Akwarystyka słodkowodna

Akwarystyka słodkowodna

Filtruj według

Cena

Cena

  • 100,00 zł - 10 602,00 zł

Marka

Marka

T5 led

36 produktów

Wyświetlono 1-24 z 36 produktów
Aktywne filtry

Świetlówki T5 led to jeden z najpopularniejszych typów oświetlenia stosowanego w akwarium. Są uniwersalne, mają szerokie zastosowanie, umożliwiają efektywną uprawę roślin i w naturalny sposób podkreślają aranżację. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze modelu?

Charakterystyka świetlówek T5 led

T5 led w porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami zużywają znacznie mniej energii emitując tą samą ilość światła. Pobór mocy może być mniejszy nawet o 50%, co przy wielogodzinnym i codziennym użytkowaniu ma duży wpływ na wysokość rachunków. Emitują światło skupione (a nie rozproszone), dlatego powinny posiadać dużą ilość punktów świetlnych. Taka technologia ma jednak swoje plusy – jest nim bardzo dobry współczynnik przenikania słupa wody. Dlatego moc światła nie spada tak mocno wraz z głębokością jak u świetlówek. Dzięki temu nawet niskie rośliny posadzone na dnie w głębokim akwarium są dobrze naświetlane. Dodatkową zaletą jest wydajność, mogą być użytkowane przez wiele lat bez obniżenia kluczowych parametrów.

Jak wybrać odpowiednie T5 led?

Głównym czynnikiem determinującym przydatność dostosowaną do pojemności zbiornika jest moc (W). Średnio zaleca się stosować 0,5-0,75W na każdy litr wody. Granice oczywiście są elastyczne, współczynnik może być nieco większy lub mniejszy w zależności od warunków (głębokość zbiornika, obsada) i potrzeb (wymagania roślin i ryb). W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową (K). W akwariach słodkowodnych często korzysta się z oświetlenia o temperaturze barwowej oscylującej w granicach 4000-10000K. Duże znaczenie ma oświetlenie 6500K zbliżone do światła dziennego. W akwariach morskich warto stawiać na t5 led przekraczające 10000K. Dobre modele są wyposażone w specjalne adaptery, które umożliwiają instalację w dowolnej oprawie oświetleniowej. Szeroka gama modeli pozwala na dostosowanie do potrzeb konkretnego akwarium.