmera.

Napowietrzacz do oczka wodnego

Często zapomniane, jednak naszym zdaniem najważniejsze urządzenie. To właśnie on nie pozwala zimą na skucie oczka lodem. Latem zaś dostarcza rybom niezbędnego tlenu.

Uwaga !

Oczka wodne wyposażone w kaskadę nie wymagają dodatkowego napowietrzania. Spływająca z góry woda w wystarczający sposób dostarcza tlen do oczka wodnego w ogrodzie.

Lampa UV

Urządzenie, którego zadaniem jest za pomocą promieni ultrafioletowych zabijanie bakterii oraz zarodników glonów. Przydaje się zwłaszcza w oczkach, które przez większą część dnia narażone są na promienie słoneczne. Najlepsze urządzenie do usuwania zielonej wody.

- Elektrolizer miedzi

Oczka wodne powyżej 30.000l często spotykają się z nadmiernym rozrostem glonów nitkowych. Złotym środkiem do walki z tego typu glonem jest elektrolizer miedzi. Efekt pracy tego urządzenia widać już po 24h. Elektrolizer to gwarancja krystalicznie czystej wody bez glonów !

- Odkurzacz

Przydatny zwłaszcza wiosną i latem. Dzięki niemu w łatwy sposób możemy usunąć z wody szczątki roślin, resztki pokarmu. Doskonale radzi sobie z likwidacją mułu osadzającego się na dnie. Warto wybrać urządzenie posiadające przynajmniej 1600W oraz możliwość pracy ciągłej. Wodę z dna można wykorzystać do podlania roślin. Ogród zyska dzięki temu naturalny nawóz. Kategorie jakimi należy się kierować wybierając odkurzacz do zbiornika wodnego to duża moc oraz możliwość pracy stałej.

Wszystkie niezbędne urządzenia do budowy oczka wodnego, sprzęt oraz rośliny znajdziesz na stronie sklepu www.plantica.pl Oferta obejmuje również folię do budowy oczka. Jeśli przeraża Cię budowa oczka wodnego i ogrodu - nie martw się, budowy, aranżacje, oczka wodne to nasz chleb powszedni. Zaprojektujemy ogród, dobierzemy odpowiednie rośliny. Budowa oczka wodnego w naszym wykonaniu trwa od 2 do 10 dni. Budowa stawu jest zaś bardziej czasochłonna i trwa do miesiąca czasu. Ogród pozostanie w nienaruszonym stanie wzbogacony o nowoczesne oczka wodne. Brzegi oczek wodnych obsadzamy dużą ilością roślin. Rośliny odbywają bardzo istotną rolę. Rośliny są elementem filtracji - pochłaniają szkodliwe substancje. Ogród zyska dzięki nim wiele nowych odmian roślin błotnych i wodnych.

O czym jeszcze należy pamiętać ?

Dbając o zdrowie mieszkańców naszego zbiornika, oczko wodne należy badać testami kropelkowymi do wody. Dzięki nim sprawdzimy czy jakość wody jest w normie. Pozwalają również określić zawartość mikroelementów, które są niezbędne do wzrostu roślin w oczku. Przynajmniej raz w miesiącu do oczka należy dodawać bakterie nitryfikacyjne. Oczko wodne w ogrodzie zwłaszcza na początku wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Na początku warto oprócz wspomnianych bakterii dodać preparat zapobiegający powstawaniu glonów. Oczko wodne w ogrodzie ma cieszyć swoim wyglądem warto więc zaopatrzyć się w siatkę do wyławiania nieczystości.

Producenci sprzętu do oczek wodnych.

Bez dwóch zdań wiodącą firmą oferującą sprzęt do oczka wodnego jest firma Oase. Jeśli szukasz niezawodnego sprzętu na lata - wybór jest prosty ! Są to najwyższej jakości produkty do oczek od 300 litrów do nawet kilkunastu milionów m3 objętości. Jako jedyna firma na rynku udziela pisemnej gwarancji czystej wody na oferowane przez siebie produkty. Budowa oczka z firmą Oase to czysta przyjemność. Firma ta oferuje kompleksowy projekt oraz budowę ogrodu. Zdecydowanie tańszym producentem sprzętu do oczka wodnego jest polska firma Aquael. Wyróżnia ją dobry stosunek ceny do jakości oferowanych produktów.