Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 7,00 zł - 22,00 zł

Marka

Marka

Rośliny akwariowe

58 produktów

Wyświetlono 1-24 z 58 produktów
Aktywne filtry

Akwarium, które z założenia ma odzwierciedlać podwodny świat pełen różnorodnego życia, powinno być obsadzone bujną zielenią. Rośliny akwariowe wymagają co prawda troski (nawożenie, sadzenie, przycinanie, usuwanie żółknących fragmentów, konieczność długiego doświetlania), za to odwdzięczają się na wielu płaszczyznach. Nie tylko dopełniają kompozycji, uspokajają. Poprawiają też wygląd każdej aranżacji, nadając jej naturalności a przy okazji optycznej głębi, ale mają także ważne znaczenie dla hodowli ryb (lub innych stworzeń).

Rośliny a życie w akwarium

Rośliny to naturalne filtry, które oczyszczają wodę ze szkodliwych związków pochodzących m.in. z produktów przemiany materii ryb, nadmiaru nawozów i rozkładających się resztek pokarmu. Dostarczają też tlenu. Dzięki zieleni woda w akwarium ma lepszą jakość, a podmiany wykonuje się rzadziej. Jednocześnie rośliny stanowią schronienie dla mniejszych i płochliwych ryb lub narybku. U niektórych gatunków mogą posłużyć do rozmnażania, np.: ryby wykorzystują je jako „konstrukcje” stabilizujące do budowy gniazd (prętnik, bojownik) lub po prostu składają na nich jaja. Rośliny w akwarium można także wykorzystać do maskowania sprzętu. Zieleń może być tylko dodatkiem lub całkowicie zdominować ekosystem wodny.

Wybór roślin do akwarium

Osobom początkującym zaleca się wybierać roślinki do akwarium łatwe w uprawie (anubias, żabienica, wgłębka). W przypadku większego doświadczenia można poeksperymentować z zielenią, wprowadzając przy tym gatunki o efektownych liściach (np.: przebarwiających się na czerwono lub fioletowo). Oczywiście w dalszym ciągu na pierwszym miejscu powinny znajdować się wymagania roślin (np.: temperatura), ilość wolnej przestrzeni,  a w przypadku akwariów biotopowych zgodność środowiskowa. W przypadku posiadania ryb, które lubią skubać rośliny (np.: brzanki) nie zaleca się uprawiać gatunków o drobnych, delikatnych liściach (np.: gałęzatek). Dopiero po spełnieniu tych warunków można kierować się własnym zmysłem estetycznym. Aranżacje tworzy się podobnie do rabat w ogrodzie. Niskie rośliny umieszcza się z przodu, średnie w środkowej części, wysokie z tyłu. Warto skorzystać także z roślin pływających, które są osłoną przed nadmiernie intensywnym oświetleniem. Jednocześnie Nie można z tym przesadzić. Nadmierne zacienienie może skończyć się zamieraniem innych gatunków.

Gdzie kupować roślinki do akwarium?

Zieleń powinno się nabywać w sprawdzonych źródłach, w przeciwnym wypadku może szybko zamierać. Lepiej także unikać wprowadzania roślin przyniesionych z naturalnych akwenów. Po pierwsze – nie nadają się do akwariów tropikalnych (jedynie zimnowodnych). Po drugie niosą ze sobą ryzyko stworzenia zagrożeń w zbiorniku – plagi ślimaków, wprowadzenia pasożytów czy nawet drapieżników. Dlatego renomowany, pewny sklep to podstawa. W swoim asortymencie posiadamy zróżnicowane gatunkowo rośliny (w tym mchy i wątrobowce) pochodzące z upraw in vitro, które można zastosować w różnorodnej „hodowli”. Poza pojedynczymi gatunkami warto skorzystać z zestawów. Niezbędników złożonych z roślin o podobnych wymaganiach siedliskowych.