Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 7,00 zł - 12,00 zł

Marka

Marka

Mchy i wątrobowce

2 produktów

Wyświetlono 1-2 z 2 produktów
Aktywne filtry

Mchy i wątrobowce to jedne z najpiękniejszych roślin wykorzystywanych do ozdoby akwariów zarówno tych tropikalnych, jak i zimnowodnych. W zbiornikach, w których hoduje się krewetki, są pozycją wręcz obowiązkową. Ich zastosowanie jest wszechstronne, nadają się do dekoracji różnych stref zbiornika. Akwarium z mchami wygląda efektownie i naturalnie. W dodatku mchy są schronieniem dla małych ryb i krewetek.

Jak wykorzystywać mchy akwariowe?

Mech w akwarium zazwyczaj „zasiedla” dno lub środkową strefę, rzadziej górną. Można go umieszczać bezpośrednio w podłożu, np.: przyczepiając żyłką lub nitką do większych kamieni lub montować na korzeniach lub innych elementach. To grupa roślin, którą można wykorzystać nawet do stworzenia „obiektu” przypominającego bonsai - jeśli posiada się odpowiednio cienki i rozgałęziony korzeń. Do tego celu najlepiej nadają się zwarte gałęzatki, wątrobowiec w akwarium też może pełnić podobną funkcję. Dokładne zastosowanie zależy poniekąd od gatunku. Do popularnych mchów należy m.in. mech Java Moss, Pelia, Taiwan Moss, China Moss i wspomniana powyżej gałęzatka kulista. Mech w akwarium może posłużyć nawet do założenia gęstego, zielonego „dywanu” - w tym wypadku najlepiej sprawdzi się Phoenix Moss.

Jakie wymagania mają mchy?

Mchy mają stosunkowo niewielkie wymagania i można je uprawiać zarówno w małych, jak i dużych akwariach. Trzeba jednak wcześniej przetestować, czy nie będą niszczone przez ryby - niektóre z nich np.: złote rybki i brzanki wykazują pewne zapędy do tego. Rośliny radzą sobie nawet przy słabym oświetleniu. Zaleca się je jednak regularnie przycinać, aby światło równomiernie docierało do drobnych delikatnych pędów. Zapewni to atrakcyjny, kompaktowy pokrój i ograniczy gnicie od środka. Mchy i wątrobowce wymagają czystej wody, w tej mocno zanieczyszczonej produktami przemiany materii ryb (czy innymi związkami) zarastać mogą brzydkimi, szkodliwymi glonami, np.: w postaci czarnych strzępek. W dobrych warunkach mech szybko się rozmnaża i z czasem można nim dekorować kolejne strefy w akwarium lub inne zbiorniki.