Zamów Kartę podarunkową

  

Akwarystyka morska

Akwarystyka morska

Filtruj według

Cena

Cena

  • 20,00 zł - 163,00 zł

Marka

Marka

Zeolit akwarium morskie

Aktywne filtry

Zeolit akwarium morskie

Zeolit jest jednym z najtańszych wkładów filtracyjnych do akwariów słodkowodnych i morskich. Przez wielu ten produkt jest nadal niedoceniany. Zeolit to wkład, który usuwa z wody amoniak. Dzięki temu w akwarium z dużą ilością ryb możemy uniknąć problemów z wysoką zawartością azotanów i śmiertelnie groźnego dla ryb amoniaku. Amoniak i azotany w akwariach morskich jest bardzo niebezpieczny nie tylko dla ryb. Bardzo wrażliwe na te pierwiastki są także korale oraz ukwiały. Głównym zadaniem w akwariach morskich jest utrzymanie tych pierwiastków na jak najniższym poziomie. Preparaty w płynie dolewane do wody działają jedynie chwilowo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dołożenie zeolitu w filtrach zewnętrznych lub sumpach. Zeolit powinien być umieszczony w filtrach w takim miejscu, żeby można było go bez problemu z niego wyjąć. Wkład ten pochłania szkodliwe związki z wody w tym związki amoniaku i azotyny. Jest on jednak absorbentem co oznacza, że ma ograniczoną możliwość wchłaniania tych pierwiastków. Zeolit po pełnym nasyceniu się zaczyna oddawać do wody z powrotem wchłonięte pierwiastki. Posiadając wkład zeolit, akwarium morskie trzeba szczególną uwagę zwracać na wzrastający poziom azatonów w wodzie. Zeolit, by spełnił swoje zadanie musi być regularnie wymieniany. Po miesiącu wkład ten nadaje się do wyrzucenia i nie da się go już ponownie zregenerować. Do akwariów morskich powinniśmy używać zeolitu wysokiej jakości. Dobry produkt nie będzie miał żadnych negatywnych skutków dla naszego zbiornika. Zeolit wysokiej jakości wiąże także metale ciężkie i poprawia klarowność wody.

W jakich zbiornikach należy używać zeolitu?

Zeolit sprawdzi się przede wszystkim w akwariach, w których pływa duża ilość ryb. Ryby produkują bardzo duże ilości azotynów, które przez bakterie przekształcane są w azotany. Jest to forma azotu, która z wody może zostać usunięta jedynie przez dużą ilość szybko rosnących roślin, podmiany wody oraz wkładów do filtra, które absorbują ten pierwiastek. Ważne jest, by zeolit, którego chcemy użyć do akwarium wcześniej delikatnie przepłukać. Media filtracyjne często są dość mocno zabrudzone pyłem, który mógłby trafić do akwarium i spowodować zmętnienie wody. Wkłady chemiczne powinny także być obojętne na fosforany. Niektóre z nich potrafią dostarczać do wody ten pierwiastek, który może powodować namnażanie się glonów. Stosunek azotu do fosforu powinien w akwarium słodkowodnym wynosić 10:1. W akwariach morskich najczęściej dąży się do tego, żeby te pierwiastki były niewykrywalne na testach akwariowych. Na rynku istnieje bardzo dużo produktów do usuwania szkodliwych związków przemiany materii z wody. Większość z nich jest jednak bardzo droga. Z powodzeniem można je zastąpić dobrej jakości zeolitem. Zeolit może być także używany do wody w akwarium zapobiegawczo. Należy jednak co kilka dni sprawdzać czy poziom azotanów w wodzie akwariowej nie rośnie. Jeśli zobaczymy niepokojąco duży wynik na teście oznacza to, że zeolit należy jak najszybciej wymienić. Zeolitu nie należy umieszczać w filtrze zbyt dużo. Może on doprowadzić do wyjałowienia wody w akwarium. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest regularne sprawdzanie parametrów wody i nie przekraczanie zalecanej dawki zeolitu podanej przez producenta.

Czy zeolit stosuje się także poza akwarium?

Zeolit oprócz tego, że jest bardzo często używany do filtrów w akwariach stosuje się także do oczek wodnych. Ryby, które pływają w oczkach mają bardzo dużą przemianę materii. Zeolit jest więc niezbędnym wkładem do każdego oczka wodnego. Najlepszym rozwiązaniem jest wsypanie zeolitu do siatki o delikatnych oczkach przez które ten wkład nie przeleci. Dzięki temu będziemy mieli swobodny dostęp do tego wkładu. Najlepiej umieścić go w filtrze na samej górze, będzie można go bardzo szybko wyjąć i wymienić. W przypadku oczek wodnych uznaje się, że na 1m3 należy dodać 1kg zeolitu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w filtrze. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe zeolit można wysypać w strefie przybrzeżnej oczka wodnego lub np. na strumieniu. Ten wkład wymaga dość silnego przepływu wody.

Zeolit w filtrze do akwarium morskiego

Do filtracji akwariów morskich najczęściej używa się sumpów. Są to filtry wykonane z akwarium, które ma wklejone kilka szklanych przegród. Dzięki nim można oddzielić od siebie poszczególne produkty do filtracji. Sump jest bardzo prosty w budowie, swoją przewagę osiąga dzięki dużej ilości miejsca na media filtracyjne. Swoją objętością kilkukrotnie przewyższa filtry kaskadowe oraz kubełkowe. Dużą jego przewagą jest także prostota w obsłudze takiego filtra. Każdy wkład można w ciągu kilku sekund wyjąć z filtra i wymienić. Zeolit do sumpa należy włożyć do przedostatniej komory filtracyjnej. Woda przepływająca przez ten wkład powinna być już oczyszczona mechanicznie. Zeolit należy do naturalnych wkładów filtracyjnych, bez obaw może być więc używany w każdym typie akwariów, nawet morskich. Wkład ten będzie skuteczny jedynie jeśli zapewnimy przez niego odpowiedni przepływ wody. Proces usuwania amoniaku z wody nie trwa długo, zeolit może przyjąć jednak ograniczoną ilość tego pierwiastka. Jeśli mamy wysokie zawartości amoniaku lub azotynów w wodzie nie należy dokładać zbyt dużej ilości zeolitu, ponieważ znaczna zmiana parametrów wody może zaszkodzić rybom. Używanie wyszukiwanych słów będzie zbędne, trzeba pamiętać, że ryby nie są przystosowane do skoków parametrów wody. Dotyczy to również sytuacji, w której parametry wody ulegną znacznej poprawie.

Dodatkowe zastosowania zeolitu w oczku wodnym

Zeolit oprócz swoich właściwości absorpcyjnych może spełniać także funkcję dekoracyjnego żwiru w oczku wodnym. Stabilizuje on parametry wody w oczku wodnym. Dzięki temu zmniejsza się ilość glonów. Zeolit można także wykorzystać do sadzenia w nim roślin wodnych. Wkład o większej gradacji zapewni korzeniom roślin niezbędny przepływ wody. Rośliny będą szybciej się rozmnażały i dostarczą do oczka niezbędny dla ryb tlen. Zeolit dzięki temu, że wpływa korzystnie na parametry wody w oczku przyczynia się do walki z glonami. Mniejsza ilość azotu oraz fosforu powoduje, że glonom zaczyna brakować pożywienia i ustępują z naszego zbiornika. Wpływ na to ma oczywiście wiele czynników, jednym z nich jest właśnie zeolit. Oprócz zeolitu do filtracji wody w oczku wodnym niezbędne jest zastosowanie wkładów mechanicznych takich jak maty filtracyjne, szczotki oraz gąbki. To właśnie na nich zatrzymuje się większość zanieczyszczeń. Następnie woda powinna trafić do komory filtracyjnej z wkładem biologicznym. Tam odbywa się przemiana szkodliwych azotynów na mniej szkodliwe azotany, które można usunąć z wody np. dzięki nasadzeniu dużej ilości roślin. W akwenach słodkowodnych największą rolę odgrywa moczarka, rogatek oraz rośliny pływające takie jak: grążele, hiacynt, pistia. Rośliny pływające potrafią jednak bardzo szybko zdominować cały zbiornik.

Czy zeolit jest wkładem niezbędnym?

Zeolit nie jest wkładem, który koniecznie należy mieć w każdym zbiorniku. Jeśli w akwarium mamy małą ilość ryb, sporo roślin to wkład ten nie będzie potrzebny. Zdecydowanie warto jest używać tego produktu w akwariach z dużą ilością ryb, zwłaszcza takich, które są wrażliwe na wysoką zawartość NO2, NO3, NH4. W takich przypadkach dobrze jest mieć w zanadrzu opakowanie tego wkładu. Zwłaszcza, że nie jest to drogi produkt i na pewno zostanie on przez nas wykorzystany. W sklepie akwarystycznym Plantica mogą Państwo zakupić zeolit od wszystkich wiodących producentów oraz siatki, w których należy go umieścić. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Wkład filtracyjny do akwariów oraz oczek wodnych w sklepie Plantica.

Internetowy sklep akwarystyczny Plantica oferuje klientom szeroki wybór wkładów filtracyjnych. Znajdą Państwo u nas materiały filtracyjne zarówno do akwariów jak i oczek wodnych. Posiadamy oryginalne gąbki do filtrów lub produkty zamienne. Z produktów do filtracji biologicznej oferujemy przede wszystkim różnej wielkości gąbki, waty filtracyjne, a także bardzo popularne w oczkach wodnych maty kokosowe, maty japońskie czy szczotki filtracyjne, które są również wykorzystywane w sumpach. Oprócz wkładów mechanicznych dostępne są wkłady biologiczne: lawa wulkaniczna, ceramika, bio-wkład, także wkłady filtracji chemicznej do usuwania z wody nadmiaru gromadzących się pierwiastków. W naszym internetowym sklepie akwarystyczny znajdą Państwo wszystkie produkty do założenia oraz prowadzenia akwarium. Posiadamy asortyment nie tylko do akwariów słodkowodnych ale także i morskich. Składając zamówienie internetowe mogą Państwo liczyć na atrakcyjny system rabatowy oraz darmową wysyłkę po przekroczeniu kwoty 99 zł. Wyjątek stanowią jedynie akwaria oraz paczki przekraczające 30kg. Przesyłki wysyłane są zarówno do paczkomatów jak i na adres domowy podany przez klienta.